Legalna praca w UK po Brexicie

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zmieniło zasady dotyczące ustalania prawa do pracy oraz samego pobytu w UK obcokrajowców. Każdy, kto nie jest w tej chwili uprawniony do uzyskania statusu osiedleńczego w Anglii, Walii, Szkocji czy Irlandii Północnej musi dostosować się do zasad systemu migracyjnego. Innymi słowy, jest zobowiązany uzyskać wizę. Poniżej przeczytasz kilka wskazówek dotyczących legalnej pracy w UK po Brexicie oraz dowiesz się, jaką działalność warto założyć, by uniknąć obowiązku wizowego.

Jak zdobyć legalną pracę w UK po Brexicie?

Złożenie wniosku o wizę pracowniczą, a więc także podjęcie zatrudnienia na Wyspach musi być poprzedzone:

  1. Znalezieniem pracodawcy, który wystawi specjalny certyfikat (coś na kształt przyobiecania zatrudnienia), stanowiący jeden z niezbędnych elementów dokumentacji, którą należy dołączyć do wniosku wizowego.
  2. Zdaniem egzaminu z języka angielskiego, który potwierdzi poziom znajomości tej mowy.
  3. Uzyskaniem odpowiedniej ilości punktów w systemie imigracyjnym. Każdy kandydat musi mieć ich przynajmniej 70, z czego większość, bo aż 50 musi zostać przyznana na podstawie posiadania odpowiedniej oferty pracy, odpowiedniej znajomości j. angielskiego i odpowiednich kwalifikacji/wykształcenia.

Ile trwa wyrobienie wizy do Wielkiej Brytanii?

Ogromnym plusem całego postępowania wizowego jest jego dostępność online, na rządowej stronie gov.uk. Dokument można uzyskać niemal bez wychodzenia z domu. Czas trwania całej procedury to około 3 tygodnie. Można ją rozpocząć już na 3 miesiące przed planowanym wyjazdem.

Legalna praca w UK to także prowadzenie własnej firmy zarejestrowanej na jej terenie. W takim przypadku kwestia wiz wcale nie musi Cię dotyczyć.

Spółka LTD w Anglii po Brexicie

Wszystkie aspekty prowadzenia działalności zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii, które od zawsze przyciągały do niej zagranicznych inwestorów, pozostają aktualne nawet po Brexicie.

  • Nisko opodatkowane formy wynagrodzeń i pensji dyrektorskich;
  • Wysoka kwota wolna od podatku;
  • Przyjazne, działające sprawnie i zdigitalizowane urzędy;
  • Rzadkie i niegroźne, a nawet pomocne kontrole skarbowe.

Jeśli współpracujesz z angielskim przedsiębiorcą jako spółka Limited (LTD), w większości przypadków nie musisz wnioskować o wizę czy nawet wyjeżdżać z Polski. Każdy Twój pobyt w Anglii, który nie przekracza 6 miesięcy, jest traktowany jako wyjazd służbowy/delegacja i obowiązek wizowy nie występuje.

Warto wiedzieć, że założenie firmy działającej jako spółka LTD to minimum formalności i brak konieczności posiadania wspólnika, czy wielotysięcznego kapitału. Taki podmiot zakłada się online nawet w 24 godziny.

Właściwie jedyna duża zmiana, która dotknęła biznesy zarejestrowane w Zjednoczonym Królestwie, dotyczy handlu transgranicznego, który nie odbywa się już w ramach jednej unii, tylko stał się importem/eksportem. To oznacza więcej formalności, opłat i wniosków, które towarzyszą wszystkim procedurom celnym.

Gdzie szukać pomocy i dodatkowych informacji?

Polskie urzędy konsularne i dyplomatyczne w Wielkiej Brytanii mogą być dobrym kierunkiem, by uzyskać tzw. pierwszą pomoc, zarówno w sprawach gospodarczych, jak i wizowych. To placówki, które mogą podpowiedzieć, gdzie szukać dalszych informacji i jak postępować. Przeczytaj także poradnik na stronie kancelarii Tax Angels.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że to nie do nich należy interpretacja działań dotyczących postępowania wizowego i jeśli masz jakieś problemy na tym polu, najlepiej będzie jeśli skontaktujesz się bezpośrednio z doradcą imigracyjnym. Dobrym źródłem informacji jest także rządowa strona gov.uk i zakładka Visas and Immigration oraz Ambasada Brytyjska w Warszawie.

Jak trenować, aby poprawić kondycję?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *