Opłacalność hodowli pszczół

miód lipowy

Jeżeli fascynuje się prowadzenie własnej pasieki, to na pewno zastanawiasz się nad opłacalnością hodowli pszczół. Prawdą jest, że to nie tylko hobby. Może stać się pomysłem na życie i biznes. Musisz jednak poznać najważniejsze zagadnienia dotyczące pracy pszczelarzy i zasady rządzące tym słodkim światem.

Cud miód biznes

Sama pasja nie wystarczy. Prowadzenie pasieki nastawionej na produkowanie miodu i produktów pszczelich znacznie różni się od pozyskiwania miodu wyłącznie na własne potrzeby. Zawodowy pszczelarz powinien mieć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Musi potrafić rozróżnić między sobą pszczoły, czerw, jaja, różne komórki plastra, poszyty miód czy pierzgę. Musi nabyć takich umiejętności jak dokonywanie przeglądu gniazda. Jeżeli opanowałeś te czynności lub jesteś gotowy się ich nauczyć, możesz zrobić wywiad z okolicznymi pszczelarzami. Będą wiedzieli, jaka linia pszczół sprawdza się w Twoich okolicach, może podzielą się cennymi wskazówkami. Nie licz jednak na to, że zdradzą Ci największe tajemnice swoich pasiek. Kolejnym krokiem zbliżającym Cię do stania się zawodowym pszczelarzem, jest wybór lokalizacji. To bardzo ważna kwestia, ponieważ zależy od niej dobrostan pszczół. Najlepiej umieścić ule na wsi, ponieważ sprzyja im czystsze środowisko i rosnące rośliny miododajne. Założenie pasieki nie powiedzie się w dolinach i na północnych skrajach lasu. Panuje tam chłód i wilgoć, źle znoszone przez pszczoły. Musisz wziąć też pod uwagę sąsiedztwo innych pasiek. Jeżeli będzie ich zbyt wiele, może dojść do przepszczelenia terenu czy przenoszenia chorób. Należy też pamiętać o tym, że opłacalność hodowli pszczół rośnie wraz z upływem lat, w pierwszym roku zazwyczaj nie udaje się uzyskać miodu. Jednak cierpliwość jest nagradzana i po pewnym czasie pasieka zaczyna przynosić zyski. Tymczasem zapoznaj się z rodzajami miodu, jakie wyróżniamy.

Bogactwo i różnorodność miodów

Rodzaj miodu zależy od roślin, z jakich pszczoły zbierały nektar, spadź i pyłek. Każdy z nich ma unikalne właściwości i smak. Najbardziej popularny jest miód wielokwiatowy, nazywany też miodem tysiąca kwiatów. Wytwarzany jest z nektarów wielu roślin, które rosną na polach, łąkach, w lasach i sadach. Miód z kwiatów letnich ma zdecydowanie ciemniejszą barwę niż ten z kwiatów wiosennych. Ten ostatni jest również łagodniejszy w smaku. Bardzo skutecznym działaniem prozdrowotnym wyróżnia się miód lipowy, który cechuje się wysoką aktywnością antybiotyczną. Jego kolor jest jasnożółty a zapach podobny jest do woni kwiatów lipy. Miód lipowy pomaga w leczeniu wielu chorób, na przykład anginy, grypy, stanów gorączkowych, nerwic, chorób dróg moczowych. Polacy chętnie wybierają też miód rzepakowy. Ma lekko słomkową barwę i szybko się krystalizuje. Łatwo rozpuszcza się w wodzie i obniża ciśnienie tętnicze krwi. Ostatnio popularnością cieszy się również miód wrzosowy. Jest czerwono-brunatny, a podczas krystalizacji przybiera konsystencję, przypominającą galaretkę. Świetnie wspomaga układ moczowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *