Pisanie CV – jakich błędów należy unikać?

cv

W dzisiejszych czasach umiejętność pisania dobrego CV jest niezwykle pożądana. Decyzja na temat naszego ewentualnego przyjęcia do nowej pracy zostanie podjęta właśnie na jego podstawie, dlatego bardzo istotne jest to, jakie informacje w nim zamieścimy. Podpowiadamy w jaki sposób napisać wzorowy życiorys, przedstawiając najczęściej powielane błędy. Ich ominięcie może sprawić, że to właśnie nasze CV zostanie wybrane spośród wielu innych.

Zamieszczanie nieprawdziwych informacji

Jest to błąd najczęściej stosowany przez niedoświadczonych pracowników. W wielu ogłoszeniach znajdziemy informację o wymaganym doświadczeniu na podobnym stanowisku. W tym momencie osoby, które nie mogą się nim pochwalić, zaczynają wpisywać do swojego CV nazwy firm, z którymi rzekomo współpracowały oraz zakres wykonywanych obowiązków.

Tego typu informacje są jednak bardzo szybko weryfikowane, zwłaszcza jeśli nie dostarczymy referencji od poprzedniego pracodawcy. Rekruter natychmiast skontaktuje się z przedstawicielem zamieszczonej w życiorysie firmy, aby dowiedzieć się więcej o pracy kandydata. Oczywiście okaże się, że wpisane doświadczenie zawodowe jest zmyślone. Taka sytuacja może spowodować nie tylko niezatrudnienie, ale również wyrobienie złej opinii w środowisku. Wiele przedsiębiorstw współpracuje ze sobą, wymieniając się informacjami. Jeżeli damy się źle poznać w jednej z nich, możemy mieć problem z dostaniem się do kolejnych.

Odnosi się to również do powszechnego podnoszenia swoich znajomości języków obcych w CV. Należy spodziewać się natychmiastowego sprawdzenia tych umiejętności, już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W celu uniknięcia kłopotliwej sytuacji, lepiej od razu przedstawić, w jakim stopniu naprawdę potrafimy komunikować się w języku obcym. Oczywiście nie zwalnia nas to z obowiązku zgłębiania swojej wiedzy. Najlepszym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs lub korepetycje, jeszcze przed wysłaniem swojego CV.

Trzymanie się sztywnych schematów

W Internecie znajdziemy mnóstwo przykładowych CV. Początkujący chętnie z nich korzystają, zwłaszcza ci, dla których jest to pierwsza w życiu rekrutacja. Oczywiście nie ma w tym nic niestosownego. Takie wzory życiorysów z reguły są zgodne z obowiązującymi zasadami. Warto jednak zwrócić uwagę, że na dłuższą metę takie rozwiązanie okaże się niewystarczające.

Co się stanie, jeśli więcej osób zrobi dokładnie to samo co my? Rekruterzy otrzymają plik życiorysów bliźniaczo do siebie podobnych. W tej sytuacji nie zainteresuje ich nawet zawartość dokumentów. Gdy pracodawcy otrzymują CV na swoim biurku, w pierwszej kolejności przekartkowują je, zaczynając od tych, które różnią się od innych. Czasami wystarczy kosmetyczna zmiana, np. umieszczenie fotografii z drugiej strony lub zastosowanie odmiennej czcionki. Nawet jeden szczegół może uchronić nasz dokument od wylądowania w niszczarce, razem z innymi życiorysami.

Nieprofesjonalne pisanie życiorysu

CV jest oficjalnym dokumentem, które pełni rolę „papierowej autoprezentacji”. Chcąc otrzymać pracę, musimy dać się poznać z jak najlepszej strony. Nie możemy popełniać takich pomyłek, jak błędy ortograficzne i interpunkcyjne, dodawanie prywatnego zdjęcia czy zamieszczanie nieoficjalnego adresu mailowego, np. zawierającego pseudonim, którym określają nas znajomi.

Do nieprofesjonalnych zjawisk możemy również zakwalifikować nieumieszczenie danych kontaktowych lub klauzuli o zgodzie na przetwarzanie informacji zamieszczonych w CV. W takiej sytuacji osoba rekrutująca nie będzie mogła odezwać się do nas w sprawie decyzji pracodawcy, jak również zaprosić nas na kolejny etap, z powodu warunków prawnych, na które nie wyraziliśmy zgody.

Zestawienie najczęstszych błędów w CV znajdziesz w serwisie CVninja.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *