Projekt nawadniania ogrodu oraz akcesoria do nawadniania

Projektowanie nawadniania ogrodu Projektowanie nawadniania ogrodu to punkt wyjścia przy zakładaniu nowego ogrodu lub modernizacji starego. Aby powstał nowy ogród będzie nam potrzebne wiele elementów. Akcesoria do nawadniania to szeroka grupa produktów, które są niezbędne zarówno do założenia nowego ogrodu jak i rozbudowy i utrzymania istniejącego. Cel i przeznaczenie jest bardzo różne, poniżej przedstawimy najważniejsze grupy akcesoriów oraz asortymentu koniecznego do budowy ogrodu.

  • Narzędzia ogrodowe (nożyce, sekatory, szpadle, grabie)
  • Siatka na krety
  • Węże ogrodowe i różnego typu złączki
  • Linia kroplująca
  • Zraszacze ogrodowe
  • Taśma kroplująca

Projekt systemu nawadniania i dobór akcesoriów do nawadniania

Projekt systemu nawadniania to podstawa przy projektowaniu ogrodu. W PHU Kris posiadamy ponad 10 lat doświadczenia w projektowaniu i zakładaniu takich systemów dlatego najlepiej zlecić taki projekt nam. Jednak jeśli chcą Państwo założyć sami system nawadniania projekt także można wykonać samemu. Najlepiej zacząć taki projekt od inwentaryzacji terenu, informacji o parametrach źródła wody. Dzięki wykonaniu projektu nie ma ryzyka, że w ogrodzie pozostaną miejsca nie podlane lub będą się tworzyć kałuże. Inwentaryzacja to projekt terenu wykonany w konkretnej skali, który musi zawierać:

  1. granice działki, budynek mieszkalny, wszystkie rodzaje nawierzchni i wszelkiego typu ciągi komunikacyjne takie jak chodniki, dojazd do garażu itp.
  2. lokalizację źródła wody pokazaną na mapie terenu
  3. zaznaczoną linię trawnika i rabaty (ważne aby były innym kolorem, ponieważ zakładamy tam innego typu zraszacze i systemy nawadniania)
  4. przeszkody i elementy, znajdujące się w obrębie trawnika, które mogą zakłócić trajektorie zraszania np. piaskownica, duże drzewo, elementy placu zabaw dla dzieci
  5. małą architekturę np. altanę, duże skalniaki, oczka wodne, murki lub wędzarnie

System nawadniania ogrodu

linia kroplująca

Gdy już mamy gotowy projekt systemu możemy przejść do faktycznego montażu elementów. Montaż rozpoczynamy od wykonania wykopu na przewody nawadniające, które będą ułożone zgodnie z projektem. Wykop powinien być wykonany na głębokości 30-40 cm i szerokość pozwalającą spokojnie ułożyć przewody. Następnie do wykonanych wykopów wkładamy przewody które muszą doprowadzić wodę do poszczególnych sekcji w ogrodzie. Gdy w naszym ogrodzie są jakieś miejsca na uprawy owoców lub warzyw możemy podłączyć takie systemy jak linia kroplująca lub taśma kroplująca, które idealnie nawadnia rośliny sezonowe. Przewody łączymy za pomocą trójników lub kolanek pamiętając o uszczelnieniu taśmą teflonową. Przed zakopaniem wykopów należy puścić testowo wodę i sprawdzić szczelność całego systemu. Do podlewania trawnika lub niskich rabat najlepsze będą zraszacze wynurzalne. Zraszacz montowany jest na końcu przewodu luźno w ziemi, ponieważ przy przepływie wody połączenie pracuje więc nie może być połączone na sztywno. Rodzaj zraszacza jest określony już w projekcie nawadniania, ponieważ od tego jaki jest zraszacz lub jaka jest dysza zależy jaki obszar będzie nawodniony. Nowością jest dysza MP rotator od firmy hunter, która jest bardzo wydajna, a jednocześnie oszczędna.

Siatka na krety jako zabezpieczenie przed szkodnikami

Zakładając nowy ogród warto myśleć o przyszłości i zabezpieczyć go przed szkodnikami i zniszczeniami w przyszłości. Jednym z poważnych (często lekceważonych) zagrożeń jest atak kretów. Kret to zwierzę, które żyje pod ziemią tworząc tunele sięgające od 100 do nawet 1000m. Bardzo często tunele mają zakończenie na trawniku w formie kopca. Takie działanie może doprowadzić do zniszczenia całego trawnika lub nawet całego ogrodu. Jedyną formą zabezpieczenia przed tym szkodnikiem jest siatka na krety, która jest wykonana ze specjalnej włókniny odpornej na korozję. Ważne jest aby siatka na krety była wytrzymała i posiadała odpowiedni rozmiar oczka, który z jednej strony zatrzyma kreta ale umożliwi korzeniom i darni mocne osadzenie się w ziemi. Siatkę układamy na poziomie 50-80 cm pod darnią, ponieważ pod tym poziomem najczęściej żerują krety.

Jaka pompa do nawadniania ogrodu ?

Jaka pompa do nawadniania ogrodu – to częste pytanie naszych klientów, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań i ciężko wybrać właściwe. Tak naprawdę to jakie urządzenie wybierzemy zależy od parametrów ogrodu i ujęcia wody. Pompy dzielimy na:

  • pompy głębinowe
  • pompy zanurzeniowe
  • pompy powierzchniowe (samozasysające)

Dlatego w zależności jak dużą powierzchnię musimy nawadniać i jakie mamy ujęcie wody dobieramy odpowiednie rozwiązanie. Jeśli kupują Państwo pompy przez nasz sklep internetowy służymy fachową poradą na co zwrócić uwagę. Każda pompa ma wykres pokazujący jej charakterystykę pracy. Warto też pamiętać że większość pomp może transportować jedynie wodę i nie możemy za jej pomocą dodawać nawozów. Pompa powinna pracować w środkowym zakresie pomiędzy jej max i min wydajności, ponieważ to przekłada się na jej żywotność i kulturę pracy.

PHU Kris – sklep stacjonarny

Zapraszamy Państwa do naszego sklepu stacjonarnego, który znajduje się w Warszawie przy Płochocińskiej 105 A, tam mogą Państwo liczyć na fachową poradę oraz pomoc w doborze akcesoriów do ogrodu. Na miejscu także możemy doradzić i ustalić wycenę projektu systemu nawadniania oraz oszacować koszty takiego systemu.

Polecamy:
Lilie wodne – najlepsza ozdoba oczka wodnego w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *