Praca krawcowej – nauka zawodu i perspektywy

Seamstress1

Aktualny rynek pracy w naszym kraju, jest już całkiem inny niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Zawody, które w tamtym okresie były częste, potrzebne i popularne, powoli odchodzą do lamusa. Na ich miejsce powstają zupełnie nowe stanowiska. Często też pracę, które kiedyś mógł robić wykwalifikowany do tego zadania człowiek, zaczęły z powodzeniem (i przede wszystkim znacznie mniejszym kosztem) wykonywać maszyny. Tylko czy pracę ludzką całkowicie mogą zastąpić automaty ?

Przyjrzyjmy się jednej z takich profesji a więc krawiectwu

Z cała pewnością jest to zawód od lat głownie wykonywany przez kobiety. Co jednak trzeba zrobić, jakie wykształcenie otrzymać i co umieć aby w obecnych czasach móc zawodowo zajmować się krawiectwem ?
Żeby w ogóle zastanawiać się nad pracą w tym zawodzie, warto wykazywać spore zdolności manualne, być pomysłowym i kreatywnym. Zawodowym krawcem można zostać kończąc jedną ze średnich szkół zawodowych o tym profilu, bądź technikum odzieżowe. Podczas takowej edukacji poznaje się tajniki projektowania odzieży, materiałoznawstwa, konstrukcji odzieży, gatunków materiałów czy nawet podstawy przedsiębiorczości – mówi nam Pani Anna z serwisu z tanią odzieżą damską. To ostatnie na wypadek, gdyby przyszły krawiec chciał otworzyć w przyszłości swój własny zakład. Nauka w wymienionych szkołach kończy się egzaminem zawodowym. Po pozytywnym jego zaliczeniu, uzyskuje się tytuł krawca.

Na tym etapie nie warto jednak całkowicie zakończyć edukacji w tym zakresie

Można bowiem zdobywać kolejne tytuły, na przykład czeladnika bądź mistrza Ponadto dobrze jest także uczęszczać na różnego rodzaju kursy i szkolenia krawiectwa. Na takich kursach poznaje się nowoczesne metody szycia czy praktykuje w oparciu o nowe materiały. Z całą pewnością podnosi to kwalifikacje i daje większe perspektywy w przyszłości. Krawcem można zostać również nie kończąc specjalnej szkoły a jedynie dwuletni kurs w szkole policealnej. Nie wyklucza to oczywiście oczywistej potrzeby dalszego douczania się i dokształcania, chociażby na wspomnianych wyżej licznych kursach.

No dobrze, ale jak wygląda życie zawodowe krawca już po zakończeniu podstawowej edukacji i byciu przygotowanym do samodzielnego wykonywania tego zawodu ?

Tak jak wspominałem wyżej, można oczywiście założyć swój własny zakład. Najczęściej zajmuje się w nim drobnymi poprawkami, bądź naprawą zniszczonej odzieży. Na przykład łataniem dziur, zwężaniem, skracaniem, czy dorabianiem zamka. Tylko naprawdę nieliczni, maja szansę robić odzież według własnego projektu od podstaw. Założenie własnego zakładu nie jest to oczywiście łatwym zadaniem, głownie z powodów finansowych. Dlatego też wielu krawców pracuje w mniejszych zakładach usługowych, bądź dużych przedsiębiorstwach odzieżowych. Tam może zostać przydzielony do konkretnego działu takiego jak na przykład szwalnia, wykańczalnia czy wzorcownia.

Codzienna praca krawca zależy więc już od tego, jakie konkretne zadania zostaną mu przydzielone. We własnym bądź czyimś zakładzie, może zajmować się po prostu codziennymi prostymi poprawkami. W dużym przedsiębiorstwie, najczęściej pracuje w grupie kilku bądź kilkunastu osób. Każda z nich ma przy każdym projekcie swoje konkretne zadanie.

Praca dla osób ze zdolnościami krawieckimi

Z całą pewnością dla osób, które mają zdolności manualne i to lubią – nie jest to zła praca. Raczej spokojna, bez tak zwanego wyścigu szczurów, bez nieustannej presji czasu (choć i oczywiście taka może się zdarzyć). Niestety obecnie nie jest to też zajęcie dające możliwość zarobienia dużych pieniędzy. Szacuje się, że krawiec w dużym przedsiębiorstwie może zarobić do dwóch tysięcy złotych. Dzieje się tak głównie przez zalewanie rynku odzieżą z innych krajów, głównie Chin czy Indii. Stąd polscy producenci muszą ciąć koszty, aby móc utrzymać się na rynku. Wiąże się to też rzecz jasna, ze stosunkowo niedużą ilością miejsc pracy dla wykwalifikowanych krawców.

Jednak jeśli ktoś jest w tym dobry i to na prawdę to kocha, mimo wszystko warto spróbować. Sytuacja w tej branży nie jest aktualnie idealna, ale też nie tragiczna. Zawsze można mieć nadzieje, że zmieni się na lepsze a przecież najważniejsze jest to, żeby robić to co naprawdę sprawia nam radość 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *