Wyprawka dla noworodka. Co przygotować na narodziny dziecka?

Nadchodzą narodziny dziecka, a wraz z nimi wiele przygotowań i emocji. Jednym z kluczowych elementów, na które warto zwrócić uwagę, jest wyprawka dla noworodka. Odpowiednio przygotowana wyprawka to nie tylko sposób na zapewnienie wygody i bezpieczeństwa maluszka, ale także ułatwienie codziennych czynności dla rodziców. W artykule omówimy zatem, co warto zawrzeć w wyprawce dla nowonarodzonego dziecka, aby zapewnić mu najlepszy start w życie oraz ułatwić sobie pierwsze tygodnie po przyjściu na świat tego małego, wyjątkowego członka rodziny. Przyjrzymy się niezbędnym ubrankom, pieluszkom, akcesoriom, artykułom higienicznym i innym elementom, które pomogą nam stworzyć kompleksową wyprawkę, dostosowaną do potrzeb noworodka. Dzięki temu rodzice będą mogli cieszyć się początkowym okresem macierzyństwa i ojcostwa, mając pewność, że mają wszystko, czego potrzebują, aby zatroszczyć się o swoje maleństwo w najwyższym stopniu.

Połowa okresu trwania ciąży za tobą. Ta chwila to dobry moment, aby kompletować, krok po kroku, wyprawkę dla Twojego dziecka oraz sporządzić listę potrzebnych rzeczy. By móc ułatwić to zadanie podpowiadamy, co musi się znaleźć w twojej torbie w dniu porodu oraz jakie ubrania i przedmioty powinny czekać na Ciebie i Twoje maleństwo w domu.

1. Wyprawka do szpitala:

Co dla dziecka?

Ubranka —  jeśli nie ma przeciwwskazań, noworodek wypisywany jest wraz z mamą w trzeciej dobie życia. Zatem przygotowane ubrania muszą wystarczyć na minimum trzy dni. W zależności od pory roku, w której dziecko przyjdzie na świat, warto spakować:

– kilka par śpioszków

– kilka par kaftaników

– body na zmianę

– kilka par skarpetek

– bawełnianą czapeczkę.

Artykuły higieniczne —  mimo że pełną pielęgnację noworodka, a w tym kąpiel rozpoczniesz po powrocie do domu, jest kilka rzeczy, które okażą się niezbędne dla dziecka już po porodzie. Są to:

– pampersy

– pieluszki

– chusteczki nawilżające

– krem na odparzenia lub maść ochronna

– gaziki

– pieluszki muślinowe

– ręcznik do przetarcia dziecka.

Podróż do domu —  strój powinien być adekwatny do pory roku. Zestaw na “wyjście” warto spakować oddzielnie. Mąż bądź partner lub osoba, która będzie odbierała wraz z mamą noworodka, może przywieźć te rzeczy w dniu wypisu ze szpitala. Przygotuj:

– śpioszki oraz body

– kombinezon i rękawiczki (jeśli temperatura na zewnątrz tego wymaga)

– kocyk, kołderka lub pościel

– czapeczkę

– wygodny fotelik samochodowy bądź wózek w zależności od planu powrotu do domu.

Dodatkowo — rożek, kocyk, opcjonalnie otulacz.

Co dla mamy?

Dokumenty — dowód osobisty, karta prowadzenia ciąży oraz wyniki badań przeprowadzane w trakcie ciąży, a także wynik z grupą krwi.

Ubrania — dwie lub trzy piżamy, biustonosz do karmienia piersią, szlafrok, skarpetki, bielizna na zmianę, bielizna jednorazowa poporodowa, strój na powrót do domu, klapki do kąpieli, kapcie bądź laczki

Artykuły higieniczne —  podpaski bądź jednorazowa bielizna poporodowa, wkładki laktacyjne, żel pod prysznic, ręcznik, pasta oraz szczoteczka do zębów, artykuły toaletowe, opcjonalnie krem na obolałe brodawki.

Dodatkowo — zdrowe przekąski, woda, wygodna poduszka czy rogal do karmienia.

2. Wyprawka do domu:

Ubranka — komplementując ubranka dla dziecka, pamiętaj, że dziecko wyrośnie z nich stosunkowo szybko. Nie kupuj więc dużej ilości ciuszków w jednym rozmiarze. Dobierz dla dziecka rzeczy, które wykorzystasz w domu, na spacerze czy podczas wizyty u lekarza, których na początku może być wiele. Podczas wyboru kieruj się oczywiście warunkami panującymi na dworze.

Karmienie — w zależności od sposobu karmienia malucha wymieniamy kilka podstawowych i zarazem niezbędnych rzeczy pomocnych podczas karmienia.

W przypadku karmienia naturalnego jak i sztucznego niezbędne są: pieluchy tetrowe oraz flanelowe, rożek bądź otulacz lub poduszka, która ułatwi trzymanie dziecka.

W przypadku karmienia piersią: laktator (elektryczny bądź manualny, który pomoże pobudzić laktację lub zrobić zapasy mleka), krem na obolałe brodawki, wkładki laktacyjne, biustonosz oraz odzież do karmienia piersią, pojemniki do przechowywania ściągniętego mleka.

W przypadku karmienia butelką:  2 lub 3 butelki, zapasowe smoczki, podgrzewacz do butelek, sterylizator do butelek, pomocna, choć nie niezbędna jest szczoteczka do mycia smoczków i butelek, pojemnik na mleko modyfikowane, torba termoizolacyjna do przechowywania butelek w trakcie podróży.

Kąpiel —  aby zapewnić dziecku komfort i relaks w trakcie kąpieli, musisz zaopatrzyć się w kilka podstawowych przedmiotów. Najważniejsze z nich to: wygodna wanienka, delikatna myjka do kąpieli, płyn lub preparat odpowiedni do mycia niemowląt oraz ręcznik. Pomocny będzie również termometr, który pozwoli na przygotowanie wody o odpowiedniej temperaturze. Bezpośrednio po kąpieli oliwka, delikatna szczotka do włosów, płatki kosmetyczne, gaziki, aby ochronić kikut pępowinowy (opcjonalnie preparat do oczyszczenia kikuta np. octenisept), sól fizjologiczna (do przemycia oczu, oczyszczenia noska), nożyczki z zaokrąglonymi końcami.

Sen — większą część doby małe dziecko przesypia. Zadbaj więc o zakup łóżeczka z odpowiednim materacem, pościel oraz poszewki na zmianę. Przyda się również kocyk, otulacz lub rożek czy śpiworek do spania. Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, a także ułatwić mamie zajmowanie się niemowlakiem nieoceniony może okazać się zakup niani elektrycznej lub monitora oddechu. W nocy, by nie wybudzać dziecka podczas przewijania oraz karmienia warto także zaopatrzyć się w bezprzewodową lampkę o subtelnym i delikatnym świetle.

Spacer — niezbędny podczas spacerów jest odpowiednio dobrany, wygodny wózek. W nim: pościel lub poduszeczka oraz kocyk. Przyda się także torba, która pomieści niezbędne akcesoria tj. pieluchy, pampersy czy ubrania na zmianę.

Pomocne gadżety —  wymieniamy kilka nie niezbędnych, ale przydatnych przedmiotów, które będą pomocne w pierwszych miesiącach życia dziecka: laktator elektryczny bądź manualny, monitor oddechu, kamera dla dziecka z wykrywaniem ruchu oraz płaczu dziecka (elektryczna niania), szumiś (działa kojąco, uspokaja, pomaga w zasypianiu), bezprzewodowa lampka nocna z łagodnym światłe, nebulizator, wyparzacz do butelek i innych akcesoriów, podgrzewacz do mleka, bujaczek, karuzela elektryczna do łóżeczka, termometr elektroniczny do szybkiego pomiaru temperatury ciała oraz wody i otoczenia, elektryczny aspirator do nosa, nawilżacz powietrza w przypadku przeziębienia, kataru, oczyszczacz powietrza, smoczek z aplikatorem leków, przewijak, podgrzewacz do chusteczek nawilżających.

Podsumowanie

Przygotowanie odpowiedniej wyprawki dla noworodka jest niezwykle istotne, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo naszemu maleństwu oraz ułatwić sobie rodzicielskie obowiązki. W niniejszym artykule omówiliśmy najważniejsze elementy, jakie warto uwzględnić w wyprawce dla nowonarodzonego dziecka. Przybliżyliśmy niezbędne ubranka, takie jak body, pajacyki, ciepłe sweterki, a także pieluszki i akcesoria higieniczne, takie jak kosmetyki dla niemowląt, wanienki, termometry i smoczki. Podkreśliliśmy również znaczenie wyboru wysokiej jakości i bezpiecznych produktów, które będą odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka. Dzięki odpowiednio przygotowanej wyprawce, rodzice będą mieli pewność, że mają wszystko, czego potrzebują, aby w pełni zatroszczyć się o swoje dziecko od pierwszych dni jego życia. Pamiętajmy, że każde dziecko jest wyjątkowe, dlatego warto dostosować wyprawkę do jego indywidualnych potrzeb. Dzięki temu możemy cieszyć się spokojnym i pełnym radości okresem po narodzinach, skupiając się na nawiązywaniu więzi z naszym maluszkiem i obserwowaniu, jak rośnie i rozwija się z dnia na dzień.

Artykuł powstał we współpracy z marką Mulinek – Otul dziecko do snu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *