Jakie oświetlenie najlepiej nadaje się do schodów?

Schody powinny być przede wszystkim solidnie zaprojektowane i skonstruowane tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Nie mniej ważne jest odpowiednie oświetlenie schodów, bez znaczenia czy są to schody zewnętrzne czy wewnętrzne. Rozmieść lampki LED w równych odstępach i na odpowiedniej wysokości, by poruszać się bez problemu o każdej porze dnia. Na co zwracać jednak uwagę, jakie oświetlenie najlepiej nadaje się do schodów?

Oświetlenie schodowe

Natężenie światła to główny czynnik.

Lampki przy schodach odpowiadają za komfort podczas poruszania się. Zapewniają widoczność stopni. Dzięki nim każdy krok będzie pewny, unikniemy potknięcia chodząc po omacku. Schody wewnątrz budynku nie należą do najjaśniejszych przestrzeni. Zazwyczaj umieszczone są z dala od okien, odgrodzone od źródeł światła, pomieszczeń z których bije mocna wiązka. Lampki zamontowane więc bezpośrednio w otoczeniu schodów zapewniają bezpieczeństwo. Jednak nie można zapominać o tym, że odkrywają przede wszystkim kwestię estetyczną. Dobrze dobrane lampy LED na schody zamienią tą przestrzeń w ciekawe wnętrze, stanowiące nawet ozdobę domu.

Zbyt intensywne światło nie sprawdzi się w przypadku schodów. Lepiej postawić na rozwiązanie delikatne z natężeniem światła mniejszym niż w innych pomieszczeniach. W ten sposób uniknie się szoku i nadmiernego przebudzenia podczas chodzenia po nich w nocy, kiedy to reszta pomieszczeń jest spowita ciemnością.

Ciepłe czy zimne światło? Jakie lampy led?

Światło ciepłe, takie w granicach 3300-3500 K, najlepiej sprawdza się w przypadku schodów. Taka temperatura barw nie zniekształca oglądanych przedmiotów, nie będzie zniekształcać także schodów i ich stopni. Będzie wprowadzać ciepłą atmosferę, klimat komfortu jednocześnie odprężając. To ważne, zważywszy na fakt, że ze schodów korzysta się niezwykle często. Zimne, surowe światło, nie jest raczej dobrym wyborem do oświetlenia stopni.

Oprócz światła ciepłego do oświetlenia schodów doskonale nadaje się także światło o barwie neutralnej – 4000-4500 K. Taki typ oświetlenia najbardziej przypominała światło naturalne, a przedmioty i przede wszystkim schody nim oświetlone nie zmieniają koloru.

Schody wewnętrzne – oświetlenie.

Oświetlając schody wewnętrzne warto zwrócić przede wszystkim na natężenie światła oraz jego barwę na źródło z którego pochodzi oraz także na parametry techniczne.

Lampa wisząca żyrandol lub plafon.

Są bardzo często wybieraną formą oświetlenia schodów. To, jakie rozproszenie światła uzyskamy, zależy od rodzaju żarówki oraz od konstrukcji, na przykład żyrandolu. Jest to rozwiązanie stosunkowo tanie. To odpowiedni sposób świetlenia na dłuższe schody, jednak nie jest on na tyle efektywny, aby każdy stopień był widoczny. W tym celu potrzeba zamocować kilka żyrandoli, plafonów, a to tak że wiąże się z kosztami co przekreśla wcześniej wspomnianą zaletę oszczędnością. Jest to jednak rozwiązanie służące jako oświetlenie ogólne, wspierane przez dodatkowe paski ledowe lub oczka zamontowane w stopniach czy w ścianie. Estetyka jest największą zaletą takiego rozwiązania. Wyjątkowy, dobrany żyrandol lub lampa wisząca mogą stanowić doskonałe uzupełnienie przestrzeni i być cudownym dodatkiem przyciągającym uwagę, zwłaszcza kiedy są odpowiednio eksponowane.

Kinkiety

To rozwiązanie tradycyjne, sprawdzające się w wielu domach oraz mieszkaniach. Ogromny wybór pozwala dobrać je do każdej formy wystroju. W sklepach znajdziemy modele klasyczne, ale także te bardziej nowoczesne i ekstrawaganckie. Ich nowoczesny design doskonale wpasuje się w każde minimalistyczne wnętrze. Z reguły dają delikatne oraz rozproszone światło, potrafią także dokładnie oświetlić schody pod warunkiem ,że są odpowiednio zamontowane.

Najczęściej wykorzystywane są na klatkach schodowych jednak z powodzeniem mogą być wykorzystywane w domu. Mają tendencję do oślepiania użytkowników, zwłaszcza jeśli są zamontowane na nieodpowiedniej wysokości. Należy więc mieć to na szczególnie na uwadze – powinny znajdować się w wyżej niż poziom wzroku użytkownika.

Halogenowe oprawy schodowe

Jeszcze do niedawna były niezwykle popularne, obecnie ustępują pola lampom ledowym. Przyjmują bardzo różne, czasem niespodziewane kształty – zazwyczaj są kwadratowe lub okrągłe. Najczęściej montuje się je tuż nad stopniami i znajdują się one w puszkach elektrycznych, zazwyczaj co kilka stopni. Idealnie nocą rozświetlają schody i gwarantujące bezpieczeństwo podczas korzystania.

Nie spiesz się z wyborem odpowiednich halogenów, to musi być dojrzała decyzja – ważny jest nie tylko kształt obudowy, ale także nasilenie światła oraz jego barwa. Halogeny mogą być szczególną atrakcją wizualną schodów a także doskonałym wyborem dla osób ceniących oszczędność. Jedną z istotnych wad jest jednak nadmierne nagrzewanie. Z tego powodu mogą mieć wpływ na sąsiadujące materiały co więcej trzeba je stosunkowo często wymieniać.

Oświetlenie LED

To rozwiązanie nieustannie zyskuje na popularności, głównie ze względu na swoją praktyczność. Lampy LED w nocy dają przyjemne dla oko i dobrze rozproszone światło. Dodatkowo są oszczędne. Rachunki za prąd nie doprowadzą do bankructwa, a same lampki będę służyć bardzo długo, ponieważ nie nagrzewają się tak jak halogeny. Ich prostota przyciąga przede wszystkim właścicieli minimalistycznych wnętrz, a także miłośników ekologii.

Występują w różnych wariantach, a najpopularniejsze są taśmy ledowe, oczka punktowe, a także światłowody. Taki szeroki wybór gwarantuje uzyskanie właściwej atmosfery. Wadą takiego rozwiązania może być wysoka cena. Warto też zwracać uwagę na producenta. Łatwo się natknąć na rozwiązania słabe jakościowo.

Inne możliwości

Kolejną możliwością są podświetlane schody. Najczęściej wybierane przez użytkowników do tego zadania są diody ledowe lub też halogeny. charakteryzują się delikatnym i rozproszonym światłem. Doskonale podkreślają budowę i konstrukcję schodów, często takie połączenie idzie w parze podświetlaną poręczą. Rozwiązań jest naprawdę wiele.

Dodatkowo warto zastanowić się nad zastąpieniem włączników i wyłączników czujnikami ruchu. Brak konieczności włączania i wyłączania światła to niezwykły komfort i sporo oszczędnego czasu na przestrzeni lat.

Oprogramowanie do czujników ruchu, które jest odpowiedzialne za wyłączanie podświetlania, kiedy nikt nie znajduje się na schodach. Funkcja on/off pozwala wyłączyć czujniki ruchu. Jest to przydatne zwłaszcza, jeśli wychodzimy gdzieś na dłużej, a mamy w domu jakiegoś czworonoga.

Montaż

Najlepiej o montaż zadbać jeszcze na etapie projektu. Odpowiednie frezy pozwolą na umieszczenie w nich profili ledowych, dzięki czemu całość będzie wyglądać bardziej estetycznie, a montaż będzie prostszy. To właśnie taśmy ledowe są najprostsze w montażu. Można je zamontować za pomocą kleju montażowego lub wkrętów w przypadku schodów drewnianych.

Przewody

Nie bez znaczenia jest także przewód doprowadzający energii dla źródła światła. Taśmy ledowe lub halogeny oraz ledy 12V wymagają przewodów 2-żyłowych, natomiast żarówki 230V najmocniejsze halogeny przewodów 3-żyłowych, a także dodatkowej puszki elektrycznej oraz zasilania – w przypadku, kiedy oświetlenie ma być zamontowane się na ścianie

Schody zewnętrzne

Podczas srogiej zimy schody mogą być oblodzone, ośnieżone lub pokryte błotem. Niezwykle istotna jest w tym przypadku dbałość o dobór odpowiedniego oświetlenia schodów zewnętrznych. Doskonale w tym wypadku sprawdza się żyrandol umieszczony w pobliżu drzwi ,oświetlający także cześć schodów oraz listwy ledowe lub oprawy halogenowe. Te z kolei, umieszczone w równym odstępie, będą odpowiedzialne za oświetlenie poszczególnych stopni. Elementy oświetlenia zewnętrznego muszą być odporne na deszcz, śnieg oraz wilgoć.

Barwa światła także odgrywa ważną rolę. Jeżeli chcemy uzyskać realne kolory powinniśmy zdecydować się na temperaturę światła 4000-4500 K. Barwa ciepła to doskonały efekt wizualny, który może być zapewniony przez zakres 3300-3500 K.

W skrócie

Oświetlenie schodów zapewnia bezpieczeństwo podczas poruszania się po schodach w domu oraz na klatce schodowej. Jednocześnie może być ozdobą całego domu i przestrzeni schodów. Odpowiedni wybór barwy światła pozwoli uzyskać oczekiwany efekt, Oświetlenie to nie tylko estetyka, ale także pragmatyzm. Źródła światła musza być odpowiednio rozmieszczone – nie mogą się znajdować na linii wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *