Na co zwrócić uwagę, gdy kupuje się samochód używany na kredyt?

Zakup używanego samochodu to rozwiązanie, na które decyduje się większość Polaków. Auta z drugiej ręki są tańsze niż nowe, a szeroki wybór modeli od różnych sprzedawców ułatwia znalezienie pojazdu o określonych parametrach. Co więcej, używany samochód można kupić na kredyt. Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się takie rozwiązanie?

Samochód używany na kredyt – jakie warunki trzeba spełnić?

Przed zakupem samochodu używanego na kredyt powinno się spełnić kilka warunków. Przede wszystkim istotne jest, by wybrane auto było w dobrym stanie technicznym. Z reguły na kredyt można kupić jedynie stosunkowo nowe pojazdy. Auto, które ma więcej niż 2-3 lata, może być trudne do zakupienia w ramach finansowania ratalnego. Samochód powinien być w nienagannym stanie technicznym, który da się utrzymać jedynie w przypadku krótkiej eksploatacji. Po 10-15 latach użytkowania pojazd będzie znacznie bardziej zużyty, co obniży jego wartość i utrudni jej utrzymanie w kolejnych latach.

Do zaciągnięcia kredytu na zakup samochodu używanego niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej. Oblicza się ją na podstawie wysokości miesięcznych dochodów i zobowiązań (rat innych kredytów, wydatków na mieszkanie, alimentów itd.). Zdolność kredytowa jest wyższa, jeżeli posiada się umowę o pracę na czas nieokreślony lub wykonuje się zawód taki jak prawnik, lekarz.

Zanim wybierze się samochód używany z ogłoszenia, powinno się sprawdzić, jak wysoka jest zdolność kredytowa. Dzięki temu pozna się kwotę, do jakiej można szukać auta do kupienia. Co ważne, kredyt nie musi pokrywać całej kwoty zakupu auta. Możliwe jest finansowanie łączone poprzez wpłacenie części ceny z własnych oszczędności i skredytowanie pozostałej kwoty przez bank.

Jak szukać samochodu do zakupu na kredyt?

Auta używanego do kupienia na kredyt warto szukać w Internecie. Korzystanie ze stron takich jak https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/ jest sporym ułatwieniem w tej kwestii, gdyż umożliwia używanie licznych filtrów. Dzięki filtrom szybko sprawdzi się oferty sprzedaży pojazdów, które można zakupić w ramach kredytu samochodowego. Do wyboru ma się filtry dotyczące wieku pojazdu, jego ceny, a także marki, modelu, wyposażenia itp.

Na internetowych portalach sprzedażowych szybko wybierze się kilka interesujących ofert spośród kilkuset dostępnych w danym czasie. Co ważne, możliwe jest przeglądanie ogłoszeń o sprzedaży pojazdów ze ściśle określonej lokalizacji. Dzięki tej funkcji unika się tracenia czasu na zapoznawanie się z ofertami pochodzącymi od sprzedawców mieszkających w innym województwie.

Poszukując używanego samochodu do zakupu na kredyt, szczególną uwagę powinno się zwrócić na źródło, z jakiego pochodzi pojazd. W przypadku, gdy okaże się, że pojazd został skradziony, skredytowanie jego zakupu jest niemożliwe. W jeszcze gorszej sytuacji znajdą się osoby, które podpiszą umowę ze sprzedawcą i bankiem i dopiero po tym czasie dowiedzą się, że pojazd pochodzi z nielegalnego źródła. W takim przypadku może okazać się, że konieczne będzie płacenie kredytu do czasu wyjaśnienia sprawy w sądzie, pomimo skonfiskowania pojazdu przez policję. Aby uniknąć takich i podobnych sytuacji, przed zakupem powinno się sprawdzić historię samochodu. Można to zrobić za pomocą numeru VIN – https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/historia-pojazdu-sprawdzanie-vin.html

Co jeszcze trzeba wiedzieć o zakupie samochodu na kredyt?

Kupując samochód używany na kredyt, powinno się zawrzeć informację o tym fakcie w umowie spisywanej ze sprzedającym. Dotyczy to również sytuacji, gdy część ceny pokrywa się gotówką i gdy kupuje się auto od osoby prywatnej. Umowa kupna sprzedaży samochodu używanego jest dostępna na https://sprzedawacz.pl/motoryzacja/samochody/osobowe/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pdf-doc.html.

W banku powinno się sprawdzić, co jest zabezpieczeniem kredytu. Zwykle jest nim samochód, dlatego to bank formalnie jest właścicielem pojazdu, a kredytobiorca może nieodpłatnie korzystać z pojazdu do czasu pełnej spłaty kredytu. Po tym czasie kredytobiorca staje się również właścicielem auta, a bank traci do niego wszelkie prawa. Inną formą zabezpieczenia spłaty kredytu samochodowego jest zastaw rejestrowy. W jego przypadku w dowodzie rejestracyjnym pojazdu umieszcza się informację o wpisaniu samochodu do sądowego rejestru zastawów.

Kredytobiorca powinien pamietać, że bank zobowiąże go do wykupienia polisy AC i dokonania jej cesji na bank. Cesja chroni kredytodawcę w przypadku kradzieży pojazdu lub jego uszkodzenia, które powoduje utratę wartości samochodu. Świadczenie wypłacane w ramach ubezpieczenia trafia w takiej sytuacji do banku, a nie na konto kredytobiorcy.

Bank może zażądać dodatkowych zabezpieczeń od kredytobiorcy, w zależności od warunków podpisanej umowy. Każdorazowo powinno się dokładnie przeczytać podpisywane dokumenty, aby sprawdzić, czy warunki kredytu są atrakcyjne i przejrzyste.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *