Kim jest broker i jakie są jego zadania?

Broker finansowy na rynku forex podczas pracy

Zawód brokera jest ściśle związany z rynkami finansowymi. Najczęściej postrzegany jest wyłącznie jako pośrednik w zawieraniu transakcji w imieniu klienta. Jednakże kompetencje zawodowe brokera mogą dużo bardziej zróżnicowane, w zależności od charakteru pracy. Kim jest broker? Co leży w jego kompetencjach?

Kim jest broker? – najważniejsze informacje

Jednoznaczne zdefiniowanie zawodu brokera jest niemożliwe, gdyż pojęcie to posiada dużo wielopłaszczyznowych definicji. Warto na początku jednak zaznaczyć, że zawód brokera jest ściśle uregulowany prawnie. Ustawodawca podkreśla, iż brokerem jest osobą, która dokonuje określonych działań, które mają przynieść korzyści (najczęściej finansowe) klientowi. Wynagrodzenie brokera opiera się głównie na prowizjach sprzedażowych. Ponadto, brokerem może być:

1). osoba prawna,

2). osoba fizyczna,

3). jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej. 

Więcej na ten temat przeczytasz na http://www.biznes.biz.pl/kim-jest-broker-i-jakie-sa-jego-zadania/.

Funkcjonowanie brokerów na giełdzie

Najpopularniejszym, choć nie jedynym, miejscem występowania brokerów jest giełda papierów wartościowych. Szczególnie na polskiej giełdzie wyróżnia się cztery rodzaje brokerów:

1). agencyjny – dokonujący transakcji kupna, bądź sprzedaży instrumentów giełdowych na polecenie klienta i działając w jego imieniu, 

2). broker-dealer – oprócz pełnienia funkcji brokera agencyjnego, prowadzi również działalność na własny rachunek, 

3). dyskontujący, który nie przeprowadza własnych analiz mogących przynieść potencjalny zysk klientowi, 

4). informacyjny – pozyskuje ściśle określone informacje mające się przysłużyć do podejmowania decyzji inwestycyjnych klientów. 

Ponadto poza giełdą funkcjonują również brokerzy: ubezpieczeniowi oraz brokerzy domen internetowych. Do głównych zadań brokerów ubezpieczeniowych zaliczyć należy: nawiązywanie kontaktu z klientami i prezentowanie oferty ubezpieczeniowej, kontrolowanie terminów odnawiania umów, zarządzanie danymi osobowymi podczas zawierania umów, wystawianie dokumentów ubezpieczeniowych i aktualizowanie danych klientów. Podstawową różnicą, która odróżnia brokera od agenta jest taka, że agent reprezentuje daną firmę, natomiast broker – klienta. Broker domen internetowych pośredniczy w sprzedaży domen sieciowych.

Zdjęcie pochodzi ze strony http://www.ludzie-biznesu.pl.

Kompetencje leżące w zakresie brokera

Dorota Rak w swoim artykule „Broker ubezpieczeń i broker informacji – ujęcie kompetencyjne” jasno zaznacza, że zróżnicowanie brokerów nie jest czynnością prostą, gdyż osoba zajmująca się ubezpieczeniami może również, w pewnym stopniu, pełnić funkcję brokera informacji. Z tej przyczyny nie można jasno nakreślić granic oddzielających specjalizacji w danej profesji. Pomocne mogą okazać się zapisy prawne, jednakże i to nie uchroni od przenikania się zakresu obowiązków pomiędzy specjalizacjami.1

Trafnym określeniem nawiązującym do zawodu brokera jest ogólnie przyjęta definicja, która podkreśla, że broker wykonuje czynności usługowe na zlecenie klienta. W zależności od specjalizacji i branży, zakres wykonywanych usług może dotyczyć różnych podmiotów. 

Broker a makler – podstawowe różnice w polskiej nomenklaturze

Pomiędzy zawodem brokera a maklera istnieją nie tylko różnice w zakresie polskiej nomenklatury, ale także w uregulowaniach prawnych związanych z wykonywaniem zawodów. Broker jest niższy rangą od maklera. Aby zostać maklerem, należy najpierw uzyskać licencję, natomiast w przypadku brokera indywidualnego, licencja nie jest wymagana. Maklerem może zostać osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzystająca z pełni przysługujących praw publicznych. Ponadto, osoba pretendująca do wykonywania tego zawodu, nie może posiadać prawomocnego wyroku sądowego za przestępstwo w zakresie: fałszowania dokumentów oraz wykroczeń finansowych.2

Artykuł powstał we współpracy z:

Źródła:

  1. D. Rak, Broker ubezpieczeń i broker informacji – ujęcie kompetencyjne, “Ubezpieczenia Społeczne. Teoria i praktyka”, nr. 4, 2019
  2. A. Bajerska, Sankcje nakładane na maklerów papierów wartościowych, Koło Naukowe Prawa Finansowego FiskUS, Uniwersytet Szczeciński, 2018, s. 11-12.
  3. http://www.bizneswoman.eu/

Agnieszka Patyk.

Studentka Studiów Azjatyckich Dalekowschodnich oraz Ekonomii na UJ. Jako główny obszar zainteresowań podaje mechanizmy oddziałujące na rynki azjatyckie oraz przemiany gospodarcze na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *