Powtórki do matury na ostatnią chwilę – czy są możliwe?

Matura jest zdecydowanie jednym z najistotniejszych, o ile nie najistotniejszym egzaminem w trakcie wszystkich lat nauki. Osiągnięcie wysokich wyników jest celem większości uczniów szkół średnich, a przede wszystkim tych, którzy planują zostać w październiku studentami. Zresztą na większości kierunków wymaga się od kandydatów zdania nie tylko egzaminów na poziomie podstawowym i to z rezultatem zbliżonym do 100%, ale także co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Wszystko to sprawia, że do matury trzeba się odpowiednio przygotować i opracować jak najwięcej wymaganych materiałów. Co jednak zrobić teraz, kiedy do maja pozostały niespełna dwa miesiące? Przede wszystkim nie warto rzucać w kąt podręczników do liceum i zdać się na los. Warto jak najlepiej wykorzystać pozostały czas i już teraz wziąć się za powtórki!

Poznaj zasady

Nie da się zaprzeczyć temu, że tegoroczne egzaminy maturalne będą całkowicie inne niż dotychczas. Sytuacja mająca miejsce nie tylko w Polsce, ale praktycznie na całym świecie znalazła swoje odbicie także na nauczaniu. Wyjątkowo maturzyści są zwolnieni z konieczności zdawania matury ustnej z języka polskiego oraz nowożytnego i podchodzą do nich tylko te osoby, dla których wynik jest ważny z punktu widzenia rekrutacji na studia. Dodatkowo zniesiono wymagania dotyczące zdawania co najmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Obecnie obowiązkowe są tylko język polski, matematyka i wybrany język nowożytny na poziomie podstawowym. Zmienił się także czas na rozwiązanie arkuszy, ilość zadań otwartych z matematyki spadła o 2, a liczba tematów wypowiedzi pisemnej z języka polskiego została wzbogacona o jedną rozprawkę. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na oficjalnej stronie  Centralnej Komisji Edukacyjnej.

Planuj i działaj

Kiedy już wiesz, jak mają wyglądać twoje matury, zapoznaj się także z wymaganiami z poszczególnych przedmiotów. Zmieniły się one między innymi w przypadku egzaminu z języka polskiego, gdzie skrócona została lista tak zwanych lektur obowiązkowych. Następnym krokiem powinno być rozpisanie sobie szczegółowego planu działania na kilkadziesiąt pozostałych dni. Dobrym rozwiązaniem jest zainspirowanie się spisem treści podręczników do liceum i stworzenie na ich podstawie listy zagadnień do powtórki. Skup się na najważniejszych tematach oraz tych, które są opatrzone gwiazdkami. Daj sobie także więcej czasu na to, co sprawia ci najwięcej problemu i wymaga bardziej zaawansowanych działań niż odświeżenia w pamięci. Dobrym rozwiązaniem na dłuższe utrzymywanie skupienia jest przeplatanie jednego dnia kilku różnych przedmiotów.

W teorii i w praktyce

Do osiągnięcia wysokich wyników na maturze nie wystarczy jedynie posiadać dużo wiedzy i przeczytać podręczniki do liceum „od deski do deski”. Należy także umieć ją wykorzystać w praktyce, czyli w tym przypadku rozwiązywaniu różnorodnych zadań. Dlatego także to warto przećwiczyć jeszcze przed podejściem do egzaminów. Jednym z najlepszych sposobów na to jest rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat. Chociaż nie zdarza się, że zadania powtarzają się w całości, to niemalże co roku ich rodzaje są takie same. Można dzięki temu zweryfikować swój umiejętności i dostrzec, nad czym w szczególności należy popracować do maja. Dodatkowo przyzwyczajenie do samej formy matury znacznie zmniejsza stres podczas właściwych egzaminów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *