Kamery przemysłowe – jak wybrać najlepsze?

Kamery przemysłowe w wielu przedsiębiorstwach to niezbędne narzędzia do rejestracji równego typu procesów, jak i zdarzeń mających miejsce na danym terenie. Jednym z takich urządzeń jest kamera szybka, która cechuje się wyjątkowymi parametrami.

  1. Jak działa kamera szybka?
  2. Gdzie sprawdzą się takie urządzenia?

Jak działa kamera szybka?

Kamera szybka to urządzenie, które potrafi rejestrować bardzo szybko poruszające się obiekty. Tego typu kamera przemysłowa tworzy serię ujęć o bardzo krótkiej ekspozycji. Dzięki odpowiedniej technice zapisu obrazy te można odtwarzać w zwolnionym tempie, co sprawia, że łatwo można dostrzec interesujący w danym momencie szczegół. W pełnym skupieniu można także przeanalizować proces, którego zapis pojawił się na kamerze.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w kamerach szybkiej, pomagają one w opisaniu zdarzeń i procesów, które dzieją się tak szybko, że nie są one uchwytne nie tylko ludzkim okiem, ale i tradycyjną kamerą. O ile tradycyjne nagranie video odtwarzane jest z prędkością 25 fps (PAL), o tyle w przypadku kamer szybkich mowa o prędkości na poziomie nawet 1 000 000 fps. Tak profesjonalne kamery przemysłowe umożliwiają zdobycie materiału z dokładnymi znacznikami czasu, który można zsynchronizować z innymi materiałami dokumentacyjnymi. Co ważne, nie pojawia się tutaj problem – charakterystyczny dla urządzeń analogowych –  pustych klatek, który utrudniał pracę.

Gdzie sprawdzą się takie urządzenia?

Kamery szybkie to urządzenia, które sprawdzają się przy bardzo różnorodnych procesach produkcyjnych. Warto dopasować do nich także pozostałe oprzyrządowanie. Choćby klawiatura czy joystick powinny być dostosowane do konkretnej przestrzeni. Klawiatura medyczna będzie bowiem nieco inna niż ta stosowana choćby w przemyśle hutniczym. Kamery szybkie stosuje się przede wszystkim:

  • w produkcji i kontroli układów automatyki,
  • procesach spawania, przy których umożliwia ona jeszcze bardziej efektywne i wydajne przeprowadzenie procesu
  • testach zderzeniowych pojazdów

Szybka kamera sprawdza się wszędzie tam, gdzie ludzkie oko oraz soczewka tradycyjnej kamery nie są w stanie nadążyć za odbywającym się właśnie procesem. Po narzędzie to sięga się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pogłębiona analiza, szczegółowa dokumentacja, materiał, który umożliwi zrozumienie przebiegu i zasad rządzących konkretnym procesem. Slow motion, zapis serii ujęć o krótkiej ekspozycji, możliwość łączenia pozyskanego materiału z inną dostępną dokumentacją, czynią z szybkiej kamery bardzo potrzebne i użyteczne narzędzie.

 

Przeczytaj również:
Pasy bezkońcowe do stali nierdzewnej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *