Kontrole świadectw energetycznych 2024 – kto musi je mieć?

Kupując lub wynajmując mieszkanie, chciałbyś wiedzieć, ile będzie kosztować Cię jego ogrzanie? Ile wydasz na uzyskanie ciepłej wody? Z jednej strony możesz obliczyć ogólne koszty na podstawie źródła ciepła, czy jest to piec węglowy, gazowy, czy energia pozyskiwana jest z paneli fotowoltaicznych. By mieć pełny obraz zapotrzebowania na energię, należy wziąć pod uwagę również szczelność okien, ocieplenie budynku i wiele więcej.

Czym jest świadectwo energetyczne i skąd się wzięło?

Świadectwo energetyczne to dokument, który stanowi odpowiedź na pytania zadane powyżej. W wyniku audytu energetycznego dom lub mieszkanie otrzymuje przypisaną klasę energetyczną, która określa roczne zapotrzebowanie mieszkania na energię, która niezbędna jest do grzania, chłodzenia, czy uzyskania ciepłej wody. Taki certyfikat (który wystawia firma https://domoweswiadectwo.pl/) zapewnia kupującemu lub najemcy rzetelną informację na temat tego, jak energooszczędne jest dane lokum, co bezpośrednio przekłada się na koszty mediów w perspektywie całego roku.

Świadectwo energetyczne istnieje już od dawna, ale obowiązek jego posiadania został wprowadzony zaledwie rok temu, w kwietniu 2023. Wynika to z pro środowiskowej polityki  Unii Europejskiej. Ze względu na to, że Polska jest członkiem UE, musi podporządkować się dyrektywom Komisji Europejskiej. Na obecnym etapie każda klasa energetyczna jest dopuszczalna, jednak należy mieć na uwadze, że świadectwo energetyczne nie bez powodu zawiera zalecenia dotyczące poprawy efektywności energetycznej. Właściciele nieruchomości mają czas, by wdrożyć działania termomodernizacyjne i podnieść klasę energetyczną. W ten sposób mieszkanie zyskuje w oczach przyszłych najemców, jego użytkowanie ogranicza straty ciepła, dzięki czemu jest mniej szkodliwe dla klimatu. Choć takie prawo jeszcze nie obowiązuje, to warto mieć na uwadze, że w przyszłości budynki o najniższej klasie energetycznej mogą nie być  dopuszczone do rynku obrotu nieruchomości. Od 28 kwietnia 2024 obowiązek sporządzania świadectw energetycznych będzie dotyczył każdego budynku indywidualnego, wielorodzinnego oraz mieszkania w tym tych wybudowanych przed 2009.

Kto musi posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego dotyczy osób, które chcą wynająć lub sprzedać nieruchomość. Mowa tu zarówno o mieszkaniach, domach wolnostojących, jak i budynkach wielorodzinnych, czy lokalach komercyjnych. Jeśli zatem obecnie samodzielnie zamieszkujesz własną nieruchomość, nie musisz posiadać certyfikatu energetycznego. Warto jednak podkreślić, że taki dokumenty to świetny początek, jeśli planujesz przeprowadzić prace termomodernizacyjne lub po prostu chcesz obniżyć koszty energii. Podczas audytu eksperci sprawdzą słabe strony Twoje budynku i przygotują indywidualne zalecenia, których wdrożenie warto rozważyć w przyszłośc

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *