Uzależnienie pracownika – jakie objawy wskazują na to, że podejrzenia pracodawcy są zasadne?

fotolia_111848180_subscription_monthly_m-1024x682

Pracodawcy powinni szybko i właściwie umieć sobie poradzić sobie z pracownikami, których podejrzewają o zażywanie narkotyków bądź nadużywanie alkoholu.

Case study: Maciej menadżer

Maciej jest menedżerem w produktywnej firmie finansowej. Jest człowiekiem zabawnym i cieszy towarzystwo. Ale w ciągu pięciu lat, od kiedy zaczął pracować w tej firmie, jego picie uległo eskalacji. Kiedy dostał więcej obowiązków i zaczął odczuwać więcej stresu, cotygodniowe happy hour szybko zmieniło się w drinka każdego dnia po pracy, a następnie – w kilka drinków. Ostatnio nawet Maciej zaczął spożywać kilka drinków podczas lunchu. Któregoś dnia jego szef zastał go śpiącego przy biurku…

Niestety, historia Teda nie jest niczym niezwykłym. Nadużywanie narkotyków i alkoholu w miejscu pracy jest częstym problemem w naszym kraju. Co ciekawe, aż 24 procent pracowników przyznaje, że piło w ciągu dnia przynajmniej raz w ciągu ostatniego roku. Kiedy pracownik nadużywa narkotyków lub alkoholu, mogą wystąpić poważne konsekwencje takich działań, w tym:

* urazy,
* wypadki drogowe,
* utrata wydajności.

Aby zaradzić narkomanii i alkoholu wśród swoich pracowników, istnieje kilka kluczowych rzeczy, które pracodawcy mogą zrobić. Po pierwsze, wszystkie firmy powinny mieć pisemne zasady dotyczące nadużywania substancji, które zabraniają używania narkotyków i alkoholu w miejscu pracy. Firmy powinny prosić wszystkich pracowników o przeczytanie i podpisanie umowy stwierdzającej, że rozumieją te zasady. Po drugie, pracodawcy i przełożeni powinni zwracać uwagę na oznaki nadużywania narkotyków i alkoholu. Po trzecie, pracodawcy powinni szybko i właściwie poradzić sobie z pracownikami, których podejrzewają o nadużywanie jak np. wykonać test na obecność narkotyków na podstawie włosa. Testy takie wykonuje przykładowo laboratorium http://www.genetico.pl.

Objawy wskazujące na to, że pracownik spożywa narkotyki lub nadużywa alkohol

Identyfikacja pracownika nadużywającego narkotyków lub alkoholu nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Pierwszym krokiem jest wiedzieć, czego szukać. Nadużywanie substancji w miejscu pracy może objawiać się następująco:

Problemy z frekwencją

Pracownicy, którzy nadużywają narkotyków lub alkoholu, częściej się spóźniają, często korzystają z L4 i dzwonią z nieplanowanymi, nieobecnościami w ostatniej chwili- tzw. urlopami na żądanie. Czasami pojawiają się wzorce zachowań – kiedy to dni chorobowe powtarzają się w poniedziałek, piątek lub po wypłacie.

Problemy z wydajnością

Pracownicy z problemami związanymi z nadużywaniem narkotyków mogą przegapić terminy lub płatności, niesolidnie wykonywać swoją pracę lub nie wykonać zadań w ogóle.

Napięte relacje w pracy

Pracownik, który nadużywa narkotyków lub alkoholu może stać się wojowniczy lub kłótliwy. Może unikać rozmowy ze współpracownikami w trzymać się na dystans.

Problemy z zachowaniem

Pewne zachowania mogą sygnalizować nadużywanie narkotyków lub alkoholu, zarówno w pracy, jak i poza nią. Należą do nich: zapach alkoholu, przekrwione oczy, oszałamiająca lub przerywająca mowa, nadmierny śmiech lub nieodpowiednia głośność tonu, drżenie głosu, nadmierne stosowanie miętówek lub płynu do płukania jamy ustnej, unikanie spotkań lub kontaktu z przełożonymi po obiedzie i spanie w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *