Jarzębina – krótka charakterystyka

Jarzębina – krótka charakterystyka

Jarzębina – śliczne, małe czerwone kulki, które upiększają nasze parki czy ogrody. Owoce jarzębiny możemy znaleźć i nad morzem, i wysoko w górach, nie dziwi zatem, że ta popularna roślina stała się wręcz elementem kultury. Istnieje wiele legend o jarzębinie, stanowi ona częsty motyw poezji czy piosenek. Owoce pełnią funkcje dekoracyjne, dzieci tworzą z nich korale czy bransoletki. Z drugiej strony wiemy, że jarzębina jest trująca, dlatego nie powinnyśmy spożywać jej owoców. Ale czy na pewno?

Jarzębina – bogactwo wartościowych składników

Substancją odpowiedzialną za gorzki smak jarzębiny, wywołującą – w najlepszym wypadku – wymioty już przy najmniejszej przyjętej ilości jest kwas parasorbowy. Ale wystarczy ugotować owoce, zalać je wrzątkiem lub zamrozić na pewien czas, i wówczas trujący kwas zostaje zniszczony, a my uzyskujemy niezwykle zdrową alternatywę dla innych owoców i warzyw. Jarzębina zawiera sporą ilości witamin, między innymi E, K czy witaminy z grupy B, ale przede wszystkim – stężenie witaminy C w jarzębinie jest większe nawet niż w cytrynach, tak samo karotenu, który najczęściej kojarzymy z marchwią, zdecydowanie więcej znajdziemy w jarzębinie. Poza tym występują w niej niezbędne dla zdrowia mikroelementy (magnez czy miedź), a także pektyny, garbniki i niewielka ilość cukrów. Wszystko to sprawia, że przetwory z jarzębiny w wydatny sposób poprawią odporność, wspomagając zarazem procesy trawienia. Jarzębina działa moczopędnie, pomaga przy biegunkach, problemach z wątrobą, kamieniami nerkowymi czy pęcherzykiem żółciowym. Jarzębina zwalcza również bakterie i można ją stosować nie tylko wewnętrznie. Używana zewnętrznie poprawia stan skóry, rozjaśnia cerę, łagodzi wypryski czy pomaga przy gojeniu ran, działając zarazem odkażająco.

Jarzębina jest więc ciekawą alternatywą dla popularniejszych owoców czy ziół. W aptekach czy sklepach zielarskich znajdziemy różnorodne preparaty – suszone owoce, sok, tabletki i wiele innych; samą jarzębinę, lub też mieszanki ziołowe, w skład których będzie wchodzić. Także w kuchni możemy dodać owoce jarzębiny do potraw, wzbogacić naszą dietę o dżemy z jarzębiny, a nawet od czasu do czasu wypić kieliszeczek nalewki – „jarzębiaka”.

Warto więc zainteresować się jarzębiną. Pamiętajmy jednak o trujących właściwościach nieprzetworzonych czy niedostatecznie przetworzonych owoców. Jak i o tym, że aby najskuteczniej i najbezpieczniej poprawić stan naszego zdrowia poprzez zmianę diety, dobrze będzie skorzystać z konsultacji lekarza, farmaceuty czy dietetyka.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-urodziny-c-139.html

Polecamy:
Profesjonalny magazyn – o czym warto pamiętać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *