Problem ze stopami? Konieczna wizyta u podologa

Wszyscy od czasu do czasu doświadczaliśmy bólu stóp – być może pod koniec ciężkiego dnia. I nikomu z nas nie jest obcy jeden lub dwa pęcherze. Ale co z innymi bólami i innymi problemami występującymi w stopach? Patrzymy na oznaki i objawy, które sugerują, że konieczna jest wizyta u podologa (specjalisty od stóp).

Kiedy się nad tym zastanowić, stopy są bardzo ważne. Ból lub inne problemy ze stopami mogą wpływać na naszą mobilność i znacząco wpływać na jakość naszego życia. Jednak niewielu z nas troszczy się o stopy tak, jak na to zasługują.

Ludzie ignorują swoje stopy. Często nie poświęcają im uwagi, której potrzebują. A także nie patrzą na nie, a ponieważ nie patrzą regularnie na swoje stopy, nie widzą rozwoju problemów.

Czas jest najważniejszy

Jednak nawet w przypadku prostszych urazów i problemów stopy, zbyt długie czekanie może zaostrzyć problem. Wielu pacjentów przyjdzie i powie, że cierpią od miesięcy, ale myśleli, że ich problem ze stopą sam się poprawi. Niestety, czasami może to oznaczać, że z czegoś, co można było bardzo łatwo naprawić, doszło do większego problemu. A upewnienie się, że pozbyłeś się tego dokuczliwego bólu, może być ważniejsze niż myślisz. Ból, uraz lub inne zmiany w stopach mogą być oznakami poważniejszego problemu w innym miejscu ciała.

Częste problemy

Istnieje kilka typowych schorzeń, które mogą prowadzić do bólu stóp – jeden z najczęstszych powoduje ból pięty. Powszechnym stanem jest zapalenie powięzi podeszwy – to nadwyrężenie pod stopą. Często widać również ludzi z przebarwieniami paznokci u nóg lub zmianami skórnymi. Ludzie również skarżą się, że jedna stopa różni się od drugiej – rozmiarem lub kształtem, a nawet stanem skóry lub temperaturą.

Kiedy działać?

Oczywiście, jeśli stopy bolą cię po ciężkim dniu i regenerują się po odpoczynku, prawdopodobnie nie jest jeszcze czas na wizytę u podologa. Kiedy więc podolog Warszawa może okazać się potrzebny?

Zaleca się umówienie wizyty u podologa, jeśli:

• Kiedy wstajesz po odpoczynku i czujesz ostry lub gorący ból pięty.
• Masz trudności lub ból, gdy stajesz na stopę.
• Ból – nawet okresowy – który trwa dłużej niż tydzień.
• Przebarwienie skóry jednej lub obu stóp.
• Zmiany skórne na stopach – jeśli skóra jest sucha lub zimniejsza niż zwykle.
• Opuchnięte stopy lub zmiany rozmiaru.
• Zmiany w strukturze – takie jak wyższy łuk.

Niektóre z powyższych objawów mogą wydawać się pilniejsze niż inne – ale nawet jeśli problem występuje sporadycznie, ważne jest, aby go sprawdzić. Często może się to wydawać drobną rzeczą, ale jeśli coś się powtarza, to twoje ciało coś ci mówi. Warto posłuchać!

Problem z autodiagnozą

W naszych czasach obsesji na punkcie cyberprzestrzeni kuszące jest zwrócenie się do wyszukiwarek w celu diagnozy. Ponieważ jednak wiele schorzeń stóp może mieć podobne objawy, lepiej zostawić to profesjonalistom. Podolog widzi wielu ludzi, którzy skonsultowali się z „Doktorem Google” i sami zdecydowali, co jest z nimi nie tak. Nie popełniaj tego samego błędu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *