List Motywacyjny – jak stworzyć dobry dokument?

Zmorą prześladującą wiele osób ubiegających się o pracę jest List Motywacyjny. Świadomość, jak dużą rolę odgrywa on w procesie rekrutacji paraliżuje i onieśmiela. Nie brakuje też osób,które do tego dokumentu podchodzą w sposób lekceważący z nastawieniem, że i tak nikt go nie przeczyta. To błąd, który może okazać się bardzo kosztownym.

Przygotuj się do rekrutacji

Dobra praca warta jest tego, by odpowiednio przygotować się do ubiegania się o nią. Do zdobycia atrakcyjnej posady nie wystarczą szablonowe odpowiedzi na oferty pracy. Na ogłoszenia dostępne w popularnych serwisach internetowych, jak np. Pracuj.pl, zainteresują wielu kandydatów. Potrzebujesz mocnej karty, by wyróżnić się z tego tłumu. Będzie nią Twoje CV i List Motywacyjny. Od treści, jaką zawrzesz w dokumentach zależy, czy rekruter zaprosi Cię na rozmowę rekrutacyjną.
Nie zabieraj się za pisanie Listu Motywacyjnego pod wpływem chwili. Przemyśl, o czym w nim wspomnisz, a na co poświęcisz więcej, niż kilka słów. Dowiedz się, kto odpowiada za proces rekrutacji i odpowiednio zaadresuj dokument. Zapoznaj się też ze specyfiką danego stanowiska i odnieś się do niej opisując swoje kompetencje i dotychczasowe sukcesy zawodowe.

Czego unikać w Liście Motywacyjnym?

Jedną z rzeczą, której należy bezwzględnie unikać w Liście Motywacyjnym jest przysłowiowe lanie wody. W tym dokumencie powinny znaleźć się jedynie konkretne informacje potrzebne pracodawcy, by przekonał się, że jesteś idealną osobą do pracy w jego firmie.
Kolejna pozycja w zestawieniu rzeczy zakazanych do pisania w Liście Motywacyjnym to kłamstwo. Nie przypisuj sobie cech i kompetencji, których nie posiadasz. Rzeczywistość szybko to zweryfikuje, a Ty zyskasz opinię osoby niegodnej zaufania. Jeśli nie masz zbyt wielu sukcesów na swoim koncie, przedstaw drobne osiągnięcia w interesujący sposób.

Pielęgnacja iPhone’a w 5 krokach: Jak zwiększyć żywotność swojego urządzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *