Praca pilota wycieczek – kariera, zarobki, perspektywy

traveldocs3-686x315

Mówiąc o branży turystycznej, pierwszym skojarzeniem, jakie przychodzi nam do głowy są atrakcyjne, zagraniczne wakacje. Miejsc do wyboru jest całkiem sporo, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoje zagraniczne wojaże. Jednak dziedzina ta, oprócz organizacji różnych form wypoczynku jest również miejscem zatrudnienia i źródłem dochodów dla osób chcących pracować w turystyce. Jednym z podstawowych zawodów funkcjonujących w turystyce jest pilot wycieczek- praca kojarzona często z relaksem i przyjemnym spędzaniem czasu w pracy. Jednak czy słusznie?

Predyspozycje do pracy w zawodzie

Żeby obiektywnie ocenić, czy nadajemy się do pracy w zawodzie, należy sprecyzować, czym zajmuje się pilot wycieczek. Na wstępie należy zaznaczyć, że praca na tym stanowisku jest nierozerwalna z dużą ilością wyjazdów, w zasadzie przez zdecydowaną większość czasu jest to praca mobilna. Pilot wycieczek najczęściej towarzyszy grupom w ich wyjazdach i jest odpowiedzialny za organizacyjną część pobytu wycieczkowiczów. Pilot wycieczki jest obecny bezpośrednio na miejscu i dba o realizację wycieczki zgodnie z jej planem, a także rozwiązuje wszelkie problemy, także natury organizacyjnej czy niejasności spotykane na miejscu.

Z racji tego, że praca pilota wycieczek w głównej mierze opiera się na kontakcie z drugim człowiekiem i wymaga rozwiązywania na bieżąco różnych niespodziewanych problemów, wymaga to od kandydata do pracy pewnych cech osobowości. Przede wszystkim osoba chcąca pracować jako pilot wycieczek powinna znać języki obce, co ułatwi jej kontakt w miejscach wycieczek. W pracy tej przydadzą się zdolności interpersonalne, ułatwiające kontakt z ludźmi i ewentualne rozwiązywanie problemów. No i nie bez znaczenia pozostaje wykształcenie- obowiązkowo powinna być to branża turystyczna. Na szczęście na rynku znaleźć można bogatą ofertę zarówno studiów wyższych, jaki kursów uprawniających do pracy w zawodzie.

Zarobki

Jak w innych branżach, także w turystycznej poziom zarobków jest uzależniony od kilku czynników. Na jego ostateczny poziom ma wpływ doświadczenie pracownika, jego staż pracy, ale również region w którym pracujemy czy wielkość biura, w którym jesteśmy zatrudnieni. Szacuje się, że pilot wycieczek w Polsce zarabia średnio około 3500 złotych brutto.

Jakie perspektywy dla pilota wycieczek?

Praca pilota wycieczek jest oczywiście przyjemna, jednak nie można jej błędnie kojarzyć z odpoczynkiem, bowiem wyjeżdżając jesteśmy przede wszystkim w pracy. Bezpośrednio na miejscu to właśnie pilot jest odpowiedzialny za wyjaśnienie wszelkich wątpliwości czy problemów. Wybierając tą pracę należy być świadomym jej charakteru, czyli nieregularności czasu pracy oraz wyjazdów w różne części świata. Jak wyglądają perspektywy dla pracownika na tym stanowisku? Z pewnością z czasem spodziewać się on może awansu zawodowego, a co za tym idzie, większego wynagrodzenia czy nawet zarządzania grupą pilotów w biurze podróży, w którym pracujemy. Warto jednak znaleźć dla siebie taką niszę, która pozwoli nam uniknąć wypalenia zawodowego.

Zobacz także jak wygląda profesjonalny przewodnik online po wyspie Korfu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *