Poznaj najważniejsze czynniki wpływające na złą jakość powietrza

Temat zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach cieszy się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem. Chociaż większość początkowo koncentrowała się na jakości powietrza w miejscu pracy, coraz więcej osób szuka odpowiedzi na problemy zdrowotne i związane z komfortem w związku z jakością powietrza występującą w ich domach.

Firmy takie jak airly.eu badają jakość powietrza, aby pomóc właścicielom domów, właścicielom i najemcom mieszkań mieszkalnych w rozpoznawaniu i reagowaniu na problem. Dzięki naszemu zdrowemu rozsądkowi i wiedzy specjalistów na temat potencjalnych źródeł zanieczyszczeń powietrza i systemów budowlanych można zapobiec lub rozwiązać wiele problemów. Problemy z jakością powietrza w pomieszczeniach mogą wynikać z więcej niż jednej przyczyny, a te problemy zdrowotne niekoniecznie muszą być spowodowane środowiskiem wewnętrznym. Z tych powodów naukowcy zajmujący się zdrowiem środowiskowym będą nadal badać te złożone problemy, w tym miejscu jedynie zaznaczamy temat i zachęcamy do samodzielnego jego pogłębienia.

Dobra i zła jakość powietrza w pomieszczeniach

Polacy spędzają większość czasu w pomieszczeniach, zwłaszcza w środowisku miejskim. W związku z tym jakość powietrza w pomieszczeniach musi być odpowiednio utrzymywana, aby zapewnić bezpieczne i zdrowe środowisko życia, które minimalizuje dyskomfort i możliwość występowania potencjalnych chorób. Czasami nawet łatwiej jest rozpoznać „niską” jakość powietrza w pomieszczeniach niż zdefiniować „dobrą” jakość powietrza w pomieszczeniach. Oto kilka przykładów, które mogą sugerować słabą jakość powietrza w pomieszczeniach:

  • stałe uczucie duszności

  • utrzymujące się nieprzyjemne zapachy

  • podrażnienie oczu, nosa lub gardła

  • problemy z pleśnią lub bakteriami

  • wilgotność względna poniżej 30% lub powyżej 60%

  • dym tytoniowy

  • nadmierny kurz lub alergeny, takie jak sierść zwierząt

Dobra jakość powietrza w pomieszczeniach nie powinna powodować dyskomfortu ani problemów zdrowotnych. Wiele czynników wpływających na środowisko wewnętrzne może mieć różny wpływ na zdrowie i komfort użytkownika np. mogą mieć również wpływ czynniki inne niż zanieczyszczenia powietrza, takie jak żywność, woda pitna, meble i pościel, temperatura powietrza, wilgotność, oświetlenie, stres i inne.

Inne potencjalne problemy nie są tak oczywiste, jak te wymienione powyżej i można je wykryć tylko za pomocą sprzętu do badań naukowych, takiego jakim dysponuje Airly. Obejmują one:Tlenek węgla i inne zanieczyszczenia z urządzeń, kominków, pojazdów

  • Naturalnie występujący gaz radonowy

  • Pestycydy (insektycydy, herbicydy, fungicydy i rodentycydy)

  • Azbest ze zniszczonych materiałów budowlanych

  • Pył zawierający ołów i inne metale ciężkie

Słaba jakość powietrza w pomieszczeniach może powodować poważne problemy zdrowotne, ale całe szczęście wiele problemów z jakością powietrza w pomieszczeniach powoduje jedynie dyskomfort lub podrażnienie i nie powoduje poważnych problemów zdrowotnych. Nie wszyscy reagują w ten sam sposób na problemy z jakością powietrza. Niektóre osoby, u których występują objawy, zauważają, że czują się znacznie lepiej wkrótce po opuszczeniu danego pomieszczenia. Warto ten temat pogłębić w swoim środowisku domowym i biurowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *