Rolety zewnętrzne – dlaczego warto je wybrać?

Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, po które coraz częściej sięgają zarówno osoby prywatne do swoich domów jednorodzinnych, lub mieszkań, jak i deweloperzy stawiający osiedla, czy budynki z pomieszczeniami biurowymi. Sterowanie nimi jest banalnie proste, a montaż stosunkowo szybki. Ich wyjątkowe właściwości oraz atuty wizualne niestety przekładają się również na ich dość wysoką cenę, a mimo tego chętnie po nie sięgamy. Co więc nas do nich przyciąga?

Typy rolet zewnętrznych i ich zalety

Patrząc na to jakie oferty rolet istnieją aktualnie na rynku, możemy wyróżnić 3 typy rolet osłaniających nasz dom: rolety tradycyjne, antywłamaniowe oraz termoizolacyjne. W zależności od tego w jakie rolety i w jakim celu kupujemy, mają one ogromny wachlarz zalet i są dostępne praktycznie w każdym mieście.

Rolety tradycyjne – ich głównym celem jest ochrona przed słońcem. Przez okna wpada ok. 80% promieni słonecznych, co w okresie letnim skutkuje nadmiernym nasłonecznieniem naszych mieszkań. Rolety zewnętrzne, w przeciwieństwie do rolet wewnętrznych, odbijają promienie słońca po zewnętrznej stronie okna, co pozwala na skutecznie zaciemnienie pomieszczenia, przy czym zapobiega jego nadmiernemu nagrzewaniu. Dzięki temu, w okresie letnim odczuwamy przyjemny chłód wewnątrz domu, podczas gdy na zewnątrz budynku panują upały. Utrudniają widoczność zaglądających o nas sąsiadów, czy przechodniów, co daje nam poczucie większej prywatności. Dodatkową zaletą tych rolet jest dźwiękoszczelność. Z łatwością wyciszą odgłosy z zewnątrz lub dźwięki padającego na okno deszczu.

Rolety antywłamaniowe – roleta antywłamaniowa to przede wszystkim idealne zabezpieczenie domu przed niechcianymi gośćmi, czyli złodziejami. Rolety te wyposażone są dodatkowo w aluminiowy płaszcz, bolce antywyważeniowe, oraz boczne prowadnice i blokady, co w znacznym stopniu utrudnia ich podważenie, lub oderwanie od ściany, a także chroni szybę przed wybiciem. Zewnętrzne rolety znacznie wydłużają czas wtargnięcia do mieszkania przez okna, drzwi i można je także wyposażyć w czujniki uruchamiające alarm, który chroni cały dom.

Rolety zewnętrzne termoizolacyjne – Płaszcz tego rodzaju rolet składa nie z tzw. lamelek zrobionych z PCW lub aluminium i wypełniony jest materiałem termoizolacyjnym, przeważnie pianką poliuretanową. Dzięki temu rolety na okna posłużą nam jako ochrona przed nadmierną stratą ciepła. Między oknem a roletą wytwarza się bariera ochronna w formie poduszki powietrznej, jako dodatkowa warstwa izolująca. W tym wypadku, zmniejszają się również koszty ogrzewania domu. Taka żaluzja zewnętrzna potrafi zredukować straty ciepła nawet do 55%. Oprócz tego, praktycznie całkowicie wyciszają wszystkie prace, które wykonuje się na zewnątrz, jak koszenie trawnika, dźwięk jadących samochodów, czy remontu sąsiadów. Takie rolety zewnętrzne poprawiają izolacyjność akustyczną okien nawet o 10dB.

Jak nimi sterować?

Możliwe są dwa sposoby. Pierwszy to sterowanie ręczne. Rolety zewnętrzne wyposażone są w zwijacz z taśmą lub linkę, które są założone od wewnętrznej strony okien. Do cięższych rolet stosuje się mechanizm korbowy.

Drugi wariant, to sterowanie elektryczne. W wale osłony zamontowany jest silnik, który łączy się z pilotem. Mając rolety zewnętrzne z napędem, można sterować wszystkimi jednocześnie lub pojedynczo. Takie rozwiązania zapewniają większy komfort w obsłudze, bo można sobie przyciemnia i rozjaśniać pomieszczenie nie wstając z kanapy.

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to niestety dość kosztowna inwestycja ale z pewnością warta rozważenia. Decydując nie na zakup rolet zewnętrznych trzeba być przygotowanym na wydanie dość sporej sumy kilkuset złotych. Cena zależy od tego ile metrów kwadratowych potrzebujemy zamówić i jakiego rodzaju. Najtańsza roleta z ręcznym sterowaniem na małe okno w wymiarach 80×80 kosztuje poniżej 200 zł, natomiast rolety zewnętrzne o tym samym rozmiarze w wersji antywłamaniowej kosztują dwa razy tyle. Najlepiej zdecydować jaka wersja rolet najbardziej nam odpowiada, zmierzyć ile metrów powierzchni nie potrzebujemy i porównać ceny sklepowe w wyszukiwarkach internetowych. Napewno każdy znajdzie coś dla siebie

Polecamy:
Pufa – 3 powody, dla których warto sięgnąć po ten mebel
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *