W jaki sposób wybrać szczeniaka?

Podejmujesz decyzję o zakupie szczeniak? Warto zastanowić się nad wieloma kwestiami. Jedną z najbardziej istotnych jest wybór odpowiedniej hodowli. Kupno psa rasowego, bez rodowodu, wiąże się z wysokim ryzykiem. W takich hodowlach, nie są wymagane badania rodziców szczeniąt. Oszczędzając na zakupie, może się okazać, że będziemy musieli i tak pokrywać kosztowne leczenie. Pseudo hodowle zwyczajowo, nie zajmują się w tak dokładny i serdeczny sposób młodymi psami, jak towarzysze FCI. Nie posiadają odgórnych wymogów, przez co robią wszystko na własną rękę, niejednokrotnie skazując psy na wiele chorób i cierpienia.

Jaka hodowla jest najbezpieczniejszym wyborem?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup „rasowego” psa z niepewnego źródła, nie otrzymasz pewności, czy w życiu dorosłym czworonożny przyjaciel, będzie odzwierciedlał typowy wygląd dla swojej rasy. Kolejnym ważnym czynnikiem jest brak odpowiednich badań. Hodowcy FCI, przed rozpoczęciem procesu pokrywania, muszą dokładnie zbadać swoje psy reprodukcyjne oraz suki. Zwraca się szczególną uwagę na choroby genetyczne, które mogą być dziedziczone oraz choroby psychiczne, które często doprowadzają do przejawów agresji oraz lęków. Warto pamiętać, że suki należące do Związku Kynologicznego, mogą rodzić potomstwo maksymalnie raz w roku. Oznacza to, że jej organizm nie jest przeciążony, a urodzenie chorych szczeniąt jest zminimalizowane. Kolejnym istotnym aspektem, jest przejście odpowiednich szczepień. Przed trafieniem do nowego właściciela, pupil powinien przyjąć odpowiednie dla wieku szczepienia oraz być poddany odrobaczaniu.

Szczenię w domu

Jeżeli w naszym domu pojawił się wymarzony pupil, warto rozpocząć przyswajanie do nowej przestrzeni. W nauce młodego pieska, niezwykle pomocne mogą być smakołyki dla szczeniąt. Na rynku istnieje szereg różnych przekąsek, które mają dobry skład i dostarczają pupilowi wartościowych substancji odżywczych. Jedną ze stron posiadającą szeroki asortyment jest PsieDobre.pl. Jeżeli nasz pupil, przyjął odpowiednie szczepienia i może w sposób bezpieczny wychodzić na dwór, warto rozpocząć naukę czystości. Jest to długotrwały proces. Polega na pogłębianiu wiedzy pupila, że jego legowiskiem jest cały dom. Młody pies nigdy nie załatwia potrzeb fizjologicznych w miejscu, gdzie śpi, dlatego istotne jest poszerzanie jego wiedzy na temat miejsca, który jest domem. Na początku pomocne mogą być specjalne maty. Warto zastosować system nagród. Jeżeli nasz pies załatwi własne potrzeby w miejscu przez nas wyznaczonym, należy nagrodzić go pochwałą, bądź smakołykiem dla szczeniąt. Ma to istotny wpływ na proces wychowywania, ponieważ czworonogi z łatwością zapamiętują pozytywne bodźce. Jeżeli nasz pies radzi sobie z nauką czystości, możemy przejść do kolejnych treningów, czy nauki sztuczek.

Sprawdzone hodowle to podstawa

Pamiętaj, aby dokonując wyboru hodowli, kierować się informacją, do jakiego zrzeszenia należy. Niskie ceny mogą być zachęcające, jednakże często wiążą się z późniejszymi negatywnymi skutkami. Szczenięta, należące do Związku Kynologicznego w Polsce, pochodzą od rodziców przebadanych zarówno pod względem chorób genetycznych, jak i innych wad, które są często spotykane u danej rasy. Jeżeli znajdziesz swojego wymarzonego pupila, po procesie asymilacji, warto rozpocząć naukę szczenięcia. Młode psy są bardziej podatne na szkolenia, a skutki treningów mogą Cię zaskoczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *