Upalne lato nie pozwala pracować – jak temu zaradzić?

air-conditioner-500x500

Upały w sezonie letnim mocno dają się we znaki, co jest szczególnie dokuczliwe w miejscu pracy. Trudno bowiem wykonywać obowiązki zawodowe wtedy, gdy skupiamy się na tym, że jest nam gorąco. Najlepszym rozwiązaniem, aby poprawić komfort pracy pracowników jest zamontowanie sprawnej i wydajnej klimatyzacji, która będzie utrzymywała w pomieszczeniach sporo niższą temperaturę niż na zewnątrz.

Klimatyzacja do domu czy biura to najlepsze rozwiązanie w miesiącach letnich. Aby jednak spełniała wszystkie oczekiwania inwestora, powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb i wielkości pomieszczenia. Firmy, które montują nowoczesne rozwiązania klimatyzacyjne, dbają o to, by były one zgodne z potrzebami wnętrza i jego użytkowników.

Zawsze urządzenia są dobierane pod kątem konkretnych potrzeb. Innej wielkości urządzenia potrzebuje bowiem niewielkie biuro, a innego, bardziej wydajnego sprzętu wymaga wielka hala produkcyjna. Warto więc od razu zadbać o odpowiedni sprzęt, aby po krótkim czasie jego użytkowania nie trzeba było wymieniać klimatyzatorów na większe i bardziej wydajne.

Regularne czyszczenie klimatyzacji to podstawa

Sprawna i wydajna klimatyzacja musi być nie tylko wysokiej jakości. Równie ważna jest jej regularna konserwacja oraz serwis. Filtry w urządzeniach klimatyzacyjnych bardzo szybko się brudzą, gdyż zbierają wszelkie zanieczyszczenia z otoczenia Stają się w ten sposób bardzo dobrym siedliskiem do rozwoju bakterii, które nie są obojętne dla naszego zdrowia. W klimatyzacji szczególnie lubi bytować bakteria o nazwie legionella, która odpowiada za ciężkie infekcje układu oddechowego, włącznie z poważnym zapaleniem płuc.

Osoby, które na co dzień przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach, częściej chorują, co zdecydowanie przekłada się na niższą jakość i wydajność pracy całej firmy. Klimatyzacje warto więc sprawdzić i przeczyścić przed sezonem letnim, gdy będzie musiała intensywnie pracować. Najlepiej powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie, która ma wiedzę i doświadczenie w serwisie urządzeń klimatyzacyjnych.

Trzeba dbać nie tylko o pomieszczenia biurowe

O klimatyzację warto zadbać nie tylko w pomieszczeniach biurowych, ale również na halach produkcyjnych czy magazynowych, w których praca wiąże się z większymi nakładami energii niż praca w biurze. W takich pomieszczeniach pracownicy podczas upałów szybciej się męczą, klimatyzacja jest więc czasem niezbędna, aby można było spokojnie wykonywać obowiązki zawodowe.

Co więcej, pracodawca musi również zadbać o to, aby pracownicy mieli stały dostęp do chłodnej wody pitnej. Trzeba pamiętać, że podwładnych najczęściej chronią przepisy prawa pracy. Jeśli warunki w miejscu pracy są zbyt upalne, pracownicy mają prawo odmówić wykonywania obowiązków zawodowych, co na pewno nie wpłynie dobrze ani na działanie firmy, ani na relacje pomiędzy szefostwem a podwładnymi.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *