Producent nici szwalniczych

Nici są jednym z podstawowych wyrobów włókienniczych, używanych w przemyśle. Całkiem zasadne jest powiedzenie, że siła szycia tkwi w niciach. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego dostawcy. Włókiennictwo to bardzo rozbudowana dziedzina – warto więc zastanowić się, czym charakteryzuje się profesjonalny producent nici szwalniczych oraz jakie główne rodzaje produktu wyróżniamy.

Siła koloru

Trudno wyobrazić sobie świat bez kolorów. Nici szwalnicze nie są wyjątkiem – procesy produkcyjne rozmaitych dóbr wymagają, aby nici prezentowały piękne barwy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przedmiotów, które pełnią funkcje dekoracyjne. Dla przykładu, nici do haftu muszą być nie tylko dopasowane do wzorca, przedstawionego przez klienta, ale również odporne na odbarwianie czy działanie czynników atmosferycznych. Profesjonalni producenci nici szwalniczych dbają o to, by dostosować się do wciąż rosnących wymagań rynku.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, wiele fabryk jest w stanie wyprodukować nici poliestrowe albo specjalistyczne, które sprostają wszelkim wymaganiom jakościowym. Pomocą może być na przykład własne laboratorium kolorystyczne oraz farbiarnia. Dzięki inwestowaniu w tego typu nowoczesne rozwiązania i rozwój działów, producenci mogą realizować zamówienia zgodne z oczekiwaniami. Niekiedy są to wręcz projekty “pod próbkę”, to znaczy kolor nici dopasowany jest to dostarczonego przez klienta wzoru. Zadbanie o tego typu detale ma ogromne znaczenie nie tylko w przemyśle tekstylnym i produkcji odzieży. Dokładne dopasowanie barw jest również ważne w procesie wytwarzania mebli, stąd niesłabnący popyt na kolorowe nici do tapicerki.

Rodzaje nici szwalniczych

Dzięki zróżnicowaniu procesu produkcyjnego, można osiągnąć efekty w postaci różnych rodzajów nici szwalniczych. Cały cykl polega na skręceniu stosunkowo krótkich włókien w procesie przędzenia tak, by osiągnąć półprodukt, przędzę. Tak powstała przędza jest następnie skręcana w nić. Mechaniczna obróbka gwarantuje stabilność produkcji oraz wysoką jakość otrzymanych materiałów. W zależności od potrzeb konsumenta, wykorzystuje się różne maszyny i domieszki, aby osiągnąć pożądany, wysokojakościowy efekt. Przyjrzyjmy się podstawowym rodzajom przemysłowych nici szwalniczych.

Nici z poliestru

Tego typu wyroby włókiennicze znajdują zastosowanie głównie w przemyśle odzieżowym. Nici z poliestru często wykorzystuje się do produkcji ubrań, które mają być odporne na warunki atmosferyczne, takie jak płaszcze lub kurtki albo odzież robocza. Nie są to jedyne przykłady. Poliester daje szeroki wachlarz możliwości – nici z niego wykonane używane są w jeansach, bieliźnie osobistej, a nawet zasłonach czy firanach. Uznaje się je za doskonałe do pikowania, doceniają je szwacze na maszynach overlock i dziurkarkach. Dla większości producentów właśnie nici z poliestru ciętego są najczęściej sprzedawanym produktem, podstawą przemysłu.

Ciekawą opcję stanowią nici wykonane z poliestru teksturowanego. Ich właściwości to między innymi dłuższe wydłużenie i wysoka elastyczność. Z tego względu chętnie sięga się po nie w przemysłowej produkcji odzieży termoaktywnej, sportowej oraz bielizny osobistej. Sprawdzą się również w przypadku strojów kąpielowych i dzianin wysokoelastyczych. Jednym słowem wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pewna miara rozciągliwości.

W przemyśle spotyka się też nici do haftu, wykonane z jedwabiu poliestrowego ciągłego – ich przeznaczeniem jest haft maszynowy. Za pomocą nici tego typu wyszywa się emblematy i aplikacje, według wzoru dostarczonego przez klienta. Można nimi w ozdobny sposób obszyć brzegi tkaniny.

Nici poliamidowe

W porównaniu do wykonanych z poliestru, nici poliamidowe charakteryzują się dużą wytrzymałością. Z tego względu wykorzystuje się je do produkcji obuwia, galanterii skórzanej oraz przeszyć wyrobach skórzanych lub skóropodobnych. Można zaliczyć je do nici technicznych, po które chętnie sięgają szwacze pracujący nad ozdobami i dekoracjami. Z uwagi na materiał, z którego je wykonano – włókna poliamidowe – świetnie sprawdzą się jako nici do tapicerki meblowej lub samochodowej. Można je uznać za jedne z podstawowych wyrobów włókienniczych, używanych w szwalniach.

Nici rdzeniowe

Tą nazwą określa się wyroby przędzarskie, które zawierają rdzeń (najczęściej poliestrowy), otoczony innym splotem. Jeżeli oplot wykonany jest z bawełny, można uzyskać ciekawe efekty. Tego typu nici specjalistyczne są niewidoczne w podczerwieni, więc znajdują zastosowanie przy produkcji wyposażenia wojskowego. Może chodzić o umundurowanie polowe, plecaki, namioty itp. Producenci takich wyrobów dbają, aby były zgodne z Normą Obronną NO-84-A203 w całym zakresie długości fali.

Na rynku dostępne są również inne nici rdzeniowe. Na przykład rdzeń z poliestru ciągłego może zostać otoczony włóknem z poliestru ciętego. To produkty używane przy szyciu ciężkich wyrobów. Zdecydowanie są to nici techniczne, zapewniające nienaganną jakość szwów.

Nici do zadań specjalnych

Oprócz wymienionych już wyrobów rdzeniowych, znajdujących zastosowanie w produkcji dla wojska, dostawcy prezentują jeszcze inne nici specjalistyczne. Przykładem może być klejona nić, która ma rdzeń z metalu nierdzewnego. Materiał powoduje rozproszenie ładunku eklektycznego, który powstaje w wyniku tarcia jednej warstwy materiału o drugą. Co za tym idzie – mogą to być nici trudnopalne, które zapobiegają gromadzeniu się ładunków eklektycznych. Stosuje się je w przemysłowej produkcji odzieży dla straży pożarnej, policji lub wojska. Przykłady można spotkać także w ubraniach cywilnych – u pracowników stacji benzynowych lub przemysłu ciężkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *