Praca w czasach pandemii koronawirusa

Ile osób straciło pracę w czasach pandemii koronawirusa? Jak ta kryzysowa sytuacja wpłynęła na rynek zatrudnienia w naszym kraju? Czy ciężko znaleźć nową posadę w przypadku wciąż aktualnych, szczególnych obostrzeń? Aktualną sytuację przedstawiamy poniżej.

Bezrobocie a koronawirus

Polska może pochwalić się tylko nieznacznym wzrostem bezrobocia w naszym kraju. Patrząc na sytuację innych państw, u nas jest naprawdę dobrze. Fakt, że liczni pracownicy stracili zatrudnienie, głównie w branży hotelarskiej, handlowej i gastronomicznej, natomiast wciąż obecny deficyt w zakresie zatrudniania pracowników w innych sektorach rynku, pozwolił tym zwolnionym szybko znaleźć posady zastępcze.

Kryzysowa sytuacja nie jest też aktualna w przypadku przedsiębiorstw, liczne skorzystały przecież z tzw. tarczy antykryzysowej. Sama gospodarka naszego kraju niezbyt ucierpiała, a Polska pod tym względem jest przedstawiana jako wzór do naśladowania na arenie międzynarodowej.

Czy trudno znaleźć pracę podczas pandemii? 

Potencjalni pracownicy potwierdzają, że szukanie zatrudnienia nie zmieniło się w czasie trwającej pandemii koronawirusa. Oferty pracy wciąż są aktualne, a po każdej fali COVID-19 firmy wznawiają poszukiwania.

Warto nadmienić, że nieco zmienił się system procesów rekrutacji. Dzisiaj, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19 większość firm decyduje się na rozmowy kwalifikacyjne online, bez konieczności bezpośredniego kontaktu. Nie ma to jednak większego wpływu na decyzje o zatrudnieniu.

Zmiana organizacji pracy podczas pandemii koronawirusa 

Nie będziemy uwzględniać tutaj branży hotelarskiej czy gastronomicznej z wiadomych przyczyn. Przez długi czas podmioty działające w tych sektorach rynku nie mogły funkcjonować wcale bez względu na zachowany reżim sanitarny.

Okazuje się jednak, że widoczne są liczne zmiany na rynku pracy. Większość przedsiębiorstw prowadzi dzisiaj system pracy online. Tam, gdzie pracownicy mogą wykonywać swoje zawodowe obowiązki z domu, taka organizacja jest wdrażana. Co więcej, okazuje się, że praca zdalna świetnie się sprawdziła, a liczne firmy zapowiadają pozostawienie takich standardów nawet po wygaszeniu pandemii. Wszystko dlatego, że pracownicy pozostają nadal efektywni, za to koszty prowadzenia biznesu znacznie maleją. Weźmy pod uwagę chociażby zminimalizowanie opłat za wynajem biur czy kosztów licznikowych.

Statystyki potwierdzają, że zmiana organizacji pracy i sama pandemia koronawirusa nie wpłynęła znacząco na polski rynek zatrudnienia. Widoczne były momenty kryzysów w poszczególnych falach COVID-19, zaś krajowe przedsiębiorstwa radzą sobie naprawdę dobrze. Nie odnotowano również znaczących obniżek wynagrodzenia, a oferty pracy wciąż jednoznacznie wskazują, iż w polskiej gospodarce panuje rynek pracownika. Nie da się jednak ukryć, że sytuacja związana z koniecznością zachowania reżimu sanitarnego staje się męcząca, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy tęsknią za wykonywaniem zawodowych obowiązków z czasów przed pandemią. Czy jednak jest jeszcze szansa na taki powrót? Tego nie potrafi nikt przewidzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *