Polacy lubią się sami leczyć – leki OTC i suplementy, co warto wiedzieć przed ich zażywaniem?

Rynek leków, które można kupić bez recepty, nieustannie się rozrasta. Dostępne są leki i suplementy praktycznie na wszystkie możliwe schorzenia. Niestety, wiele osób leczy się na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem. A to często może powodować dodatkowe problemy czy powikłania.

Gdy cierpimy na jakąkolwiek dolegliwość od bólu głowy przez problemy z kręgosłupem aż po przewlekłe zmęczenie, najczęściej sięgamy po leki leki OTC, czyli te, które są dostępne bez recepty. Apteczne półki wręcz uginają się pod ciężarem preparatów na przeróżne dolegliwości. Dodatkowo reklamy telewizyjne wręcz utwierdzają nas w przekonaniu, że na każda naszą dolegliwość bez problemu znajdziemy lek bez recepty. Często przekaz reklamowy mówi, że wystarczy łyknąć tabletkę czy zażyć syrop, a wszystkie nasze dolegliwości ustąpią jak ręką odjął. Tak pięknie niestety nie jest. Owszem, leki i suplementy dostępne bez recepty często wspierają leczenie różnych dolegliwości. Ale zażywanie ich bez umiaru z pewnością nie wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

Warto zachować umiar i zdrowy rozsądek

Gdybyśmy kierowali się reklamami, które zachęcają nas do zażywania tabletek na różne dolegliwości, musielibyśmy codziennie łykać kilkanaście czy kilkadziesiąt różnych tabletek – na zdrowe plecy, zdrowe nerwy, piękne włosy i paznokcie, wysoki cholesterol, wątrobę, serce, dobre trawienie, kaszel, katar, bóle zatok i wszelkie inne przypadłości. Warto jednak mieć świadomość, że fakt dostępności leków bez recepty wcale nie oznacza, że są one obojętne dla naszego zdrowia. Każdy z preparatów leczniczych czy suplementów zawiera różne substancje czynne, które mogą działać na siebie wzajemnie lub też potęgować swoje działanie. Zanim więc zdecydujemy się nawet na leki bez recepty, warto skonsultować się z lekarzem i upewnić, czy faktycznie warto zażywać jeszcze dodatkowe preparaty. Nie kierujmy się wyłącznie reklamami – zawsze warto najpierw zapytać specjalistów.

Leki na nietrzymanie moczu

Rozbudowaną grupą leków OTC są preparaty czy suplementy, które wspierają leczenie nietrzymania moczu. Zanim jednak sięgniemy po takie preparaty, warto sobie uświadomić, że nietrzymanie moczu nie jest chorobą, a objawem innych chorób lub dolegliwości. Trzeba również pamiętać, że inna geneza problemu może być u pań i panów. Dlaczego problemy z nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn różnią się. W przypadku panów problemy z nietrzymaniem moczu zwykle związane są z wiekiem i ze współistniejącymi innymi chorobami, na przykład chorobą Alzheimera czy Parkinsona. Panie natomiast na tę dolegliwość cierpią częściej i nie tylko w starszym wieku. Często związane jest to z powikłaniami po porodach czy innymi typowo kobiecymi problemami. Na nietrzymanie moczu stosuje się wiele różnych kuracji, włącznie z fizjoterapią czy odpowiednio dobranymi ćwiczeniami. Zanim zdecydujemy się na kupienie jakichś leków bez recepty, warto najpierw uzyskać diagnozę lekarską. Leczenie się na własną rękę w przypadku nietrzymania moczu może być nieskuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *