Wolność czy udręka? Praca freelancera

Nadchodzi nowa era pracy, która jest bardziej skoncentrowana na projektach i niezależna niż kiedykolwiek wcześniej. Dawno minęły czasy pracy w jednej firmie przez 25 lat, aby zdobyć złoty zegarek: praca biurowa od 9 do 17 nie jest już jedyną opcją. Freelance pomaga pracownikom odzyskać niezależność:

• Swoboda z elastycznym harmonogramem, godzinami i lokalizacją
• Własność: ty decydujesz
• Selektywność wobec klientów / wybór, z kim chcesz pracować
• Nieograniczony potencjał zarobkowy
• Bez dojazdów / bez kosztów dojazdów
• Możliwość realizowania pasji
• Brak polityki biurowej, corocznych przeglądów wyników itp.
• Swobodny strój pracy (spodnie dresowe)
• Zajmowanie się różnorodnymi projektami i klientami

Freelancing to zalety i wady. Musisz tylko zdecydować, czy chcesz podjąć ryzyko, które prawie zawsze mu towarzyszy. Freelancing oznacza swobodę zawodową, ale oznacza także niestabilność i ryzyko niepowodzenia. I to może nie być to, czego potrzebujesz w życiu zawodowym. Ale jeśli zaryzykujesz swoją stabilność, aby osiągnąć coś bardziej zgodnego z celami zawodowymi niż z tradycyjną pracą, masz okazję zbudować swoje imię i reputację oraz osiągnąć swoje cele zawodowe.

5 zalet bycia freelancerem

1. Pracuj gdziekolwiek chcesz – Niezależnie od tego, czy wolisz rutynę, czy zmienianie warunków pracy, możesz pracować tam, gdzie chcesz, bez względu na to, czy chcesz pracować w lokalnej kawiarni lub na wakacjach w Europie. Jeśli jesteś w kraju, gdzie obowiązują ograniczenia Internetu możesz wykorzystać usługę VPN i wirtualnie zmienić lokalizację. Nie utkniesz już w biurze, a nawet w domu. Znajdź miejsce, w którym pracujesz najlepiej. Może to być w parku, w bibliotece lub w salonie nosząc piżamę.

2. Elastyczne godziny pracy – pierwszą zaletą zostania freelancerem jest to, że możesz pracować, kiedy chcesz. Możesz wybrać własne godziny. Jeśli chcesz spać do południa, możesz to zrobić. Jeśli chcesz zrobić sobie weekend, aby zwiedzić miasto, zdecydowanie skorzystaj z tej opcji. Jako freelancer możesz pracować w najbardziej produktywnych godzinach, a te godziny nie muszą przypadać w zwykłych godzinach pracy.

3. Kontrola zadań i klientów – kiedy pracujesz dla kogoś innego, nie masz wyboru, z kim pracujesz. Możesz utknąć w nieprofesjonalnych lub niegrzecznych klientach. Ale kiedy jesteś freelancerem, możesz wybrać, z kim będziesz pracować. Jeśli nie pasuje Ci osobowość klienta, jego filozofia biznesowej lub płatnicza, możesz wykorzystać tę okazję i życzyć mu jak najlepiej. To takie proste.

4. Jesteś szefem – nie musisz już odpowiadać nikomu oprócz klientów. Nikt nie wisi nad Tobą ani nie zarządza Tobą. Możesz robić, co chcesz, kiedy chcesz. Podejmowanie wszystkich trudnych decyzji właśnie stało się Twoim obowiązkiem; masz pełną kontrolę.

5. Zachowujesz wszystkie zyski – nie musisz już pracować za zryczałtowaną stawkę, bez względu na to, jak duże są projekty. Teraz możesz przeznaczyć lub zatrzymać wszystkie zyski z dużych i małych projektów oraz klientów. Zapewnia to swobodę wykorzystania tych pieniędzy w celu poprawy siebie i rozwoju firmy.

5 wad freelancera

1. Niestabilne obciążenie pracą – Niestety praca na stanowisku freelancera oznacza, że Twoje dochody i obciążenie pracą są niestabilne i niespójne. W większości przypadków nie będziesz w stanie polegać na żadnym zwykłym projekcie, kliencie lub zysku, ani nie będziesz wiedział dokładnie, jakie wynagrodzenie otrzymasz w danym miesiącu.

2. Rozróżnienie czasu pracy od osobistego – Bycie własnym szefem i praca w domu oznacza również, że rozróżnienie między czasem pracy a życiem osobistym może być trudne. Oznacza to, że możesz pracować przez wiele godzin i nigdy nie poświęcać czasu na swoje osobiste zainteresowania.

3. Dużo pracy – teraz jesteś odpowiedzialny za znalezienie wszystkich swoich klientów i projektów. Kiedy wykonywałeś tradycyjną pracę, Twoje projekty prawdopodobnie zostały Ci przekazane. Ale teraz jesteś jedyną osobą odpowiedzialną, co oznacza dużo pracy z twojej strony. A to oznacza, że musisz pełnić wiele funkcji, w tym marketing, reklamę i wyprzedaże.

4. Brak świadczeń pracodawcy – świadczenia zdrowotne są drogie. W zależności od aktualnego stanu zdrowia przejście na niezależny styl życia może nie być w Twoim najlepszym interesie. Ponadto założenie własnej firmy oznacza, że nie masz już płatnych dni chorobowych ani urlopu. Każdy dzień, w którym nie pracujesz, to dzień, w którym nie otrzymasz zapłaty.

5. Ryzyko braku wynagrodzenia – Bycie freelancerem oznacza również, że ryzykujesz brak zapłaty. Jest to dość powszechne w świecie freelancerów. Istnieją sposoby na ochronę przed nieopłacającymi klientami, ale czasami nie zdajesz sobie sprawy, że jesteś zagrożony, dopóki nie będzie za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *