Wiercenie w betonie – firma z województwa śląskiego

Beton, głównie ze względu na swoją niezwykłą trwałość, jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych w Polsce. Ta cecha, często postrzegana jest jako zaleta, jednak w określonych sytuacjach może okazać się wadą. Właśnie dlatego warto znać techniki, jakimi można wpłynąć na ten twardy i po zastygnięciu całkowicie pozbawiony plastyczności, materiał. Jedną z nich jest właśnie wiercenie w betonie.

Na czym polega wiercenie w betonie?

Wiercenie w betonie często jest stosowane jako alternatywa tradycyjnego (i przy tym bardzo czasochłonnego), kucia. Jest to bowiem technika pozwalająca w sposób szybki i sprawny osiągnąć pożądane efekty. Celem jest stworzenie otworu wiertniczego, co uzyskuje się za pomocą specjalnych narzędzi, których używa się w określony sposób. W budownictwie metodę tą wykorzystuje się w różnych sytuacjach, np. chcąc wywiercić otwory przelotowe pod wentylację.

Narzędzia do wiercenia w betonie

Zwyczajne wiertarki nie radzą sobie z betonem, dlatego najlepszym pomysłem jest zastosowanie wiertarki udarowej (do cienkiej warstwy betonu), młotowiertarki (do nieco grubszej), bądź wiertnicy rdzeniowej (do najcięższych przypadków). Istotny jest także wybór odpowiedniego wiertła – na rynku istnieją cztery jego rodzaje:

  • wiertła koronowe;
  • wiertła widiowe;
  • wiertła z płaską głowicą;
  • wiertła diamentowe.

Metody wiercenia w betonie

W kontekście metod wykorzystywanych do wiercenia w betonie, na początku skupimy się na omówieniu najbardziej tradycyjnych z nich. Są to metody: udarowa i obrotowa.

Metoda udarowa

Metoda udarowa to metoda z wykorzystaniem udaru, czyli drgań – przenoszone są one na sprzęt, którym wykonujemy pracę. Jest to najbardziej tradycyjna z metod, jednak często bywa krytykowana za hałas i pył jaki generuje, a także ryzyko pęknięć w całej konstrukcji. Jej poważną wadą jest również stosunkowo mały zakres średnic wykonywanych otworów oraz brak możliwości przewiercenia prętów zbrojeniowych większych niż fi 12mm.

Metoda obrotowa

Metoda obrotowa wykorzystuje zgoła inną technikę. Narzędzie wykonuje ruchy obrotowe zamiast uderzeniowych. W tej metodzie stosuje się koronkę (wiercenie rdzeniowe), bądź świder (wiercenie pełnoobrotowe), które kruszą beton. W efekcie powstaje otwór w kształcie pierścienia.

Technika diamentowa

Całkowitą nowością, która zrewolucjonizowała przemysł budowniczy, jest zastosowanie do wiercenia diamentu. Jako najtwardszy minerał na ziemi, bardzo sprawnie radzi sobie z tym zadaniem, przy okazji eliminując ryzyko kruszenia się betonu oraz wytwarzania się szkodliwego pyłu (przy zastosowaniu metody wiercenia w betonie na mokro). Kolejną z korzyści jest możliwość wiercenia różnego rodzaju otworów. Do pracy z wykorzystaniem tej metody stosuje się wiertnice rdzeniowe oraz najczęściej wiertła koronowe.

Wiercenie w betonie na własną rękę, czy warto?

Czy możemy sami, w domowym zaciszu zająć się wierceniem betonu? Jak w wielu przypadkach, tak i tutaj odpowiedź brzmi – to zależy. Jeżeli do wykonania mamy drobną pracę, do której wystarczy wiertarka udarowa, oraz wiemy, jak przygotować się do tego typu pracy – możemy próbować.

Przy okazji warto wspomnieć o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, wiercąc w betonie. Są to:

  • pilnowanie, by nie korzystać ze stępionych wierteł;
  • prawidłowa ochrona oczu (najlepiej za pomocą gogli);
  • upewnienie się, że pod betonem który planujemy wiercić, nie znajdują się rury wypełnione wodą lub gazem, bądź przewody elektryczne.

Wiercenie w betonie przez profesjonalną firmę

Na ogół tego typu prace jak wiercenie w betonie najlepiej jest jednak zlecić profesjonaliście, który wykona je szybko, bezpiecznie i w sposób zgody ze sztuką. Działając na własną rękę, rośnie ryzyko pomyłek i uszczerbku na zdrowiu, co nie ma miejsca w przypadku profesjonalnych ekip.

Jedną z firm działających na terenie województwa śląskiego i specjalizujących się w wierceniu otworów w betonie jest DW BETA. Ma kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z tego typu materiałem. Firma stosuje uznaną na rynku technikę diamentową, co pozwala na precyzję działania i wiercenie otworów nawet o długości kilku metrów i średnicy 1350 mm. Ponadto maszyny, w jakie wyposażona jest ekipa, posiadają system chłodzenia na mokro, co pozwala na efektywną pracę bez przerw. Jeśli na miejscu zlecenia nie ma bieżącej wody czy prądu, firma zapewnia również własne agregaty i zbiorniki. Kontakt z firmą można nawiązać na kilka sposobów:

Dlaczego wynajem busa na wakacje to dobry pomysł?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *