Pracowałeś za granicą? Należy Ci się zwrot podatku

taxes-2015-liberty-tax-summary-form-march-10-2015

Każdy Polak wracający do ojczyzny musi pamiętać o tym, jak ważne jest uregulowanie swojej sytuacji z zagranicznym fiskusem. Być może nie brzmi to przyjemnie, ale prawda jest taka, iż właściwie każda osoba pracująca na obczyźnie ma szansę i to całkiem realną na uzyskanie zwrotu z podatku. Oczywiście mowa tylko i wyłącznie o osobach pracujących w oparciu o legalne zatrudnienie.

Wynika to z tego, iż w niemalże 100 % przypadków mamy do czynienia z pobieraniem zawyżonych zaliczek na podatek, z czego wynika właśnie suma przekazana do zwrotu. Zwykle wynosi to około 3000 złotych. Ostateczna suma uzyskanego zwrotu podatku jest uzależniona od rozliczenia rocznego, które wcześniej jest wysyłane do Urzędu Skarbowego w kraju, w którym podejmowało się zatrudnienie. Można też zawsze zgłosić się do kompetentnej firmy zajmującej się kompleksowym doradztwem podatkowym w zakresie pracy za granicy. Jednymi z najlepszych w tym temacie są specjaliści z www.ecpodatkowe.pl.

W drodze po należność – krok po kroku

Wypada zacząć od przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentów. Nie jesteśmy tutaj w stanie wymienić dokładnej listy tego, co należy przygotować bowiem prawda jest taka, że każdy kraj ma nieco inne wymagania pod tym względem. Konieczne jest więc znów skorzystać z porady, by wykonać w odpowiedni sposób ten etap rozliczeń z zagranicznym fiskusem. Zwykle jednak opiera się to o tzw. rozliczenia okresowe, jednak nie wszędzie są one uznawane za formalną podstawę do wypłacania zwrotów. Znaczenie bardziej wiarygodnym dokumentem są tzw karty podatkową – P45 lub P60. Posiadanie takiego dokumentu daje największą szansę, na uzyskanie w możliwie jak najkrótszym możliwym czasie maksymalnie możliwy zwrot z podatku, o jakim mowa. Taka sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o pozyskanie zwrotu po zarobkach w Wielkiej Brytanii.

Krok drugi: czas na ubieganie się o zwrot

Jest to możliwe do wykonania, gdy udało nam się pozyskać wyżej wspomnianą kartę podatkową, w Niemczech znaną jako Lohnsteuerkarte. Inną opcją jest także zastępcze zaświadczenie podatkowe. Bez względu na to, który z tych dokumentów chce się pozyskać – oba można uzyskać tylko i wyłącznie od swojego pracodawcy. Kolejnym krokiem jest właściwe wypełnienie formularzy podatkowych. Czasem przydatne okazuje się także posiadania zaświadczeń o stanie rodzinnym czy pozwoleń na pracy, ale tak jak wspominaliśmy wcześniej – tak naprawdę „co kraj, to obyczaj”.

Co, jeśli nie posiada się takich dokumentów?

Odpowiedź wydawałaby się prosta i oczywista – w przypadku braku wymaganych dokumentów nie będzie się miało możliwości uzyskania zwrotu podatku. Jednak to nieprawda, bowiem warto wiedzieć, że są jeszcze możliwości by o swoje powalczyć. Konieczne jednak będzie zwrócenie się do wyspecjalizowanej firmy, która zna się na temacie, wie jak postarać się o pozyskanie niezbędnych dokumentów od pracodawcy by koniec końców należny zwrot podatku pozyskać. Strona www wyżej wymienionej firmy jest jednym z tych miejsc, do których warto się w takiej sytuacji zgłosić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *