Kleje poligraficzne

Nowoczesna poligrafia to nie tylko innowacyjne techniki druku czy zaawansowane maszyny poligraficzne. Warto pamiętać, że podczas różnorodnych prac w tej dziedzinie wykorzystuje się również wiele rozmaitych materiałów i substancji, które – dla dobrego efektu końcowego produkcji – powinny cechować się wysoką jakością i skutecznością działania.

Do często używanych materiałów we współczesnej poligrafii zaliczyć możemy specjalne kleje poligraficzne, bez których stworzenie książek, kalendarzy, notatników czy różnego rodzaju opakowań byłoby utrudnione – a w wielu przypadkach po prostu niemożliwe. Czym powinny charakteryzować się profesjonalne kleje poligraficzne? W jakich formach występują? I do czego konkretnie są wykorzystywane? O tym w dzisiejszym artykule.

Dzięki rozwojowi branży poligraficznej możliwe jest tworzenie dobrych jakościowo, funkcjonalnych i ciekawych wizualnie produktów. Ułatwiają to nowoczesne technologie druku i składania, a także wykorzystanie specjalistycznych urządzeń poligraficznych oraz materiałów. Spośród tych ostatnich szczególną rolę w kontekście np. produktów składanych spełniają kleje poligraficzne.

Dobre jakościowo kleje powinny cechować się mocną trwałością i silnym działaniem spajającym, ale również bezpieczeństwem stosowania – nie tylko dla pracowników drukarni czy późniejszych użytkowników wytworzonych dóbr, ale również dla powierzchni klejonych. W związku z tym kleje (a zwłaszcza ich skład) powinny być odpowiednio dopasowane względem materiałów, na które będą nakładane. Kluczowe są tu takie parametry jak:

 • stopień lepkości,
 • stopień gęstości,
 • temperatura zapłonu,
 • oraz kwestia rozpuszczalności w wodzie.

Po przeanalizowaniu powyższych czynników specjaliści poligraficzni mogą w poprawny sposób dobrać klej.

Warto pamiętać, że różne formy substancji – w tym klejów poligraficznych – znajdują swoje zastosowanie w przypadku różnych prac produkcyjnych. I tak kleje mogą występować w takich formach jak:

 • kleje poliuretanowe (PUR),
 • kleje kostne,
 • kleje hotmelt (EVA),
 • kleje lowmelt,
 • kleje metalocenowe/poliolefinowe (PO),
 • kleje dypresyjne,
 • kleje syntetyczne,
 • a także kleje typu Pressure Sensitive (PSA).

To, który z nich zostanie zastosowany, będzie zależało zarówno od techniki drukarskiej, jak i planowanych efektów końcowych prac oraz kwestii ekonomicznych przedsięwzięcia.

Jednak do czego konkretnie używa się klejów?

Produkcja opakowań a użycie klejów poligraficznych

Jedną z podstawowych kategorii produktowych, w jakich swoje zastosowanie znajdują kleje, jest kategoria opakowań. Jako że służą one do przechowywania, a także transportu różnorodnych dóbr, powinny być skonstruowane solidnie – z wykorzystaniem trwałych substancji spajających. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także ich wygląd. Wiele opakowań stanowić będzie nieodłączną część całego finalnego produktu, dlatego atrakcyjność wizualna powinna tu być zachowana. W tym przypadku klej nie powinien być zauważalny dla konsumentów przeglądających towary na sklepowych półkach.

Trzeba również pamiętać o bezpieczeństwie stosowania klejów poligraficznych w produkcji opakowań. Certyfikaty oraz atesty, które owe bezpieczeństwo gwarantują, będą kluczowe w kontekście opakowań przeznaczonych dla branż takich jak spożywcza, farmaceutyczna czy kosmetyczna.

Dziś jesteśmy w stanie zastosować kleje do produkcji różnorodnych typów opakowań – nawet tych o nietypowych, skomplikowanych kształtach i konstrukcji. Z drugiej strony nie można zapominać o technikach drukarskich, które owe działania umożliwiają – dzięki technikom dyspersyjnym czy też hotmeltowym możemy kleić zarówno koperty, jak i bardziej zaawansowane opakowania tekturowe.

Kleje poligraficzne w produkcji książek i dóbr książkopodobnych

Swoją rolę kleje poligraficzne odgrywają również podczas wytwarzania produktów w formie książkowej. Będą to więc oczywiście książki, ale także kalendarze, notesy, albumy czy notatniki. W ich przypadku istotny jest zarówno atrakcyjny wygląd, jak i zachowanie funkcjonalności – klej nie może przecież sprawiać, by strony trudno było obrócić bez ich samoistnego powrotu, czy też utrudniać korzystanie z wbudowanych zakładek (najczęściej w formie tasiemek).

W przypadku książek i im podobnych, spajaniu ulegają różne elementy – takie jak: grzbiet, wspomniane tasiemki, tektura grzbietowa, krepa czy kapitałki. Należy zadbać, by klej był odpowiednio dobrany i nie zniszczył żadnej z tych części.

Warto wiedzieć, że współczesna poligrafia pozwala kleić różne rodzaje wyrobów w formie książkowej – a więc te utrzymane zarówno w oprawie miękkiej, jak i twardej czy zintegrowanej. W zależności od typu używanej maszyny oraz takich kwestii jak parametry wiązania czy lepkość, stosuje się kleje o różnym przystosowaniu.

Kaszerowanie (uszlachetnianie wydruków) za pomocą klejów poligraficznych

Poza oczywistymi zastosowaniami klejów poligraficznych w produkcji opakowań i książek, mamy jeszcze do czynienia z działaniami uszlachetniającymi zadrukowywane powierzchnie. Ich celem jest przede wszystkim sprawić, by finalne produkty były atrakcyjniejsze wizualnie, a także bardziej wytrzymałe (na przykład poprzez zwiększenie ich grubości).

Kaszerowanie pozwoli nam złączyć ze sobą co najmniej dwa materiały i może być stosowane w wielu różnych kategoriach – włączając w to oczywiście powyższe przykłady. Producenci bardzo często łączą technikę kaszerowania z innymi technikami poligraficznymi (np. z hotstampingiem, foliowaniem czy lakierowaniem), uzyskując świetne efekty końcowe i znacznie poprawiając prezencję swoich produktów.

Jak widać – kleje poligraficzne mają szerokie spektrum zastosowań we współczesnej branży drukarskiej. Służą już nie tylko funkcjonalnemu spajaniu materiałów, dzięki któremu można stworzyć takie produkty jak książki czy opakowania kosmetyków, ale również – za sprawą procesu kaszerowania – polepszaniu ich estetyki. Poszukując dobrych jakościowo klejów poligraficznych, warto zapoznać się z ofertą firmy MMR Group PrintSolutions, w której zawarte są wszystkie powyższe propozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *