Start-up i pomoc prawna – co warto wiedzieć przed wyborem kancelarii?

Zatrudnianie i współpraca z prawnikiem jest często mylącym i zniechęcającym terminem – zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Ale kiedy zaczynasz działalność, jest to kluczowe. Dzięki odpowiedniej wiedzy specjalistycznej możesz czuć się pewnie, że wszystko będzie legalne i zgodne z prawem, gdy zaczynasz interesy.

Dla Ciebie postaraliśmy się o to, by dowiedzieć się, jak wybrać prawnika i czego oczekiwać od relacji adwokat-klient. Zapraszamy do lektury!

1. Czego powinni szukać nowi przedsiębiorcy przy zatrudnianiu prawnika?

Po pierwsze, szukaj „dopasowania” (tzn. Kogoś, komu ufasz, z którym się dogadujesz, lubisz pracować, czujesz, że interesuje się tobą i tym, nad czym pracujesz, i tym podobne). Rekomendacje są często najlepszym miejscem do rozpoczęcia poszukiwań tego, która kancelaria adwokacka kraków będzie odpowiednia dla Ciebie.

Równie ważne jest to, aby był to ktoś, kto jest kompetentny i doświadczony w zakresie zagadnień prawnych, z którymi będziesz potrzebować pomocy. Rozważania dotyczące uruchomienia restauracji, powiedzmy, mogą bardzo różnić się od rozważań dotyczących założenia firmy produkującej oprogramowanie.

Chcesz także odpowiedniego poziomu stażu pracy dla każdego zadania. Nie chcesz, aby starszy partner przygotowywał dokumenty do inkorporacji, ani też nie chcesz, aby prawnik trzeciego roku negocjował z tobą doświadczonego inwestora venture capital.

Wreszcie, musisz wziąć pod uwagę znaczenie konkretnej sprawy dla Twojej firmy. Powinieneś być skłonny wydać trochę więcej dla swojego prawnika w sytuacji, która tego wymaga.

2. Dlaczego start-upy potrzebują prawnika? Jakie są typowe sytuacje, w których musisz zaangażować prawników?

Na najbardziej podstawowym poziomie start-upy potrzebują prawników, którzy pomogą im w załatwianiu trzech tematów:

Rząd. Nie chcesz naruszać praw. Musisz także upewnić się, że prowadzisz interesy w sposób, który nie tworzy zbędnego obowiązku podatkowego i że płacisz należne Ci podatki.

Osoby trzecie i społeczeństwo. Ważne jest, aby upewnić się, że podejmujesz rozsądne kroki w celu kontrolowania ryzyka w kontaktach z klientami, dostawcami, użytkownikami, pracownikami i ogółem społeczeństwa.

Spółki. Gdy wiele osób tworzy firmę, najlepiej jest ustalić prawa i oczekiwania założycieli z góry, na wypadek gdyby nie obyło się bez różnic zdań.

Najbardziej prawdopodobne sytuacje, w których start-upy biorą udział prawników, obejmują:

  • Utworzenie podmiotu gospodarczego

  • Zatrudnianie pracowników

  • Negocjowanie umów z klientami i dostawcami, w tym ustalanie warunków korzystania ze stron internetowych i umów licencyjnych na oprogramowanie

  • Pozyskiwanie kapitału

  • Uzyskiwanie patentów (dla niektórych firm)

3. Jak prawnicy rozliczają swój czas? Jaki jest typowy koszt godzinowy?

To oczywiście zależy od firmy. Zakres stawek godzinowych jest ogromny. Młodszy prawnik w małej firmie w mniejszym mieście może pobierać 150 zł za godzinę, podczas gdy starsi partnerzy w dużych firmach w dużych miastach mogą pobierać ponad 1000 zł za godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *