Jakie studia po maturze rozszerzonej z geografii lub liceum o profilu geograficznym?

[Artykuł sponsorowany] Geografia to ulubiony przedmiot wielu uczniów – pozwala lepiej poznać otaczający nas świat i zrozumieć wiele zjawisk naturalnych. Sporo osób wybiera również geografię jako dodatkowy przedmiot na maturze. Na jakie studia mogą później aplikować?

Co po maturze z geografii? Ciekawą opcją może być turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja jest jednym z kierunków najchętniej wybieranych przez osoby zdające na maturze geografię. To zresztą nie powinno dziwić; część zajęć na tym kierunku dotyczy m.in. geografii turystycznej, ekonomicznej czy krajoznawstwa. Studenci mają zatem możliwość poszerzenia wiedzy zdobytej w liceum.

To jednak nie wszystko – studia na kierunku turystyka i rekreacja przygotowują do podjęcia pracy zarówno w zawodzie pilota wycieczek turystycznych, jak i pracownika biura podróży czy informacji turystycznej. Co więcej, niektóre uczelnie umożliwiają studentom turystyki ukończenie dodatkowych kursów. Na przykład studenci uczelni z Grupy WSB mogą zapisać się na kurs organizatora eventów, animatora rekreacji czy kelnera i barmana (więcej o programie kierunku i dostępnych specjalnościach można przeczytać na https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/turystyka-i-rekreacja). Dzięki temu po ukończeniu studiów są przygotowani do pracy w wybranym zawodzie. Warto również zauważyć, że absolwenci turystyki mogą znaleźć zatrudnienie nie tylko w branży hotelarskiej czy turystycznej, ale też w gastronomii, firmach eventowych czy instytucjach zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego.

Stosunki międzynarodowe: interdyscyplinarny kierunek

Kolejnym kierunkiem, na który mogą aplikować maturzyści zdający rozszerzoną geografię, są stosunki międzynarodowe. To kierunek interdyscyplinarny; studenci zdobywają wiedzę zarówno z zakresu geografii (zwłaszcza ekonomicznej, a także – geopolityki), prawa, socjologii czy ekonomii. Podobnie jak w przypadku nauki geografii, zajęcia na stosunkach międzynarodowych pozwalają na lepsze zrozumienie otaczającego nas świata. Co istotne, perspektywy zawodowe dla absolwentów stosunków międzynarodowych są bardzo dobre – mogą pracować w think-tankach, instytucjach państwowych (i unijnych), placówkach dyplomatycznych, międzynarodowych korporacjach (odpowiadając m.in. za projekty międzykulturowe). Absolwenci tego kierunku świetnie odnajdują się również w mediach. Więcej o kierunku można przeczytać na stronie grupy WSB https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/stosunki-miedzynarodowe.

Handel międzynarodowy: szansa na karierę w korporacji

Osoby po rozszerzonej geografii mogą również zdecydować się na studiowanie handlu międzynarodowego. Na zajęciach zdobędą wiedzę ekonomiczną, nauczą się podstaw zarządzania przedsiębiorstwem i prowadzenia projektów międzynarodowych. Dzięki temu bez problemu znajdą pracę m.in. na stanowiskach analitycznych w międzynarodowych korporacjach, ale także na stanowiskach bezpośrednio związanych ze sprzedażą, handlem czy logistyką. O tym, czego można nauczyć się studiując handel międzynarodowy, można przeczytać więcej na stronie Wyższych Szkół Bankowych, które prowadzą zajęcia na tym kierunku https://www.wsb.pl/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/handel-miedzynarodowy.

Maturzyści, którzy jako przedmiot dodatkowy wybrali geografię, mają zatem sporo możliwości, jeśli chodzi o studia. Turystyka, stosunki międzynarodowe czy handel międzynarodowy to zresztą nie są jedyne opcje. Możliwe jest również podjęcie studiów na takich kierunkach jak ekonomia, socjologia czy kulturoznawstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *