Oferta na kartę – wady i zalety

bruce-mars-585709-unsplash

Taryfa w systemie prepaid, popularnie zwana telefonem na kartę to bardzo korzystne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Możliwość dokładnego planowania comiesięcznych wydatków na połączenia, wysyłanie wiadomości tekstowych, SMS-ów oraz Internet to niewątpliwie ogromna zaleta takiego rozwiązania. Niestety ma ono również wady, wśród nich warto wymienić konieczność pamiętania o regularnym doładowywaniu konta.

Zalety taryfy na kartę

Bezpłatne SMS-y do wszystkich sieci, nielimitowane połączenia oraz transfer danych to możliwości jakie obecnie daje oferta na kartę. Dodatkowo tego rodzaju usługi wcale nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami. Już za około 25 zł można swobodnie korzystać z telefonu. Operatorzy prześcigają się w atrakcyjnych pakietach dostosowanych do potrzeb użytkowników. Pakiety można zmieniać, nie ma konieczności decydowania się na jeden, ani zobowiązywania się do korzystania wyłącznie z jednej taryfy. Oprócz tego posiadacz telefonu na kartę w każdej chwili może przenieść numer do innej sieci, nie musi obawiać się, że będzie musiał płacić kary lub czekać do momentu wygaśnięcia umowy, tak jak ma to miejsce w przypadku abonamentu. Wystarczy kupić starter i umieścić nową kartę SIM w swoim telefonie. Dostępność serwisów oferujących doładowania również sprawia, że korzystanie z usług telekomunikacyjnych w trybie prepaid jest bardzo wygodne. Ponadto konto można doładowywać nie tylko sobie, ale również innym użytkownikom np. mamie czy bratu.  Prepaid to też możliwość kontrolowania wydatków i przede wszystkim za wszystko płaci się z góry, więc nie ma obaw, że zostanie wykorzystana większa niż zaplanowana kwota. W przypadku abonamentu wartość miesięcznej raty może być przekroczona po wykorzystaniu środków, wówczas naliczane są dodatkowe opłaty.

Minusy telefonów prepaid

Telefon na kartę ma jednak kilka wad. Jako pierwszą i najuciążliwszą najczęściej wymienia się konieczność pamiętania o regularnym doładowywaniu konta. Doładowania przedłużają również jego ważność, najczęściej doładowanie powyżej 25-30 zł to dodatkowy miesiąc. W przypadku abonamentu też trzeba płacić co miesiąc ustaloną kwotę. Jednak oferta na kartę daje możliwość obniżenia lub zwiększenia zobowiązania w zależności od potrzeb. Gdy konto straci ważność, wówczas nie będzie możliwości wykonywania połączeń ani wysyłania SMS-ów czy MMS-ów. Dla niektórych wadą oferty na kartę jest brak ofert z możliwością zakupu telefonu, jednak nie do końca jest to wada. Wystarczy obliczyć wszystkie koszty związane które trzeba ponieść w ramach comiesięcznej raty w abonamencie. Nierzadko znacznie przewyższą one cenę tego samego urządzenia zakupionego osobno.

Zobacz także: Zalety oferty na abonament

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *