Licówki – sekret idealnych zębów celebrytów

Licówki to sposób na uśmiech rodem z Hollywood. Idealny kolor i kształt zębów, idealnie równe zęby w łuku, a do tego śnieżnobiały uśmiech. Wszystko to oferują licówki. Nic zatem dziwnego, że często widząc nasze stare, krzywe i zwykle pożółknięte zęby coraz częściej sięgamy po pomoc specjalisty od stomatologii estetycznej. Pamiętać musimy, że idealne zęby w naturze są raczej rzadkością. Jeśli zatem śnimy o nich po nocach, to droga do tego celu jest tylko jedna – przez gabinet dentystyczny.

Czym są licówki?

Licówki to bardzo cienkie płatki wykonane z porcelany lub kompozytu, które nakleja się na powierzchnię zębów. Stąd też pochodzi ich nazwa, mówiąc wprost od słowa „lico” oznaczającego zewnętrzna powierzchnię przedmiotu, fasadę budynku czy muru. Umożliwiają poprawę kształtu zębów jak i ich koloru. Zaletą licówek jest też to, że w porównaniu do innych uzupełnień stomatologicznych, takich jak np. implanty zębów, mają wyważoną cenę. Wszystko to sprawia, że są bardzo często wykorzystywane i cieszą się dużą popularnością wśród pacjentów. Pokrycie zęba licówką daje natychmiastowy efekt. Licówka doskonale imituje naturalny ząb, a przez to osobom trzecim bardzo trudno jest dostrzec różnicę.

Licówki porcelanowe

Licówki dzielimy na dwa rodzaje, ze względu na materiał, za jakiego są zrobione. Są to licówki porcelanowe i licówki kompozytowe. Licówki porcelanowe wykonywane są z porcelany. W specjalnym piecu laboratoryjnym wypala się cienkie płatki porcelanowe, którym później nadaje się połysk. Licówki porcelanowe uważane są za dużo trwalsze niż kompozytowe.

Licówka kompozytowa

Licówka kompozytowa to płatek formowany z żywicy kompozytowej, specjalnego materiału opracowanego właśnie pod kątem odbudowy protetycznej zębów. Uważa się je za mniej trwalsze niż licówki porcelanowe. Ma to też swoje odbicie w cenach poszczególnych typów.

Szlifowanie – wada czy zaleta

By licówki mogły przylegać do zęba w jak najlepszy sposób niezbędne jest przygotowanie powierzchni zęba przed naklejeniem licówki. Zabieg nałożenia licówki zwykle poprzedza szlifowanie zębów. Powierzchnia zęba jest wygładzana, tak by licówka nie odkształcała się na nierównościach. Szlifowanie poprawia finalny wygląd licówek. Szlif umożliwia też nałożenie grubszej licówki, a więc także dużo bardziej intensywnej kolorystycznie, a przy tym uwydatnia jej kształt. Szlifowanie to jednak proces ścierania szkliwa, który nie jest dobry dla naszych zdrowych zębów. Mimo, że zdejmuje się tylko jego niewielką warstwę, zawsze będzie to ingerencja w zdrową tkankę.

Dla kogo licówki?

Licówki dają wiele, ale nie są wolne od wad. Z całą pewnością jest to rozwiązanie dla osób, które chciałyby zmienić kolor swoich zębów, ale z różnych powodów nie mogą tego zrobić poprzez wkładki wybielające. Licówki to też sposób na zmianę kształtu zębów, nadanie im nieco bardziej regularnych kształtów. Chcąc przekonać się czy będą dobrym rozwiązaniem w naszym indywidualnym przypadku najlepiej jednak umówić się na konsultacje ze stomatologiem, który może wykonać dla nas cyfrowy projekt naszego nowego uśmiechu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *