Outsourcing księgowości: Kto może skorzystać i dlaczego warto zdecydować się na tę formę wsparcia?

biuro rachunkowe BielskoOutsourcing to termin dobrze znany przedsiębiorcom. Przekazanie zewnętrznym partnerom pewnych procesów lub całych działów wiąże się z określonymi korzyściami. Co można zyskać, decydując się na outsourcing księgowości? Czy to rozwiązanie odpowiednie dla każdej firmy?

Na czym polega outsourcing księgowości?

Outsourcing księgowości sprowadza się do powierzenia prowadzenia księgowości zewnętrznemu partnerowi – jest nim biuro rachunkowe. Dla wielu firm, np. produkcyjnych czy handlowych, rachunkowość to jedynie element dodatkowy do podstawowej działalności. W konsekwencji dbanie we własnym zakresie o poprawność rozliczeń podatkowych jest zadaniem wymagającym – trzeba albo nieustannie poszerzać swoją wiedzę, albo stworzyć dział księgowości.

W zależności od zapisów umowy, współpraca z biurem rachunkowym może dotyczyć:

  • wyłącznie prowadzenia księgowości – księgowość Bielsko obejmuje zarówno księgowość uproszczoną (KPiR, ryczałt), jak i księgowość pełną (księgi rachunkowe);
  • usług kadrowo-płacowych – wówczas specjaliści przygotowują umowy o pracę i umowy cywilnoprawne, przesyłają do ZUS miesięczne deklaracje i sporządzają roczne informacje o dochodach;
  • legalizacji zatrudnienia obcokrajowców – to usługa dedykowana przedsiębiorcom poszukującym pracowników za granicą.

Niektóre biura rachunkowe przygotowały szerszą ofertę. Wskazać wystarczy doradztwo podatkowe i doradztwo biznesowe. Korzyści płynące z tych usług to odpowiednio wybór optymalnej metody rozliczania i optymalizacja procesów realizowanych w firmie.

Czy outsourcing księgowości jest dla każdego przedsiębiorcy?

Outsourcing księgowości to rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy podmiot, niezależnie od wielkości, skali działalności czy struktury. Najczęściej jednak biura rachunkowe kierują swoją ofertę do małych i średnich firm – to właśnie one w pełni doceniają zalety zewnętrznej obsługi księgowej. Zwłaszcza przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie zawsze mają wystarczająco dużo czasu, aby samodzielnie zajmować się rachunkowością – wolą powierzyć ten obszar wyspecjalizowanemu partnerowi.

Z outsourcingu księgowości korzystają też firmy działające w międzynarodowym środowisku. W ich przypadku outsourcing usług księgowych nie polega wyłącznie na przygotowaniu rozliczeń, ale obejmuje również zaprojektowanie procesów rachunkowych. Jednocześnie firmy realizujące międzynarodowe projekty mają większe potrzeby w zakresie m.in. sprawozdań, które mogą być kluczowe podczas podejmowania decyzji o kierunku dalszego rozwoju.

Niekiedy outsourcing dotyczy wyłącznie usług księgowo-kadrowych. Z możliwości wydzielenia i przekazania tego procesu na zewnątrz firmy korzystają m.in. przedsiębiorcy prowadzący działalność na dużą skalę lub funkcjonujący w różnych jurysdykcjach podatkowych. Dobrym przykładem są firmy transportowe, które muszą się dostosować nie tylko do krajowych przepisów.

freepik

Jakie korzyści płyną z wyboru outsourcingu księgowości?

Korzyści wynikające z outsourcingu księgowości dotyczą zarówno kwestii finansowych, jak i jakości usług księgowych. Przedsiębiorca nie musi tworzyć stanowiska pracy dla księgowego, a to oznacza spore oszczędności – firma unika kosztów zatrudnienia, zakupu sprzętu komputerowego, oprogramowania czy subskrypcji branżowej prasy, która pozwala pozostawać na bieżąco ze zmianami w prawie podatkowym.

Wybór outsourcingu księgowości to również profesjonalne prowadzenie rozliczeń z fiskusem – czuwają nad nimi osoby z kierunkowym wykształceniem i doświadczeniem. Niektóre biura, jak biuro rachunkowe Bielsko, zatrudniają też doradców podatkowych, w rezultacie czego klient może skorzystać z usługi doradztwa.

Inne argumenty przemawiające za współpracą z biurem rachunkowym:

  • możliwość skoncentrowania się na głównym obszarze działalności firmy – rachunkowością zajmują się eksperci;
  • lepsze zarządzanie ryzykiem – współpraca z dobrym biurem rachunkowym zmniejsza ryzyko wystąpienia kosztownych błędów;
  • oszczędność czasu – co ma związek z brakiem konieczności śledzenia zmian w prawie podatkowym;
  • ograniczenie odpowiedzialności za błędy – w razie ich wystąpienia możliwe jest dochodzenie odszkodowania od biura rachunkowego;
  • otrzymywanie na bieżąco informacji o zmianach w przepisach podatkowych – pracownik biura rachunkowego poinformuje przedsiębiorcę m.in. o nadchodzącej zmianie stawki podatku.

Aby w pełni skorzystać z możliwości oferowanych przez outsourcing księgowości, pozostaje wybrać rzetelne, profesjonalne biuro rachunkowe. Taki partner zapewnia nieocenione wsparcie przez cały okres prowadzenia działalności.

Plexido prezentuje – Gadżety okolicznościowe, które podbiją każde święto!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *