Spłata całości zobowiązania, czy spłata kwoty minimalnej? – czyli jak spłacić kartę kredytową

Karta kredytowa to narzędzie płatnicze wykorzystywane podczas robienia zakupów stacjonarnych i internetowych. Nie jest ona połączona ze środkami na rachunku bankowym, dlatego też stanowi dodatkowe źródło finansowe. Niemniej jednak działa ona na zasadzie rachunku kredytowego, dlatego też środki wykorzystywane z niej powinny być zwrócone do banku. Najlepiej w terminie bezodsetkowym, aby nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów kredytu. Zastanawiając się nad tym, jak spłacić kartę kredytową, należy zwrócić uwagę na to, że można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest spłata zobowiązania w całości, drugim spłata minimalna.

Spłata całości zobowiązania

Pierwszą metodą spłaty zadłużenia na karacie kredytowej jest spłata całości zobowiązania. Ponieważ jest ona połączona z bankowością elektroniczną, można to zrobić jednym kliknięciem. Zadając sobie pytanie, jak spłacić kartę kredytową, należy pamiętać, że spłata całości zobowiązania karty kredytowej w terminie bezodsetkowym, wiąże się z tym, że posiadacz karty spłaci dokładnie tyle, ile wydał. W przeciwnym wypadku, poza zaciągniętymi środkami, będzie musiał spłacić odsetki, które zazwyczaj są dość wysokie. Ponadto spłata całości zobowiązania wiąże się również z tym, że limit zostanie odnowiony.

Spłata kwoty minimalnej

Odpowiadając na pytanie, jak spłacić kartę kredytową, warto zwrócić uwagę na drugą metodę. Jest to tzw. spłata minimalna. Metoda ta jednak nie oznacza całkowitej spłaty kredytu, a jedynie odracza jej termin. Kwota minimalna ustalana jest dla każdego klienta indywidualnie. Jednak głównie zależy ona od limitu dostępnych środków na kracie kredytowej i wysokości zobowiązania. Posiadacz karty decydując się na spłatę tą metodą, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jest ona oprocentowana. Co więcej, zastanawiając się jak spłacać kartę kredytową i decydując się na takie rozwiązanie, jest on zobowiązany do złożenia wniosku o rozłożenie na raty pozostałej części zadłużenia. W przeciwnym wypadku bank lub inny kredytodawca ma prawo wysłać wezwanie do zapłaty oraz wszcząć procedurę windykacyjną. Złożenie wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty wiąże się z tym, że kredytodawca rozłoży część zadłużenia na równe, oprocentowane raty, dzięki czemu dłużnikowi łatwiej będzie spłacić kredyt. W zależności od wysokości zobowiązania, okres kredytowania może trwać nawet do kilku lat.

Wiedząc, jak spłacać kartę kredytową, unikniesz problemów związanych z posiadaniem jej. Pomimo tego, że karta kredytowa jest dobrym rozwiązaniem i w przypadku ważnych, niezaplanowanych wydatków może przynieść wiele korzyści, należy pamiętać o tym, aby korzystać z niej rozsądnie i pilnować terminu spłaty. Jeśli natomiast sytuacja finansowa nie pozwala na spłatę zobowiązania wynikającego z karty kredytowej, warto pamiętać o tym, aby złożyć wniosek o rozłożenie zadłużenia na raty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *