W jaki sposób realizuje się strony internetowe?

W jaki sposób realizuje się strony internetowe?

W dzisiejszych czasach niemal każda firma, instytucja czy freelancer potrzebuje własnej strony internetowej. Jednak jak wiele z nas naprawdę rozumie proces tworzenia witryny od strony technicznej? W tym artykule przyjrzymy się temu, jakie są metody realizacji stron internetowych i co warto wiedzieć na ten temat. Zapraszamy do lektury!

Strony internetowe realizowane przez wykwalifikowanych grafików i programistów

Stronę internetową można przygotować przy współpracy z grafikiem i programistą. Grafik odpowiada za zaprojektowanie i opracowanie wszelkich elementów graficznych strony internetowej. Przygotowuje on layouty, proponuje animacje oraz inne elementy projektu.

Programista natomiast odpowiada za kodowanie i skonfigurowanie strony internetowej oraz jej wdrożenie. Tworzy kod, przygotowuje bazę danych i ustawia system CMS. Grafik i programista współpracują ze sobą, aby zapewnić jak najlepsze efekty. Programista może także wykorzystać wizualizacje grafika do tworzenia interaktywnych elementów strony internetowej.

Tworząc dedykowaną stronę internetową najpierw przygotowuje się szatę graficzną. Grafik musi zaplanować strukturę strony, a następnie zaprojektować jej wygląd. Kiedy grafik skończy swoją pracę, programista może rozpocząć przekładanie projektu do kodu. Jest to bardziej czasochłonne i złożone niż skorzystanie z gotowego szablonu, ale za to może powstać coś wyjątkowego. Jeśli potrzebujesz unikalnych funkcji i masz specyficze potrzeby biznesowe, to polecamy ten sposób realizacji stron internetowych.

Tworząc dedykowany projekt strony, możesz również wykorzystać biblioteki gotowych komponentów, takie jak np. Tailwind Components. Takie podejście nie tylko obniża koszty realizacji strony, ale również przyspiesza proces jej wdrażania i daje gwarancję zgodności z przyjętymi standardami UX/UI. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które potrzebują wysokiej jakości wizytówki online w rozsądnym budżecie.

Jeśli poszukujesz wykwalifikowanych grafików i programistów do przygotowania strony internetowej dla firmy z Wałbrzycha, to kliknij tutaj

Strony internetowe realizowane amatorsko za pomocą gotowych szablonów

Oprócz spersonalizowanych projektów istnieją również takie, które powstają w oparciu o technologie no-code oraz gotowe szablony stron internetowych. Jest to sposób tworzenia stron www bez kodowania, za pomocą wizualnych, takich jak np. Divi czy Elementor. Szablony kreatorów stron www są projektowane w celu wielokrotnej, masowej sprzedaży, a na ich podstawie mają powstać tysiące stron internetowych, tak, aby inwestycja w przygotowanie szablonu zwróciła się jego twórcy. W konsekwencji gotowe szablony zawierają wiele komponentów zbędnych dla danego projektu. 

Wizualne kreatory stron WWW to narzędzia, które pozwalają na projektowanie stron internetowych bez konieczności znajomości języków programowania. Projekty przygotowane w ten sposób charakteryzują się niestety niską wydajnością i wątpliwą jakością kodu. Dodatkowym problemem jest ograniczona możliwość dostosowania ich do urządzeń mobilnych, a także cechują się skomplikowaną edycją zawartości strony z poziomu panelu edycji treści. 

Pomimo tych wszystkich niedogodności, wielu wykonawców stron internetowych pracuje z wykorzystaniem narzędzi no-code, ponieważ nie wymagają one od twórcy znajomości języków programowania. 

Autorski projekt strony internetowej, czy strona z szablonu lub kreatora – co wybrać?

Decyzja zależy od Ciebie i Twoich indywidualnych potrzeb. Dedykowane strony internetowe idealnie sprawdzą się dla firm, które posiadają specyzowane potrzeby i własną identyfikację wizualną, z którą strona internetowa powinna być spójna.

Z drugiej strony, witryny internetowe wykonane z szablonu lub kreatora stron internetowych będą szybsze w tworzeniu, dzięki temu, że większość podstawowej funkcjonalności jest już gotowa do użycia. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad projektem i wizualnym wyglądem swojej strony internetowej, to autorski projekt będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *