Przygotowana likwidacja – szybka sprzedaż majątku niewypłacalnego dłużnika

Przygotowana likwidacja, czyli pre-pack to przyspieszony i znacznie uproszczony proces upadłości z jednoczesną likwidacją aktywów masy upadłości. W tym artykule zostaną omówione niuanse przygotowanej likwidacji, w tym strategie i rozważania niezbędne do pomyślnej sprzedaży.

Przygotowana likwidacja

Procedura pre-pack jest stosowana w celu szybkiego i skutecznego przeprowadzenia upadłości firmy, ograniczenia kosztów związanych z postępowaniem upadłościowym oraz ochrony aktywów przedsiębiorstwa przed utratą ich zorganizowanego, całościowego charakteru.

Nie jest to jednak rozwiązanie odpowiednie w każdej sytuacji, a decyzja o zastosowaniu tej procedury powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb i okoliczności funkcjonowania przedsiębiorstwa.

W ramach procedury pre-pack przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub pewne jego aktywa mogą zostać sprzedane konkretnemu nabywcy, który w ten sposób będzie mógł je zachować i kontynuować działalność dłużnika, i ochronić przykładowo dotychczasowe miejsca pracy.

Celem pre-packu jest zatem minimalizacja strat, jakie poniosłoby przedsiębiorstwo dłużnika oraz jego wierzyciele w przypadku standardowego postępowania upadłościowego, tj. sprzedaży poszczególnych składników majątku.

Jak przebiega przygotowana likwidacja (pre-pack)?

Przygotowana likwidacja to instytucja prawa upadłościowego polegająca na szybkiej sprzedaży majątku niewypłacalnego dłużnika. Zwykle niewypłacalność ma miejsce, gdy firma nie spłaca swoich długów i nie może kontynuować swojej działalności właśnie przez brak płynności i zajęcia komornicze.

Procedura pre-pack składa się z kilku etapów, a ich dokładny przebieg może różnić się w zależności od indywidualnych okoliczności. Poniżej przedstawiono ogólny schemat etapów, które zwykle obejmuje procedura pre-pack:

  • Analiza sytuacji finansowej i operacyjnej przedsiębiorstwa – na tym etapie przeprowadzana jest szczegółowa analiza sytuacji finansowej i operacyjnej przedsiębiorstwa, w celu zidentyfikowania przyczyn kryzysu i opracowania planu restrukturyzacji.
  • Plan restrukturyzacji – na podstawie analizy sytuacji przedsiębiorstwa przygotowywany jest plan restrukturyzacji, który może obejmować zmiany w zakresie finansów, organizacji, procesów biznesowych czy relacji z dostawcami i klientami.
  • Szukanie inwestora lub nabywcy – przedsiębiorstwo poszukuje potencjalnych inwestorów lub nabywców, którzy zgodzą się na udział w upadłości i przejęcie całości lub części aktywów dłużnika.
  • Złożenie wniosku upadłościowego z zastrzeżeniem procedury pre-pack.
  • Ogłoszenie upadłości przez sąd z jednoczesnym postanowieniem kto i na jakich warunkach, w tym finansowych będzie nabywcą przedsiębiorstwa lub jego aktywów.
  • W toku postępowania upadłościowego syndyk dokonuje podziału środków otrzymanych od nabywcy, jednocześnie sprzedając ewentualnie pozostałe aktywa na zasadach ogólnych;
  • Zakończenie postępowania upadłościowego i wykreślenie dłużnika z KRS lub CEiDG.

Korzyści z przygotowanej likwidacji dla dłużnika i nabywcy

  • Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu przedsiębiorstwo może uniknąć długotrwałego i kosztownego procesu postępowania upadłościowego.
  • Ochrona wartości firmy – przedsiębiorstwo może uniknąć utraty wartości swoich aktywów, co jest częstym efektem postępowania upadłościowego.
  • Ochrona miejsc pracy – przedsiębiorstwo może uniknąć zwolnień i ochronić miejsca pracy.
  • Zwiększenie szans na przetrwanie przedsiębiorstwa – szybkie i skuteczne przeprowadzenie transakcji może zwiększyć szanse na przetrwanie przedsiębiorstwa i dalszy rozwój, jednak pod zarządem innego podmiotu

Warto skorzystać ze wsparcia doświadczonej kancelarii, która nie tylko wykaże przesłanki do ogłoszenia „przygotowanej likwidacji”, ale doprowadzi do zatwierdzenia oferty na optymalnym dla dłużnika lub nabywcy poziomie ceny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *