Które branże najwięcej zyskują na pandemii koronawirusa?

Pandemia COVID-19 to dla większości przedsiębiorców jak spełniony koszmar i koniec biznesu. W tym czasie oraz w okresie zamrożenia gospodarki upadło wiele firm – głównie z branży turystycznej, hotelarskiej czy gastronomicznej. Są też jednak takie, które rozwinęły działalność i zwiększyły obroty. Które branże mimo pandemii prosperują i dają zyski?

Branża magazynowa i logistyka

Świetnie od kilku lat rozwija się w Polsce rynek logistyczny. W całym kraju powstają nowoczesne magazyny do wynajęcia – nie tylko w Warszawie, Łodzi czy na Śląsku, bo popularne stają się też obrzeża dużych miast oraz lokalizacje do tej pory uważane za mające niski potencjał. Dzisiaj jednak powierzchnie magazynowe są pożądane niemal w całym kraju, chętnie inwestują tu również zagraniczni inwestorzy. Polska z roku na rok bije rekord – powstaje coraz więcej magazynów i hal produkcyjnych.

Branża e-commerce

Podczas obostrzeń i ograniczeń związanych z przemieszczaniem się lub po prostu ze strachu wiele osób zaczęło korzystać z Internetu na większą skalę. Sklepy online stały się alternatywą dla zakupów tradycyjnych. Branża e-commerce cieszyła się już wcześniej popularnością, ale w pandemii rozrosła się jeszcze bardziej i zyskała kolejnych zwolenników.

By nie ryzykować, chętniej zamawialiśmy większość rzeczy przez Internet. Proste aplikacje, bezpieczne płatności i szybka dostała pod drzwi i bezkontaktowa zapewniły komfort i przyspieszyły nasze decyzje zakupowe. Chętnie kupujemy produkty spożywcze czy kosmetyczne, ale też korzystamy z opcji dostaw do domu jedzenia z restauracji.

Spółki e-grocery

W dobie pandemii dobrze prosperują też spółki prowadzące sprzedaż artykułów spożywczych, kosmetyków czy chemii gospodarczej. Można je zamawiać zarówno w sklepie internetowym, jak też poprzez różne aplikacje. Spółki te szybko odnalazły się w bieżącej sytuacji na rynku i wprowadziły nowe usługi, by odpowiedzieć na aktualne potrzeby klientów.

Branża KEP

Branża KEP, czyli kurier, ekspres i paczka też jest na czele tego rankingu. Liczba przesyłek kurierskich w okresie obostrzeń znacznie Poza tym skoro powstają magazyny do wynajęcia, to ktoś musi też rozwozić przechowywany w nich towar.

Inwestorzy budują kolejne obiekty, w paczkomatach można odbierać paczkę zdalnie z poziomu telefonu, podobne rozwiązania pojawiły się na stacjach jednej z firm. Poza tym firmy kurierskie przestały wymagać składania podpisu przy odbiorze paczki od kuriera, a po wyrażeniu przez niego zgody kurierzy mogli zostawić paczkę np. pod drzwiami domu

Polecamy:
Województwo śląskie – perspektywy rynku pracy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *