Komu przysługuje posiłek regeneracyjny?

Pewnie nie jeden raz sam zdążyłeś się przekonać, że dzisiaj tempo życia i wymagania zawodowe nieustannie rosną. Dlatego zadbanie o zdrowie i kondycję pracowników staje się priorytetem wielu przedsiębiorstw. W ramach dążenia do zapewnienia podwładnym odpowiednich warunków pracy i wsparcia, koncepcja posiłku regeneracyjnego nabiera coraz większego znaczenia. Jest nie tylko przywilejem, ale także integralnym elementem strategii zdrowego miejsca pracy i efektywności zawodowej. Komu, zgodnie z prawem, należy się posiłek regeneracyjny, czy może być zastąpiony przez ekwiwalent pieniężny?

Czym jest posiłek regeneracyjny?

Posiłek regeneracyjny to danie, który przysługuje pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, wykonującym pracę fizyczną powodującą znaczny wydatek energetyczny. Ma na celu uzupełnienie energii i składników odżywczych, które pracownik stracił podczas pracy.

Zgodnie z przepisami, posiłek regeneracyjny powinien spełniać następujące wymogi:

  • wartość kaloryczna około 1000 kcal,
  • zawartość około 50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów i 15% białek,
  • ciepły i pełnowartościowy,
  • wydawany pracownikom podczas przerw po 3 – 4 godzinach pracy.

Aby mieć pewność, że zapewnia się pracownikom wartościowe dania, warto wybrać posiłki regeneracyjne w Katowicach z firmy cateringowej. Dzięki przygotowaniu przez specjalistów w tym zakresie będą nie tylko pełnowartościowe, ale i smaczne.

Komu należy się posiłek regeneracyjny?

Obowiązujące w Polsce prawo jasno reguluje komu należy się posiłek profilaktyczny. Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia dania regeneracyjnego pracownikom:

  • spalającym w czasie pracy powyżej 2000 kcal (mężczyźni) i powyżej 1100 kcal (kobiety),
  • pracującym w pomieszczeniach zamkniętych, w których stale utrzymuje się temperatura poniżej 10°C lub gdy wskaźnik obciążenia termicznego (służący do oceny średniego wpływu oddziaływania ciepła na człowieka w okresie reprezentatywnym dla jego pracy) wynosi powyżej 25°C,
  • pracującym na zewnątrz w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca) w przypadku spalania powyżej 1500 kcal (mężczyźni) i 1000 kcal (kobiety)
  • usuwającym skutki klęsk żywiołowych i innych zdarzeń losowych,
  • pracującym pod ziemią.

Przykłady stanowisk pracy, na których pracownikom przysługuje posiłek regeneracyjny to: budowlańcy, górnicy, pracownicy fizyczni w zakładach produkcyjnych i usługowych, magazynierzy w chłodniach, pracownicy służb ratowniczych.

Ekwiwalent za posiłek regeneracyjny — najważniejsze informacje

Ekwiwalent za posiłki regeneracyjne to świadczenie, które pracodawcy mogą wypłacać pracownikom zamiast dostarczania posiłków w miejscu pracy. Począwszy od 1 września 2023 roku, kwota zwolniona z obowiązku odprowadzania składek wynosi 450 zł miesięcznie. Ekwiwalent ten nie może być wypłacany w formie gotówki, lecz powinien przyjmować formę kart przedpłaconych lub bonów żywnościowych. Pracownicy muszą przeznaczyć te środki na zakup żywności, napojów i innych artykułów spożywczych, nie mogą ich wydawać na inne cele, takie jak zakup odzieży, kosmetyków czy sprzętu elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *