Na czym polega pielęgnacja drzew?

Pielęgnacja drzew i krzewów nie jest zadaniem łatwym, szczególnie dla osób, które nie posiadają odpowiedniej wiedzy i umiejętności do wykonywania konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. Bywa to szczególnie kłopotliwe w przypadku drzew, ponieważ niektóre kwestie związane z ich pielęgnacją reguluje ustawa o ochronie przyrody.

  1. Pielęgnacja drzew a utrzymanie ich procesów życiowych
  2. Cięcia pielęgnacyjne i nie tylko

Prawidłowo posadzone drzewa nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dokonuje się ich najczęściej w obrębie korony drzewa, a należą do nich głównie cięcia pielęgnacyjne lub inne, wykonywane w celu przywrócenia statyki drzewa.

Pielęgnacja drzew a utrzymanie ich procesów życiowych

Błędy w pielęgnacji drzew mogą prowadzić do ich powolnego obumierania lub przyczynić się do powstawania chorób, a w konsekwencji zniszczenia. Przyjmuje się, że pielęgnacja drzew przebiega w trzech etapach:

  1. poznanie, czyli diagnoza stanu drzewa oraz rokowań efektywności zabiegów pielęgnacyjnych,
  2. zapobieganie, polegające m.in. na stworzeniu odpowiednich warunków siedliskowych dla drzew,
  3. leczenie, obejmujące chirurgię drzewa oraz zwalczanie chorób i szkodników.

Planując zabiegi pielęgnacyjne drzew, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko własną wiedzę na temat znajomości budowy i rozwoju drzew, ale również odpowiednie techniki cięcia konarów czy usunięcia gałęzi.

Cięcia pielęgnacyjne i nie tylko

Dla wielu osób pielęgnacja drzew oznacza jedynie usunięcie gałęzi obumarłych, które stwarzają zagrożenie dla osób i mienia znajdującego się w bezpośredniej okolicy drzewa. Tymczasem zakres zabiegów pielęgnacyjnych jest znacznie szerszy. W obrębie koron drzew przeprowadza się tzw. cięcia korygujące, pozwalające na uzyskanie uformowanego kształtu korony drzewa. Konieczność przeprowadzenia takiego zabiegu wynika nie tylko z chęci uzyskania estetycznego wyglądu drzewa, ale również z powodu niwelowania wad budowy korony. Uszkodzenie czy zniszczenie drzewa wymaga jego usunięcia w całości lub w części, np. w obrębie uszkodzonych gałęzi.

Drzewa to integralny element środowiska nie tylko w lesie czy w ogrodach, ale również na miejskich skwerach i w parkach. To tam często przeprowadzane są cięcia techniczne, zmierzające do usunięcia gałęzi i konarów, które pozostają “w kolizji” z budynkami, innymi elementami architektury lub urządzeniami technicznymi. Dzięki temu w przestrzeni miejskiej drzewa mogą współistnieć z elementami architektury, nie zagrażając ani ludziom, ani zwierzętom, konstrukcjom technicznym lub budynkom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *