Jakich pytań spodziewać się na rozmowie o pracę i jak się do nich dobrze przygotować?

pexels-photo-1249158

Każda osoba, która poszukuje pracy i wysyła zgłoszenia aplikacyjne na anonse poszczególnych pracodawców musi liczyć się z tym, że prędzej czy później zostanie zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Do takiego spotkania warto dobrze się przygotować, gdyż ma ona ogromne znaczenie dla powodzenia całego procesu rekrutacyjnego.

Zanim jednak zostaniemy zaproszeni na rozmowę o pracę, musimy na wiele sposobów poszukiwać zatrudnienia. Praca, choć jej nie brakuje, sama do nas nie przyjdzie. Dobrym sposobem jest przeglądanie stron ogłoszeniowych w internecie. Można na nich znaleźć darmowe ogłoszenia o prace, które zamieszczają pracodawcy z różnych branż i w różnych lokalizacjach. Odpowiadajmy na te, które najbardziej nam odpowiadają, a jednocześnie w przypadku których spełniamy wszystkie oczekiwania pracodawcy.

Warto poznać firmę, do której idziemy na rozmowę

Gdy potencjalny pracodawca zaprosi nas na rozmowę o pracę, warto na samym wstępie dobrze poznać firmę, do której aplikujemy. Z tym nie powinno być większego problemu – większość firm ma rozbudowane i dobrze zrobione strony internetowe, na których można znaleźć sporo informacji o ich misji, działalności czy planach rozwoju. Potencjalny pracownik, który będzie znał działalność firmy, z pewnością od razu na wstępie zaprezentuje się dużo lepiej w oczach przyszłego pracodawcy niż osoba, która na rozmowie kwalifikacyjnej nie ma pojęcia, gdzie przyszła na rozmowę o pracę. A takie przypadki zdarzają się dosyć często. Na rozmowie o pracę mogą z pewnością padać pytania także o byłych pracodawców oraz o powodach zakończenia z nimi współpracy. Bez względu na to, czy rozstaliśmy się z byłym pracodawcą w zgodzie, czy też nie, zawsze warto mówić o nim wyłącznie dobrze. Oczernianie byłych firm nie leży w dobrym tonie i może być źle odebrane. Pracodawca może również nas zapytać o szczegóły wykształcenia, doświadczenia, a także poprosić o udowodnienie poszczególnych kwalifikacji umieszczonych w CV. Dlatego też w dokumentach aplikacyjnych nie warto kłamać, gdyż będzie to dosyć szybko wyłapane.

Na pytanie o zarobki odpowiadaj rozważnie

Na rozmowie o pracę na pewno będą też padać pytania odnośnie zarobków. Na to pytanie warto dobrze się przygotować, znać stawki rynkowe w swojej branży i w danym mieście, aby podać taką stawkę, która nie będzie ani nadmiernie zaniżona, ani za bardzo zawyżona. Pozostałe pytania podczas rozmowy rekrutacyjnej mogą być różne. Wszystko zależy od tego, czy rozmowę przeprowadza z nami sam pracodawca, czy może pracownik działu HR. Bez względu na to, na jakie stanowisko aplikujemy, zawsze warto doskonale się zaprezentować, być elegancko i schludnie ubranym i przede wszystkim spokojnym. Stres może jedynie spowodować, że wypadniemy dużo gorzej, gdyż zdenerwowanie utrudnia jasne myślenie i powoduje, że na pytania odpowiadamy gorzej lub zupełnie inaczej niż byśmy chcieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *