Niektóre zasady dotyczące oświetlenia przyczepy

Jeśli kupiłeś nową przyczepę, nie możesz tego uniknąć – musisz zadbać o jej oświetlenie. Aby zapewnić bezpieczeństwo na drogach publicznych, bardzo ważne jest, aby Twoja przyczepa posiadała wysokiej jakości oświetlenie, które nie zawiedzie Cię podczas jazdy drogą w ciemności.

W tym miejscu przeprowadzimy Cię przez niektóre zasady dotyczące oświetlenia przyczepy, do których musi się dostosować każdy producent lamp obrysowych i pozycyjnych, dodatkowych informacji oraz samych produktów możesz szukać tutaj: https://egkal.pl/ .

Czy oświetlenie tablicy rejestracyjnej w przyczepie jest obowiązkowe?

Jeżeli poruszasz się z przyczepą po drogach publicznych, zgodnie z przepisami dotyczącymi oświetlenia przyczepy masz obowiązek wyposażyć swoją przyczepę w oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Ten rodzaj oświetlenia, zwany także oświetleniem tablicy rejestracyjnej, zapewnia dobrą widoczność tablicy rejestracyjnej Twojej przyczepy w ciemności. Ważne jest, aby oświetlenie tablicy rejestracyjnej sprawiało, że tablica rejestracyjna była widoczna/czytelna w ciemności z odległości 20 metrów. Oświetlenie tablicy rejestracyjnej w przyczepie jest obowiązkowe. Jest to również część ogólnych wymagań dotyczących oświetlenia przyczep podczas kontroli.

Niezastosowanie się do tych zasad, na przykład poprzez zamontowanie w przyczepie nieprawidłowego oświetlenia tablicy rejestracyjnej lub jego braku, może skutkować karą grzywny.

Czy światła pozycyjne w przyczepie są obowiązkowe?

Jak już opisano powyżej, wyposażenie przyczepy w światła obrysowe boczne jest obowiązkowe. Boczne światła obrysowe są również obowiązkowe w przyczepie. Obowiązują tutaj dodatkowe stałe wymagania – o których więcej może Ci powiedzieć producent lamp pozycyjnych.

Gdzie w pojeździe należy zamontować boczne światła obrysowe?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi oświetlenia przyczepy, światła obrysowe boczne należy montować po obu stronach przyczepy. Należy je umieścić na przyczepie w następujący sposób.

Montaż bocznych świateł obrysowych

Jeżeli pojazd jest dłuższy niż 6,00 m, przyczepa musi być wyposażona w jedno światło obrysowe boczne i jedno światło odblaskowe. Montuje się go w środkowej jednej trzeciej części pojazdu. Ponadto ważne jest, aby wzajemna odległość świateł obrysowych bocznych i świateł odblaskowych nie przekraczała 4,00 m. Ponadto odległość od najdalszego punktu do najdalszego punktu przyczepy nie może przekraczać 4,00 m. Ponadto odległość od najbardziej wysuniętego do przodu położenia bocznego światła obrysowego i światła odblaskowego do najdalszego przodu pojazdu nie może przekraczać 4,00 m. Wreszcie odległość między bocznym światłem obrysowym najbardziej wysuniętym do tyłu a światłem odblaskowym najbardziej wysuniętym do tyłu maksymalnie do tyłu pojazdu nie może przekraczać 1,00 m.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy długość pojazdu nie przekracza 6 m, wówczas w przypadku podziału pojazdu na trzy równe części jedno światło obrysowe boczne znajduje się z przodu w trzeciej części, a drugie z boku – lampa obrysowa w tylnej jednej trzeciej długości pojazdu. W tej sytuacji powinno wystarczyć jedno światło obrysowe boczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *