Najmodniejsze obudowy kominkowe – co wybrać?

Kominki dodają przytulności i klimatu domowym wnętrzom – sprawiają, że przestrzeń do rekreacji staje się jeszcze przyjemniejsza. Stanowią ważny punkt wyposażenia wnętrza. Warto zatem zadbać o to, by wpisywały się w całościową aranżację. Opcji zabudowy kominka jest sporo – każdy zatem znajdzie rozwiązanie modne i odpowiadające indywidualnym gustom.

Jakie zabudowy kominka wybrać, by stworzyć efektowną przestrzeń mieszkalną? Z czego obecnie tworzy się najmodniejsze obudowy? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Praktyczne i modne kominki w domu – gdzie najczęściej się je wznosi?

Kominki to równocześnie funkcjonalne źródła ciepła i ciekawy element wystroju wnętrza. Z tego też względu najczęściej umieszcza się je w reprezentacyjnej części domu. Trafiają do salonów i jadalni, niekiedy umieszcza się je w kuchniach lub sypialniach.

Obecnie zazwyczaj stosuje się wkłady kominkowe z zamkniętym paleniskiem, które są znacznie praktyczniejsze i bezpieczniejsze niż otwarte rozwiązania. Te drugie jednakże bynajmniej nie odchodzą całkiem do lamusa. Spotyka się je bowiem zwłaszcza na modnych tarasach, utrzymanych w rozmaitych stylach aranżacyjnych – zapewniają ciepło w chłodniejsze dni, a niekiedy nawet tworzą przestrzeń do wygodnego grillowania.

Podstawowa konstrukcja – z czego buduje się kominki?

Jakie kominki cieszą się obecnie największą popularnością? Standardowe wkłady, jak i konstrukcje z płaszczem wodnym, wymagają odpowiedniej obudowy, zapewniającej bezpieczeństwo użytkowania oraz tworzącej finalny charakter całego kominka.

Do najczęściej spotykanych rozwiązań zaliczają się obudowy:

  • murowane,
  • z płyt gipsowo-kartonowych,

które pozwalają stworzyć praktyczne i trwałe rozwiązania o sporych walorach estetycznych.

Kominki murowane – trwałość i ciekawy wygląd

Kominki murowane bywają zrobione z cegieł w rozmaitych kolorach. Takie konstrukcje świetnie wpisują się w założenia skandynawskie, boho, industrialne, rustykalne. Dodają przytulności i klimatyczności przestrzeni do wypoczynku.

Innym rozwiązaniem są kominki kamienne. Tworzy się je z gładkich płyt kamiennych lub nieregularnych kawałków kamienia, które zapewniają nieco surowy klimat, tak popularny w aranżacjach prowansalskich lub rustykalnych. Z czego je wykonać? Do tego celu wykorzystuje się przede wszystkim okładziny wapienne, piaskowiec, marmur lub trawertyn.

Jeszcze inne efekty uzyskuje się, gdy wzniesie się obudowę wkładu kominkowego z bloczków betonowych. Pozwalają one uzyskać szybko i sprawnie pożądany kształt oraz różne typy wykończenia – również z płyt betonowych o stylu wpisującym się idealnie we wnętrza industrialne.

Nowoczesne i lekkie kominki z płyt kartonowo-gipsowych

Innym rozwiązaniem są obudowy kominkowe na stelażach, zrobione z lekkich płyt gipsowo-kartonowych. Taka konstrukcja jest znacznie tańsza w montażu, a przy tym daje szeroki wachlarz możliwości wykończenia powierzchni. Z pomocą płyt da się wznieść klasyczne kominki o prostopadłościennej formie, które idealnie wpisują się w założenia nurtów nowoczesnych czy minimalistycznych (palenisko z jedną, dwiema lub trzema szybami). Pozwalają też na zbudowanie kominków skośnych (kształt trapezu) lub owalnych, by jak najlepiej wpisać się w konkretne potrzeby i indywidualne upodobania. Szeroki wybór materiałów do stworzenia wymarzonego kominka można znaleźć na stronie TrendKominki.

Powierzchnię płyt da się wykończyć na wiele sposobów. Można pokryć je tynkiem o dobrych parametrach technicznych, odpornym na działanie wysokich temperatur. Do tego celu stosuje się choćby tynki:

  • trawertynowe,
  • gliniane,

Z zewnątrz pokrywa się je farbą w wybranym kolorze, by uzyskać jednolitą powierzchnię, wpisującą się w całościowe założenie przestrzeni.

Da się również połączyć obudowę z płyt z innym materiałem wykończeniowym. Bywają to choćby okładziny kamienne, ceglane, a nawet ceramiczne – przywodzące na myśl klasyczne piece węglowe.

Efektowny i praktyczny kominek w domowych wnętrzach

Kominki zdobią wnętrza i zapewniają ciepło. Stanowią ważny punkt każdej aranżacji oraz dodają klimatu przestrzeni mieszkalnej. Warto zatem zadbać o to, by wpisywały się w aktualne trendy, ale też odpowiadały indywidualnym oczekiwaniom wszystkich domowników – dzięki temu da się stworzyć wspaniałe miejsce do przyjmowania gości i wypoczynku w chłodne wieczory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *