Jednolity Plik Kontrolny – jak to działa?

Close-up Of A Businesswoman Filling The Car Insurance Form On Digital Tablet Over Desk

Sprawa wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) była dość mocno komentowana oraz opisywana zarówno w mediach tradycyjnych, jak i w Internecie. Obok obecnie wprowadzanych zmian dotyczących ochrony danych osobowych (RODO), Jednolity Plik Kontrolny był jedną z najgłośniejszych reform dotykających przedsiębiorców w ostatnich kilku latach. Projekt realizowany w latach 2016–2018 praktycznie został ukończony, a obecnie zostaje jedynie stosowanie go przez wszystkich przedsiębiorców. W lipcu 2018 roku wprowadzone zostaną ostatnie obowiązki, dotyczące najmniejszych podmiotów. Czy faktycznie JPK jest taką rewolucją? Na czym polega? I jak działa?

Jednolity Plik Kontrolny – rewolucja administracji podatkowej

Po niewątpliwym sukcesie wprowadzenia elektronicznych deklaracji podatkowych (e-deklaracji), ustawodawca w porozumieniu z administracją podatkową, postanowił w dalszym ciągu reformować gałąź podatkową i finansową państwa. Okazało się, że coraz więcej przedsiębiorców jest zainteresowanych możliwością elektronicznej komunikacji z urzędami skarbowymi oraz pracy nad drukami księgowymi na komputerze. Przesyłanie danych przez Internet, dla coraz większej ilości firm, jest po prostu wygodniejsze, szybsze i tańsze. Z drugiej strony, skarbówka również zaczęła zauważać zalety tego rozwiązania – takie jak możliwość przechowywania oraz archiwizacji w wersji cyfrowej, a także wprowadzenie automatyzacji weryfikacji niektórych danych. Biorąc pod uwagę ogromną potrzebę usprawnienia efektywności przeprowadzanych kontroli, przedłużające się postępowania oraz konieczność wyeliminowania istniejących luk podatkowych, rozsądnym rozwiązaniem wydawało się wprowadzenie jednej, konkretnej platformy elektronicznej do przekazywania danych księgowych i finansowych do urzędu.

JPK w praktyce

Reforma wprowadzana była etapami. Rozpoczynając rewolucję od podmiotów największych, które z założenia miały mieć łatwiejszy dostęp do profesjonalnego wsparcia działów informatycznych oraz księgowych. Następnie co pół roku, kolejne podmioty dołączały do grona zobowiązanych nowym obowiązkiem wobec skarbówki.

W ramach działania JPK, przedsiębiorców zobowiązano do wykonywania nowych obowiązków podatkowych. Obecnie, funkcjonują one obok dotychczas używanych druków i formularzy podatkowych, zaś docelowo JPK ma zastąpić inne formy komunikacji.

Do najważniejszych obowiązków zliczamy:

  • Przygotowywanie i aktualizowanie specjalnej bazy danych finansowo-księgowych, w ściśle określonej formie i strukturach;

  • Przesyłanie co miesiąc części tworzonej bazy do odpowiednich organów podatkowych;

  • Przygotowywanie i przekazywanie do organów zrzutu danych z bazy, na żądanie odpowiedniego organu.

Podsumowanie i rekomendacje dla najmniejszych podmiotów

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, nawet w najmniejszej formie jednoosobowej działalności gospodarczej, nie zatrudniając żadnych pracowników, z największym prawdopodobieństwem dotyczy nas obowiązek sporządzenia i przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego. Szczególnie uważać powinni podatnicy, którzy są tak zwanymi czynnymi podatnikami VAT. Szczególnie oni, już od stycznia tego roku, powinni przygotowywać i przesyłać do odpowiednich organów cykliczne, comiesięczne raporty z Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jeżeli do tej pory nie prowadzisz więc specjalnej bazy danych JPK, niezwłocznie należy sprawdzić, czy faktycznie należysz do grupy podmiotów zwolnionych z obowiązku przygotowywania i przesyłania tego pliku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *