Planujesz zakup? Poznaj wady i zalety wózka widłowego spalinowego!

Zakup wózka widłowego spalinowego dla wielu przedsiębiorców wiąże się ze stresem – czy wybrany pojazd sprosta stawianym przed nim wymaganiom, czy poradzi sobie podczas wielozmianowej pracy ale przede wszystkim – czy jest na tyle solidny i trwały, żeby służyć w firmie przez kolejne lata? Niestety, nie będziemy w stanie odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania, ale możemy spróbować obnażyć wszystkie wady i zalety wózka widłowego spalinowego, co pozwoli Wam zwrócić uwagę najbardziej istotne, z Waszego punktu widzenia, kwestie.

Co takiego jest w wózkach spalinowych, iż są one tak często wybierane? Dla przedsiębiorców liczy się przede wszystkich ich duży udźwig oraz wytrzymałość, jaką odznaczają się bez względu na warunki pogodowe. Warto zaznaczyć, iż w kategorii wózków widłowych spalinowych zalicza się często także wysoce wydajne – wózki terenowe.

Cała prawda o wózkach widłowych spalinowych

Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem odróżniającym te pojazdy od innych jest silnik o napędzie spalinowym (diesel lub LPG). W przeciwieństwie do wózków elektrycznych, pojazdy o napędzie spalinowym emitują spaliny – co stanowi właściwie ich główną wadę. Na szczęście dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym coraz częściej producenci wózków spalinowych są w stanie ograniczać emisję niezdrowych spalin do minimum lub montować w pojazdach specjalne filtry. Dzięki temu wózki widłowe spalinowe nie muszą już być stosowane tylko i wyłącznie na zewnątrz pomieszczeń. Choć stale zaleca się, aby w przypadku pracy wewnątrz budynków, hal czy magazynów, upewnić się, iż pomieszczenia te są dobrze wentylowane.

cala-prawda-o-wozkach-widlowych-spalinowych

Wózki widłowe spalinowe przystosowane są do poruszania się po raczej płaskich i niewyboistych powierzchniach. W zależności od rodzaju zastosowanych opon – mogą pracować na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Co ważne, jedną z głównych zalet widlaków spalinowych jest umiejętność pracy nawet w trudnych warunkach pogodowych. Ogrzewane zamykane kabiny czy dodatkowe osłony silników doskonale sprawdzają się nawet podczas opadów. Nawet na śliskiej powierzchni pojazdy tego typu mogą zachować doskonałą przyczepność przez zastosowanie łańcuchów na opony lub kolców do opon pełnych.

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, iż nie należy bać się montować kolców na oponach w wózkach widłowych! Są one znacznie bardziej praktyczne i mniej kłopotliwe niż łańcuchy – które należy bezwzględnie demontować przed wjazdem z zewnątrz do pomieszczenia czy budynku. Kolce do opon nie muszą być demontowane przez całą zimę, a ich założenie i ściągnięcie odbywa się szybko (wystarczy w tym celu użyć wkrętarki ze specjalną nasadką), nie niszczą opon, a zapewniają im możliwość bezpiecznego i sprawnego poruszania się zarówno po śniegu, jak i po lodzie.

Kolejną z zalet wózków widłowych spalinowych jest możliwość wielogodzinnej pracy w trybie wielozmianowym. Doskonała wydajność tych wózków pozwala im na transport ciężkich, nawet kilkutonowych ładunków. A jeśli w kategorii tych pojazdów uwzględnimy także, wspomniane już, wózki terenowe, możemy mówić o udźwigu, który wynosi nawet do 10. ton! Ponadto wózki terenowe (które także oczywiście posiadają napęd spalinowy) mają dodatkową umiejętność, jakiej nie posiadają wózki widłowe spalinowe czołowe – potrafią poruszać się nawet po bardzo nierównym, grząskim terenie a także po wzniesieniach. Daje im to znaczną przewagę we wszelkiego typu pracach w branży budowlanej, gdzie sprzęt musi poruszać się często po wyboistych i nieregularnych placach. Wózki terenowe doskonale radzą sobie także z przewożeniem ładunków na duże odległości. Choć uczciwie należy przyznać, iż także tradycyjne wózki widłowe spalinowe nie mają najmniejszych problemów z transportowaniem ładunków, nawet na dłuższych trasach.

wozki-spalinowe-praca

Jak wiadomo, wysokość podnoszenia w widlakach nie jest aż tak spektakularna jak w przypadku wózków widłowych wysokiego składowania, natomiast w zależności od modelu, w przypadku wózków widłowych spalinowych – jest to zwykle kilka metrów (od 3 do 7 w większości pojazdów dostępnych na rynku), co zdecydowanie wystarcza na sprawne składowanie towarów na magazynowych regałach.
Kolejnym atutem wózków widłowych spalinowych jest ich duża dostępność na rynku. Jeśli obecnie planujecie zakup widlaka istnieje zarówno ogromna liczba producentów i dealerów, którzy proponują pojazdy swoich marek, jak i wiele miejsc, które zajmują się pośredniczeniem w sprzedaży oraz zakupie różnego typu wózków jezdniowych. Duża dostępność to także wzrastająca konkurencja, która wpływa nie tylko na podnoszenie jakości wytwarzanych urządzeń, ale także na… obniżenie cen. Obecnie cena wózka widłowego spalinowego bez dodatkowego osprzętu czy elementów wyposażenia wynosi ok. 65 000 zł w przypadku nowego pojazdu znanej marki (np. Toyota czy Manitou).
Obecnie znaczne udogodnienie stwarza fakt, iż wózki widłowe można kupić także w wersjach używanych lub nawet… wypożyczyć! Tego typu rozwiązania oferuje współcześnie każda większa marka. A sprawdzają się one w przypadku przedsiębiorstw o mniejszym budżecie lub firm, które prace na wózkach widłowych wykonują sporadycznie czy tylko sezonowo.
Do zalet wózka widłowego spalinowego z pewnością można zaliczyć także jego wielofunkcyjność. Dzięki osprzętowi dostępnemu na rynku z łatwością można przekształcić widlaka w mini koparkę czy zimą w pług śnieżny. Co ważne, dla ułatwienia codziennej pracy operatorom wózków widłowych, na rynku dostępne są także różne długości wideł do wózków, które pozwalają na dokładniejsze wykonywanie operacji specyficznego typu operacji.
Pewnego rodzaju minusem widlaków spalinowych jest to, iż obsługa wymaga uzyskania państwowych uprawnień. Jeśli chce się zostać operatorem wózka widłowego należy zdać specjalistyczny egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jednak warto dostrzegać plusy tej sytuacji – tylko dobrze przeszkolony pracownik jest w stanie unikać a także zapobiegać wypadkom w miejscu pracy; zna doskonale możliwości sprzętu, który obsługuje oraz zasady bezpiecznego wykonywania manewrów.

Wózek widłowy spalinowy – podsumowanie

wozek-widlowy-spalinowy-podsumowanie

Nie sposób nie zauważyć, iż zakup wózka widłowego spalinowego niesie ze sobą znacznie więcej korzyści, niż ewentualnych utrudnień. Pojazdy tego typu, dzięki swojej solidnej budowie, są wydajne i pracują efektywnie. Wielu dealerów najpopularniejszych marek wprowadziło opcję dogodnego rozłożenia na raty kosztów zakupu wózka spalinowego, wynajmu lub sprzedaży wózków używanych w znacznie niższych cenach.
Szukasz wózka widłowego spalinowego? Skorzystaj z oferty jednego z największych w Polsce składów wózków widłowych: www.lemarpol.com.pl/wozki/wozki-widlowe-spalinowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *