Wilgoć w biurze – w jaki sposób z nią walczyć?

Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Może powodować problemy z oddychaniem, częste infekcje i wiele poważnych chorób. Nie wpływa również korzystnie na nasze samopoczucie – gdy jest zbyt wilgotno i duszno, jesteśmy zmęczenie i trudno o kreatywną prace. Dlatego też warto dbać o mikroklimat w biurze, gdyż jest to miejsce, które szczególnie powinno sprzyjać wydajnej pracy.

Nadmiar wilgoci we wnętrzu może mieć różnoraką przyczynę. Bardzo często winna jest niesprawna wentylacja. Im więcej osób w pomieszczeniu, tym więcej będzie w nim wydychanego powietrza, które zaczyna skraplać się na ścianach i sufitach, jeśli nie ma odpowiedniego ujścia. Wilgoć na ścianach jest świetnym środowiskiem dla rozwoju grzybów, pleśni i mikroorganizmów chorobotwórczych. Im szybciej zaczniemy z nią walczyć, tym lepiej dla naszego zdrowia. O tym, że we wnętrzu jest wilgotno mogą świadczyć drobne, czarne plamki na ścianach, które mogą świadczyć o rozwijaniu się pleśni. W wilgotnych wnętrzach jest też charakterystyczny zapach stęchlizny, który nie znika nawet po długotrwałym wietrzeniu.

Pomoże sprawna klimatyzacja

Aby poradzić sobie z wilgocią w biurze, trzeba przede wszystkim walczyć z jej przyczyną. Doraźne środki mogą nie wystarczyć, jeśli nadal wady konstrukcyjne czy usterki w budynku będą generowały powstawanie wilgoci. Dobrym rozwiązaniem, które natychmiastowo pozwala osuszyć powietrze, może być inwestycja w sprawną klimatyzację. Zarówno klimatyzatory przemysłowe, jak i te przeznaczone do biur czy budynków użyteczności publicznej, w czasie swojej pracy wysuszają powietrze. W pomieszczeniach o prawidłowej wilgoci wymaga to stosowania dodatkowych nawilżaczy powietrza. Jednak tam, gdzie jest zbyt wilgotno, jest to bardzo dobre rozwiązanie, aby poziom wilgotności przywrócić do optymalnego. Dodatkowo klimatyzatory często są wyposażone w filtry i lampy UV, które pozwalają na niwelowanie bakterii, grzybów, pleśni, a także nieprzyjemnych zapachów, które tworzą się w wilgotnych pomieszczeniach.

Naprawa błędów powodujących wilgoć

Pozbycie się wilgoci na dłużej często wymaga dosyć poważnych prac remontowych. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup wentylatorów, które pozwolą na wymianę powietrza w pomieszczeniach. Przyczyną wilgoci bywają nadmiernie szczelne okna, które nie posiadają mikrowentylacji. Czasem wystarczy wymiana okien na nowe i wyposażone w nowoczesne rozwiązania, aby problemu z wilgocią pozbyć się w krótkim czasem. Bardzo często przyczyną wilgoci jest również niewłaściwie wykonana termoizolacja w budynku. Jeśli problem jest poważny, zwykłe doraźne środki mogą nie wystarczyć. Warto więc pomyśleć także o pracach remontowych i położeniu nowej izolacji cieplnej. Z wilgocią należy skutecznie i szybko walczyć, gdyż jeśli już się we wnętrzu pojawi, można mieć pewność, że sama nie zniknie i z biegiem czasu zacznie powodować coraz więcej problemów dla użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *