(Nie)oczywiste zabytki, które musisz zobaczyć w Krakowie!

Są pewne miejsca w Krakowie, których nie sposób przegapić. Krakowskie kościoły zdobywają od lat uwagę międzynarodowej prasy podróżniczej, jednak nie chodzi tylko o słynny Kościół Mariacki – to miasto słynie z wielu zabytków, często zasłoniętych przez tłumy, które roją się na jego ulicach. Tutaj mini przewodniki na temat tych zabytków, które po prostu trzeba zobaczyć będąc w tej eks polskiej stolicy!

Stare Cmentarze Żydowskie

Jednymi z głównych obszarów ostatnich prac konserwatorskich w Krakowie objęte były dwa przedwojenne cmentarze żydowskie:

  • Stary Cmentarz Podgórskiej Gminy Żydowskiej z monumentalnym zakładem pogrzebowym, założony w 1887 r. (kiedy Podgórze było samodzielnym miastem)

  • mniejszy Nowy Cmentarz Żydowski, założony w 1932 r. (po integracji z Krakowem) na północ od niego.

Prace opierające się na kształtowaniu krajobrazu, nie były tutaj przeprowadzane od dziesięcioleci – dlatego jakże zachwycające było to, że dopiero niedawno ujawniły się połamane kamienne płyty dziesiątków zapomnianych grobów żydowskich, które znajdują się w odległości krótkiego spaceru od ruin zakładu pogrzebowego na Nowym Cmentarzu Żydowskim. Niestety brakuje nagrobków – część z nich zostały użyte do wybrukowania głównych ulic obozu (!) co uniemożliwia identyfikację któregokolwiek z grobów, z wyjątkiem zaskakująco dobrze zachowanego grobu pewnego Chaima Jakuba Abrahamera (zm. 1932) – sam sprawdź, czy możesz go znaleźć, bo na pewno są to zabytki w Krakowie, które trzeba zobaczyć.

Pomnik Adama Mickiewicza

Jeden z najważniejszych posągów w Polsce jest pomnik poety romantycznego i bohatera narodowego Adama Mickiewicza (1798-1855), który został pierwotnie odsłonięty w 1898 roku, aby uczcić setną rocznicę urodzin tego wielkiego człowieka i, podobnie jak wiele innych symboli narodowych ta duma została zniszczona przez okupujących Niemców podczas II wojny światowej.

Statua, która stoi dziś na Rynku, jest kopią oryginału Teodora Rygiera z 1955 roku i jest popularnym i łatwo rozpoznawalnym miejscem spotkań.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Skoro o pomnikach mowa – osłonięty na dziedzińcu Collegium Maius w 500. rocznicę powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, pomnik słynnego polskiego astronoma jest również wart uwagi. Został zaprojektowany przez Cypriana Godebskiego w 1899 r. i przeniesiony na obecną pozycję na Plantach poza Collegium Novum w 1953 r.

Smocza Jama

Spektakularna formacja wapienna Wzgórza Wawelskiego, utworzona około 25 milionów lat temu, nie jest solidnym kawałkiem skały, ale wydaje się być wypełniona niesamowitymi jaskiniami i pustkami. Jak głosi legenda, skaliste komnaty pod Wawelem były niegdyś domem Smoka Wawelskiego, czyli szczególnie paskudnego stwora, który nie lubił niczego innego, jak obżarć się owcami i lokalnymi dziewicami. Historia głosi, że gdy w wiosce zabrakło dziewic, król obiecał rękę swojej jedynej córki bohaterowi, który mógł zwyciężyć tę nikczemną bestię. Jeden za drugim z dzielnych rycerzy ginął walecznie pod ognistym oddechem smoka, aż do momentu gdy biedny szewc o imieniu Krak oszukał Smok, by zjadł owcę wypełnioną siarką – można się domyślić końca, jak również tego iż naprawdę warto tę jamę zobaczyć na własne oczy!

1 Komentarz

  1. na rynku jest przepiękne muzeum podziemne pod sukiennicami. polecam każdemu je zobaczyć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *