Tam i z powrotem po zębach – czyli wyjaśniamy działanie szczoteczki elektrycznej

Czy kiedy uśmiechasz się, Twoi przyjaciele sięgają po okulary przeciwsłoneczne? Jeśli nie, może nadszedł czas, aby zainwestować w elektryczną szczoteczkę do zębów, a najlepiej solidnej marki jak szczoteczki Philips. Te zasilane bateryjnie płuczki zębów poruszają głowami tam i z powrotem do 7000 razy na minutę, usuwając dwa razy więcej płytki nazębnej niż zwykłe, ręczne szczoteczki do zębów. Nazywa się to dobrą higieną jamy ustnej i oznacza, że nie będziesz musiał tak często chodzić do dentysty.

Im czystsze utrzymujesz zęby (i dziąsła, które je wspierają), tym dłużej będą ci wystarczać. Pamiętaj tylko, że gdy twoje dorosłe zęby znikną, nie otrzymasz kolejnych na wymianę! Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa elektryczna szczoteczka do zębów? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Co znajduje się w elektrycznej szczoteczce do zębów?

Rozłącz starą elektryczną szczoteczkę do zębów i łatwo się domyślisz, jak to działa. Pierwszą rzeczą, którą zauważysz, jest wyjmowana szczotka. To jest kawałek, który wykonuje całą ciężką pracę. Na górze ma półobrotową głowicę, więc gdy mechanizm wewnątrz rączki szczotki obraca się do przodu i do tyłu, szczotka obraca się z boku na bok. Bezpośrednio pod szczotką znajduje się krzywka i przekładnia. To sprytna część elektrycznej szczoteczki do zębów. Przekształca szybki ruch obrotowy (wirujący) silnika elektrycznego szczotki w ruch szczotkowo-zwrotny (tam i z powrotem), który bardziej skutecznie czyści zęby. Jeden element zawsze obraca się w tym samym kierunku z dużą prędkością, ale krzywka i korba przekształcają ten obrót w wibracje o niskiej prędkości do przodu i do tyłu – szybko przesuwając główkę szczoteczki z boku na bok.

Oba ta elementy są połączone z zębatką wbudowaną w silnik – dzięki temu silnik napędza ją bezpośrednio. Pod silnikiem znajduje się akumulator. Do wewnętrznej plastikowej obudowy przymocowana jest prosta płytka obwodu elektrycznego, która steruje włącznikiem / wyłącznikiem na zewnętrznej obudowie. Obudowa zewnętrzna jest wykonana z twardego plastiku, a włącznik znajduje się w kawałku cienkiej, bardzo elastycznej gumy. Celem obudowy zewnętrznej jest utrzymywanie wody i pasty do zębów z dala od obwodu, silnika i akumulatora – które szybko zardzewiałyby, gdyby zostały zamoczone. Jeśli jesteś ciekawy, jak elektryczna szczoteczka do zębów może się ładować stojąc na plastikowej podstawie, poszukaj w sieci więcej materiałów na temat ładowarek indukcyjnych.) I to w zasadzie wszystko – odrobina sprytnej, skutecznej technologii inżynierskiej który utrzymuje zęby w doskonałym stanie!

Jaka jest różnica między szczoteczką soniczną a zwykłą elektryczną?

Mówiąc wprost, szczoteczki soniczne działają tak jak zwykłe: poruszają się z dużą prędkością po powierzchni zębów, usuwając płytkę nazębną. Najbardziej oczywistą różnicą jest prędkość ruchu: szczoteczki soniczne zwykle wibrują z częstotliwością około 260 razy na sekundę, co przekłada się na 31 000 pociągnięć na minutę – około 10 razy szybciej niż zwykłe elektryczne szczoteczki do zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *