Myślisz nad zawodem? Sprawdź dlaczego warto dołączyć do straży pożarnej!

09

Praca strażaka to coś dla tych, którzy potrzebują emocjonującego zajęcia, które jest przy tym bardzo potrzebne ludziom. Straż pożarna cieszy się do tego niezmiennie bardzo dużym prestiżem społecznym, a ścieżki awansu są dość przejrzyste. Dlaczego jeszcze warto zostać strażakiem?

Czym się w ogóle zajmuje straż?

Pierwszym skojarzeniem jest naturalnie gaszenie pożarów, ale tak naprawdę obowiązki strażaków są znacznie szersze. Są oni wzywani na przykład do wypadków komunikacyjnych, pomagają przy katastrofach budowlanych czy naturalnych. Wykonują do tego sporo obowiązków administracyjnych – muszą na przykład sprawdzić każdy budynek przed oddaniem go do użytku. Na pewno więc nie jest to nudna praca, na dodatek można się ciągle rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. A jak wygląda ścieżka kariery w straży pożarnej?

Przez staż lub specjalną szkołę

Strażakiem może zostać teoretycznie każdy, kto jest odporny na stres, pełnoletni, niekarany oraz ma przynajmniej średnie wykształcenie. Jednak po pierwszej weryfikacji trzeba przejść testy sprawnościowe, dopiero potem można rozpocząć trwający trzy lata staż. Aby jednak być aspirantem, trzeba ukończyć jedną z trzech szkół pożarniczych, które mieszczą się w Częstochowie, Poznaniu oraz Krakowie. Drogę do uzyskania stopni oficerskich otwiera jednak Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie. Każdy strażak Państwowej Straży Pożarnej ma stopień i po pewnym czasie może awansować – wszystko odbywa się na dość podobnych zasadach jak w wojsku czy policji.

Ile zarabiają strażacy?

Na jakie zarobki mogą więc liczyć ci, którzy związali swoje kariery z Państwową Strażą Pożarną? Zarobki szeregowych strażaków nie przekraczają 2 tysięcy złotych, choć konkretne wynagrodzenia różnią się pomiędzy regionami kraju, a nawet poszczególnymi jednostkami. Nie da się jednak ukryć, że trudno te zarobki uznać za atrakcyjne, zwłaszcza biorąc pod uwagę poziom stresu, na który są narażeni strażacy oraz to, że pracują często z narażeniem życia. Na atrakcyjniejsze wynagrodzenia mogą oczywiście liczyć oficerowie, choć wymaga to ukończenia niełatwej i długiej (potrzeba aż sześciu lat, by zostać magistrem).

Ale nawet na najwyższych stopniach w PSP zarobki nie przekraczają zwykle 10 tysięcy złotych. Nie jest to zatem najbardziej atrakcyjna praca pod względem finansowym, ale mimo to strażacy raczej są grupą zadowoloną ze swojego wyboru. Przede wszystkim dlatego, że mogą pomagać ludziom, widzą efekty swojej pracy i ludzie mają generalnie do nich bardzo duży szacunek. Jest to też dosyć stabilna praca, która nierzadko gwarantuje zatrudnienie do końca kariery zawodowej. Dodatkową motywacją mogą być różne kursy i szkolenia, które przechodzą strażacy. Dzięki temu mogą się ciągle uczyć czegoś nowego i doskonalić swoje umiejętności.

Niektórym bardzo pasuje również tryb pracy – strażacy zwykle pracują 24 godziny i potem mają dwie doby odpoczynku. Jeśli ktoś więc nie lubi monotonnej pracy za biurkiem od dziewiątej do siedemnastej, to zdecydowanie powinien przemyśleć wstąpienie do straży pożarnej.

Artykuł opracowano dzięki materiałom nadesłanym przez redakcję serwisu http://www.hydronetka.pl/

1 Komentarz

 1. Roman pisze:

  Kiedy temperatury poza drzwiami wzrastają, pracownicy muszą zmierzyć się z przegrzaniem w pracy. Praca w szczególnych warunkach może sprawić, że zaczniesz się dusić i czuć się automatycznie ospały, a Twoja praca na pewno na tym cierpi. Dlatego też, ważne jest, abyś wiedział, jak radzić sobie z upalnymi temperaturami w pracy.

  Po pierwsze, jedne z najważniejszych czynników w niwelowaniu dyskomfortu związanego zn wysokimi temperaturami, jest dostosowanie Twojego ubioru. Unikaj ciężkich ubrań, które mogą nurzać Cię w gorących warunkach. Wybierz lżejszy materiał, który dobrze przepuszcza powietrze i chłodzi skórę. Możesz także wziąć coś do chłodzenia, aby jeszcze bardziej obniżyć temperaturę. Nie ma nic gorszego niż siedzenie w upalnym dniu w zbyt ciepłym ubiorze – dlatego odpowiedni strój jest tak ważny.

  Druga, równie ważna rzecz to unikanie wszelkiej formy wysiłku fizycznego podczas upalnych dni. Większość prac związanych z branżą budowlaną i techniczną wymaga dużego wysiłku fizycznego – ważne jest, abyś skupiał się na bezpiecznej pracy i odpoczywał, gdy tylko możesz. Choć wiele pracodawców będzie zadowolonych, że pracujesz tak ciężko, aby skończyć zadanie, możesz uzyskać takie same wyniki, stosując minimalny wysiłek i zaczerpnięcie odpowiedniej ilości powietrza.

  Jeśli nie możesz uniknąć wykonywania intensywnych zadań, takich jak ciężkie dźwigi itp., ważne jest, aby robić to z odpowiedzialnością. Pamiętaj, aby regularnie odpoczywać i brać zimne napoje, aby zapobiec wyczerpaniu podczas wykonywania zadań. Warto także wiedzieć, jakie są wytyczne dotyczące pracy w gorących temperaturach, ustanowione przez pracodawcę. W niektórych przypadkach budynki zostały zaprojektowane z myślą o upalnych dniach, korzystanie z chłodniejszych biur będzie bardzo przydatne w upalne dni.

  Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, jest ponad wszystko ochrona Twojego zdrowia. To naprawdę niedobrze, gdy dzieje Ci się coś złego, ponieważ pracujesz w zbyt ciepłym otoczeniu. Pamiętaj o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów (głównie wody) i regularnych przerwach. To pomoże Ci utrzymać wystarczającą ilość energii i sprawi, że będziesz czuć się bardziej spokojny w silnie ogrzewanych pomieszczeniach. Znajdź sposób, by wykorzystać te gorące dni do odpoczynku lub bycia bardziej produktywnym – zarówno jako osoba, jak i w pracy.
  Więcej informacji znajdziecie na stronie https://pl.vits.co/blog/bhp-latem – polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *