Jakie pytania warto zadać deweloperowi przed kupnem mieszkania?

Kupno własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką podejmujemy w życiu, a jednocześnie największą inwestycją finansową. Wiele osób, aby mieć możliwość zamieszkania we własnym M, musi sięgać po kredytowanie w postaci kredytu hipotecznego. Tym bardziej należy z wielką rozwagą wybierać dewelopera, u którego kupimy wymarzone cztery kąty.

Na kupno mieszkania od dewelopera decydują się osoby, którym zależy na nowoczesnym budownictwie, ciekawej lokalizacji i które nie za bardzo znajdują coś dla siebie w ofercie rynku wtórnego. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną inwestycję zwróćmy uwagę na wiele czynników. Jednym z nich jest to, czy nieruchomość już faktycznie istnieje czy dopiero jest w planach. Jeśli deweloper sprzedaje mieszkania, których faktycznie jeszcze nie ma, należy wykazać się sporą ostrożnością. Wiele już bowiem było przypadków, że osoby kupujące mieszkania wpłacili pieniądze deweloperowi, a ten zniknął, pozostawiając inwestycję na etapie dziury w ziemi. Jeśli obiekt jest dopiero w planach lub na wczesnych etapach budowy, sprawdźmy przede wszystkim dewelopera. W takich sytuacjach warto zaufać wyłącznie doświadczonym, sprawdzonym i renomowanym firmom, które od wielu lat działają na rynki i cieszą się wyłącznie pozytywnymi opiniami wśród klientów, którzy kupowali już od nich swoje mieszkania.

Sprawdź dokładnie całe mieszkanie

Przed kupnem mieszkania, które jest już gotowe, warto je najpierw bardzo dokładnie obejrzeć. Dobrze jest zapytać o to, jakie materiały zostały użyte do wykonania oraz wykończenia budynku, a także wnętrz. Na oględziny mieszkania dobrze jest mieć co najmniej godzinę lub dwie, aby sprawdzić wszystkie pomieszczenia oraz upewnić się, czy faktyczny metraż jest taki, jak podaje deweloper. Bardzo często mieszkania są nieco mniejsze, o czym nowi właściciele dowiadują się dopiero po zakupie. Sprawdźmy też stolarkę drzwiową i okienną, równość ścian i sufitów oraz wszystkie instalacje. Ważna jest również wentylacja, która już na etapie odbioru powinna być w stu procentach sprawna. Jeśli jakiekolwiek elementy są dla nas wątpliwe lub niezgodne z tym, co podaje deweloper w umowie, mamy prawo domagać się naprawy usterek.

Uważnie czytaj umowy

Ostrożność w kontakcie z deweloperami warto też zachować w momencie, gdy podpisujemy umowę. Najlepiej jest poprosić o wzór umowy i na spokojnie przeczytać ją sobie, najlepiej w towarzystwie kogoś, kto zna się na nieruchomościach i jest w stanie wytłumaczyć wszystkie zawiłości umowy. W umowie wiele zapisów może być niezrozumiałych, dlatego przed jej podpisaniem dobrze jest poprosić przedstawiciela dewelopera, by wyjaśnił wszelkie zawiłości i niezrozumiałe kwestie. Deweloperzy często w umowach stosują zapisy, które są niezgodne z prawem lub ujęte tak, aby trudno było je zrozumieć. Zawsze jednak czytajmy wszystko, włącznie z każdym aneksem do umowy. Własne mieszkanie to spore wyzwanie, zwłaszcza finansowe, dlatego warto mieć sto procent pewności, że lokujemy kapitał w coś, co jest w stu procentach pewne.

Opracowano wspólnie z portalem: https://www.gemma.waw.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *