Wyjazdy służbowe – jak je rozliczać jeśli obecna była również rodzina?

Pracownicy polskich firm bardzo często pracują na wyjazdach służbowych, gdyż profil działalności ich firmy wymaga sporej mobilności, spotykania się z klientami z różnych regionów kraju, a także poszerzania rynków zbytu. Wyjazdy te bywają krótkie lub nieco dłuższe, dlatego też niektórzy pracownicy decydują się na połączenie przyjemnego z pożytecznym i postanawiają wyjazd służbowy połączyć ze wspólnym urlopem z rodziną.

Wyjazd służbowy z kimś z rodziny czy też z dziećmi nie jest najlepszym pomysłem, gdyż przede wszystkim odbywa się on w godzinach pracy i wymaga spędzenia go na załatwianiu wielu kwestii zawodowych. Z rodziną można spędzać czas jedynie w czasie wolnym. Wyjazd firmowy wraz z rodziną nie oznacza też, że za wszystko zapłaci pracodawca. Za pobyt w hotelu czy inne koszty wyjazdu, które przypadają na innych członków rodziny należy zapłacić z własnej kieszeni. Rozliczane przez firmę czy zwracane pracownikowi koszty dotyczą bowiem tylko tych wydatków, które są związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Sporo zależy od pracodawcy

Jeśli chcemy na wyjazd służbowy wybrać się wraz z rodziną, to warto poinformować o tym pracodawcę, nawet pomimo faktu, że za pobyt innych członków rodziny płaci się z własnej kieszeni. W trakcie podróży służbowej należy bowiem przede wszystkim skupić się na pracy i podróżowanie z rodziną nie jest najlepszym pomysłem. Można raz na jakiś czas zdecydować się na takie rozwiązanie, jednak w żadnym razie nie powinno być to działanie nagminne. Pracodawca może bowiem nie być zbyt przychylnie nastawiony do tego faktu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest rozdzielenie kwestii prywatnych i służbowych, co w trakcie podróżowania zawodowo z rodziną może być dosyć trudne. Co więcej, wyjazd służbowy z rodziną może być mocno wciągający i pracownik nie zrealizuje wielu zadań zawodowych z powodu spędzania czasu z członkami rodziny. Jest to więc ryzykowne i w niektórych przypadkach może skutkować nienajlepszymi konsekwencjami ze strony pracodawcy.

Warto wcześniej rezerwować miejsca noclegowe

Bez względu na to, czy w podróż służbową wybieramy się sami, czy też decydujemy się na zabranie któregoś z członków rodziny, zawsze warto z dużym wyprzedzeniem rezerwować sobie noclegi w wybranej miejscowości. Na południu Polski dobrym miejscem noclegowym jest hotel Wisła, w innych regionach również z pewnością znajdziemy hotele, które będą spełniały nasze oczekiwania. Wcześniejsza rezerwacja sprawi, że będziemy mieć pewność, że miejsca noclegowe mamy zapewnione, a jednocześnie będziemy mogli skupić się na organizowaniu innych kwestii związanych z wyjazdem. Szukanie hotelu czy pensjonatu na ostatnią chwilę może nie być najlepszym rozwiązaniem. To istotne szczególnie wtedy, gdy wybieramy popularny także turystycznie kierunek podróży i wyprawę w szczycie sezonu turystycznego. Im wcześniej zarezerwujemy hotel, tym lepiej. Przy rezerwacji warto upewnić się, jakie są warunki w hotelu, a także jakie posiada udogodnienia dla biznesu. Ważny jest chociażby bezprzewodowy internet, który powinien być dostępny dla gości na całym terenie obiektu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *